نقش فضای سبز در سلامت روح و روان

به قلم: نجمه حميد و محمد باباميري

نقش فضای سبز در سلامت روح و روان

به قلم: نجمه حميد و محمد باباميري

رشد شهرنشيني و افزايش جمعيت درسال هاي اخير باعث شده است که شهرها با کمبود فضا مواجه شوند و در نتيجه آپارتمان نشيني رشد فزاينده اي داشته باشد. از طرف ديگر در نتيجه کمبود فضا، فضاي سبز نيز در شهرها کاهش پيدا کرده است. طبق تعريف فضاي سبز شهري بخشي از فضاي باز شهري است که عرصه هاي طبيعي يا اغلب مصنوعي آن زير پوشش درختان، درختچه ها و بوته ها، گل ها، چمن ها و ساير گياهان است که براساس نظارت و مديريت انسان با درنظر گرفتن ضوابط، قوانين و تخصص هاي مرتبط با آن براي بهبود شرايط زيستي و رفاهي شهروندان احداث مي شوند.

اين درحالي است که نتايج مطالعات مختلف نشان مي دهند که وجود فضاي سبز از لحاظ رواني و فيزيولوژيکي مي تواند تأثيرات مثبتي بر روي ساکنين اين فضاها داشته باشد . اصولاً فضا ي سبز مناسب در شهرها افزون بر سلامت جسمانی موجب آرامش روان، بازده کار ي بیشتر و کیفیت زند گي برتر مي شود و ا ين در حالی است که در طراحي شهرها به اين جنبه ها توجه چندانی نمی شود و در نتیجه در شهرها بیشتر از روستا ها سلامت روانی و سلامت اجتماعي در معرض آسيب است .

از جمله تأثيرات ناشي از زندگي در فضا ي سبز کاهش تأثیرات منفی ناشی از استرسی است که امروزه به ميزان زيادي افزايش يافته است. در سال هاي اخیر جامعه با چالش هاي زيادي در زمينه بيماري هاي مرتبط با استرس مواجه شده است و اين بيماري ها به يک مشکل بزرگ جهاني تبديل شده اند .

طبق آمار سازمان بهداشت جهاني به نظر مي رسد که تا سال ۲۰۲۰ ، اختلال هاي ذهني و بيماري هاي قلبي عروقي مهم ترين علت بيماري در افراد هر دو جنس و در هر گروه سني باشند. استرس طولاني مدت تأثيرات خطرناک و جدي بر همه اعضاي حياتي مانند قلب وعروق خوني بر جاي مي گذارد . بنابراين اگر مردم راهي براي کاهش استرس نيابند سلامتي آنها از طرق مختلفي به خطر مي افتد.

اين درحالي است که تحقيقات نشان داده اند که بين ادراک محيط اطراف و سلامتي انسان رابطه وجود دارد، بنابراين دانش موجود در زمينه راهي که مناظر ديداري و طبيعت سلامتي و رفاه افراد را تحت تأثير قرار مي دهد مي تواند به کاهش استرس و افزايش ترميم و بازسازي کمک کند . افزايش دانش درباره اينکه چگونه طبيعت مي تواند موجب ارتقاي سلامتي گردد در جهت ايجاد راه حل هاي سودمند براي سلامتي انسان نيازاسترويکردها و نظريات مختلفي در جهت توضيح و سنجش تأثير طبيعت بر سلامت انسان ايجاد شده اند. نظريات معاصري ما نند نظريه بهبود استرس الريچ پيش بيني کرده اند که مناظر طبيعي استرس را کاهش مي دهند در حالي که محيط هاي ساختماني بهبود استرس را به تأخير مي اندازند

 طبق اين نظريه قرارگرفتن در موقعيت هاي طبيعي، پاسخ هاي عاطفي مثبت را گسترش مي دهد. اين امر مي تواند تا اندازه اي به بهبود استرس کسي که قبلاً در معرض استرس بوده است کمک کند . نظريات تحولي در زمينه ترجيح مناظر، سودمندي مناظر طبيعي را بدين صورت توضيح مي دهند که ويژگي هاي مناظر نيازهاي زيستي انسان را ارضا مي کنند. محققان در روانشناسي محيط اين مسأله را بررسي م ي کنند که آيا اثر بهبود دهندگي مناظر طبيعي، دليلي است که افراد مناظر طبيعي را به مناظر شهري ترجيح مي دهند.

