تپه جوقین در وحیدیه شهریار

تاریخ پر بار شهریار

تپه جوقین در وحیدیه شهریار

تپه جوقین از آنگونه آثار کهنه دوران ساسانی در شهریار است که چون نگینی بر بستری از گل و گیاه آرمیده است؛
قلعه ای کهنسال و افسانه ای که در عین اینکه گرد از کهنه ترین یادبود ها باستانی منطقه به آمار می آید؛یکی از ناشناخته ترین آنان نیز هست.
قلعه ای عظیم که با تمام عوامل مخرب مقابله کرده و با عظمت و شکوه دیرینش برقرار باقیمانده است.
تپه و قلعه جوقین که به تمامی از آجر بنا شده در ۱۰ کیلومتری جنوب غرب شهریار در شهر وحیدیه و در میان باغ های بی نظیر شهریار واقع است.
قدمت و برپایی ملت در آن با توجه به مسکوکات و سایر اشیای مکشوفه دست کم به دوره یزدگرد سوم ساسانی می رسد.
در این قلعه باستانی که بخشی از نشانه ها کهنه به دست آمده متعلق به در موزه ایران باستان نگهداری می شود؛ هنوز حفاری و کاوش های باستانشناسانه در مراحل اولیه است که قدمت یادگارها نویافته لزوم تسریع در این امر را یاد آوری می نماید.
تپه جوقین یکی از مهمترین و بزرگترین بناهای خشتی منطقه است، که برج و باروهای آن و مصالح و خشت های استفاده شده در آن نشانه ها معماری قبل از اسلام را اثر می دهد.
سفالینه های کشف شده در تپه جوقین نیز نظر به اینکه هیچکدام از آنها درای لعاب نمی باشد دارای اهمیت ازل شناسانه است.
نام جوقین بنا بر بعضی گفته ها گویا برگرفته از  اسم بهرام چوبین سردار و قهرمان ملی ایران در عهد خسرو پرویز ساسانی است که در آینده در دوره یزدگرد سوم رونق گرفته و مورد کاربرد بوده است.
تپه جوقین و قلعه دیگری که در مرکز روستای قدیمی جوقین واقع است (و به انگیزه ساخت و سازهای بعدی در بستر شهر مدفون گشته) را نیز به همین انگیزه به بهرام چوبین نسبت می دهند .
افسانه های بسیاری در باره این پرتو باستانی، گنج های موجود در آن و… توسط مردم محلی نقل می شود که جمع آوری و نگاه به آنها جدا از مسایل باستان شناسانه، از نظر اسطوره شناسی و ملت شناسی حایز اهمیت است.

 

شهریار با تاربخی بی نظیر و باغ های بسیار و باغ ویلاهایی لوکس انتخابی مناسب برای کسانی است که در کمترین فاصله از تهران به دنبال خرید باغ ویلا هستند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.