موقعيت هاي طبيعي محرک هاي جذب کننده زيادي دارند و توجه غيرارادي را فعال مي کنند که موجب پشتيباني از ترميم و بهبود خستگي مي گردد .

در مقابل فضاها ي شهري مانند ساختمان ها براي غلبه بر تحريک هايي که ايجاد مي کنند ، توجه مستقيم بيشتري را مي طلبند. فضاهاي طبيعي ترميم و بهبود را افزايش مي دهند.

علاوه بر موارد ذکر شده شايد بتوان تأثيرات مثبت بودن در طبيعت را ناشي از تأثيراتي دانست که رنگ ها بر روي انسان مي گذارند . رنگ ها تأثيرات هيجاني و شناخت ي مختلفي را بر مي انگيزانند. قرمز که به احتمال بيشتري توجه را جلب مي کند موجب فعال سازي و برانگيختگي مي شود و هيجان پذيري و زنده دلي را افزايش مي دهد و نشاني است از پرخاشگري، خشم و اضطراب ، درحالي که سبز که به احتمال کمتري توجه را جلب مي کند داراي تأثيري مسکن و آرامش بخش است . هم چنين بنظر مي رسد که رنگ ها شناخت و هيجان افراد را تحت تأثير قرارمي دهند.

در ارتباط با اثرات ذکرشده مطالعات نشان داده اند که زندگي در طبيعت عملکرد قلبي و عروقي را به گونه اي مثبت تحت تأ ثير قرار مي دهد، ميزان پاسخ هاي فيزيولوژيک به استرس را کاهش مي دهد و توانايي سازگاري با وقايع استرس زا را بهبود مي بخشد. هم چنين مشخص شده است که ديدن طبيعت ضربان قلب را کاهش مي دهد، تنش هاي ماهيچه اي را از بين مي برد، فشار خون را کاهش و هدايت الکتريکي پوست را افزايش مي دهد.

 تجربه مناظري از طبيعت مي تواند به بهبود فعاليت هاي نيمکره راست مغز کمک کند و نظم کارکردهاي مغز را به طور کلي افزايش دهد . شايد اين امر توضيح تکنيکي اين فر آيند باشد که مردم هنگام قدم زدن در پارک ذهنشان را خالي مي کنند. مشخص شده است که ارتباط با طبيعت تمرکز را افزايش مي دهد، خستگي ذهني را ازبين مي برد و حالت خلقي را به گونه اي مثبت تحت تأثير قرار مي دهد. هم چنين مشخص شده است که محيط هاي طبيعي کارکردهاي شناختي کودکان را افزايش مي دهند.  

ادامه دارد....

 

شرکت بمان -املاک آبادگران- در راستای نیاز هم میهنان عزیز آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می باشد. این شرکت با پرسنل تحصیل کرده، آگاه و کاردان خود مرجعی مناسب برای خریدارانی است که به دنبال مامنی برای فرار از استرس زندگی شهری و اصطکاکات زندگی ماشینی می باشند. حوزه کاری و فعالیت وسیع کارکنان ما این امکان را به شما میدهد تا باغ ویلای مورد علاقه خود را در شهرستان شهریار وملارد که جزء سرسبزترین مناطق کشور عزیزمان میباشد، یافته و از زندگی در فضای سبز باغ ویلای شخصی خود نهایت استفاده را ببرید. بعنوان قوی ترین پرسنل در حوزه خدمات واسطه گری باغ ویلا امیدواریم بتوانیم در سایه همکاری متقابل واعتماد طرفین گامی چند در راستای نیاز مشتریان عزیزمان برداریم.

شرکت بمان -املاک آبادگران-

برند برتر ایرانیان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.