انصراف متقاضیان از خرید مسکن قسطی

نرخ کارمزد مسکن قسطی به ۲.۳ درصد رسیده است

انصراف متقاضیان از خرید مسکن قسطی

 

انصراف متقاضیان از خرید مسکن قسطی
اقتصاد ایران آنلاین- از سررسید تصویب طرح فروش اقساطی مسکن، خریدارانی که از سود تسهیلات و کارمزد این طرح مطلع می‌شوند عقب‌نشینی می‌کنند.در روزهای پایانی خردادماه بالاخره طرح فروش اقساطی مسکن با کارمزد ۵ درصد به تصویب رسید؛ نرخ کارمزدی که چندان باب میل انبوه‌سازانی که معتقد بودند این رقم باید به ۲ درصد برسد نبود؛ زیرا خریداران باید علاوه بر سود تسهیلات که مطابق با نرخ تورم در زمان عقد قرارداد است ۵ درصد کارمزد بپردازند که انبوه سازان می گویند از زمان تصویب طرح مسکن قسطی هر خریداری که شرایط فروش را می‌بیند منصرف می‌شود.
 


به گزارش ایسنا، از زمانی که طرح مسکن اقساطی در سال ۱۳۹۳ توسط انبوه‌سازان به دولت پیشنهاد شد قرار بود عازم برای برونرفت مسکن از رکود مفتوح کند اما از خردادماه سال جاری که این طرح آخر الامر پس از چانه‌زنی‌های طولانی بر روی نرخ کارمزد تصویب شد، مشتریان با دیدن شرایط و اقساط سنگین این طرح از امضای قرارداد پرهیز می‌کنند.

 
در روزهای نهایی خردادماه سرانجام طرح  فروش اقساطی مسکن با کارمزد ۵ درصد به تصویب رسید؛ نرخ کارمزدی که چندان باب میل انبوه‌سازانی که معتقد بودند این رقم باید به ۲ درصد برسد نبود؛ زیرا خریداران باید علاوه بر هوده تسهیلات که مطابق با نرخ تورم  در سررسید عقد قرارداد است ۵ درصد کارمزد بپردازند که انبوه سازان می گویند از سررسید تصویب طرح مسکن قسطی هر خریداری که شرایط فروش را می‌بیند منصرف می‌شود.

 
البته بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن در روزهای اخیر اعلام کرد که نرخ کارمزد مسکن قسطی به ۲.۳ درصد دریافتی است اما انبوه‌سازان می‌گویند منظور بت‌شکن ۲.۳ درصد سالیانه و ۵ درصد  برای مدت ۵۰ ماه است که عملا هیچ تغییری در نرخ کارمزد برپایی نشده است.

 
با پروا به این شرایط دبیر کانون انبوه‌سازان به ایسنا گفت: بانک مسکن از نخست اعلام کرد پیمان است ۱۵۰ میلیون تومان تضمین دین چهره دهد؛ در حالی که نزدیک ۴۰ میلیون تومان از این مبلغ در محاسبات آنها مربوط به نرخ هوده متناسب با تورم و کارمزد ۵ درصد بانک است. یعنی عملا میزان خرید دینی که به صورت راستین می دهند ۱۱۰ میلیون است که با فایده می شود ۱۵۰ میلیون تومان. البته به شرطی که واحدی که قرار است فروش قسطی شود ارزش ۱۱۰ میلیون را داشته باشد و وام ۸۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد.

 
فرشید پورحاجت با ابراز ناخرسندی از مکانیزم در نظر گرفته شده برای طرح فروش اقساطی اظهار کرد: به نظر ما این مبلغ برای قشر میانه و بالاست که عملا با ۱۱۰ تومان استقبال چندانی نه از طرف سازنده ها شد و نه از طرف مردم. هرکسی هم که مراجعه کرد وقتی شرایط را فهمید عقب نشینی کرد.

 
وی خاطرنشان کرد: گفتند انبوه سازان تمایلی به این طرح ندارند در حالی که اینطور نیست. اما مادامی که شرایط فروش قسطی فراهم نشود وارد این طرح نمی شویم؛ چون آماده نیستیم خودمان و ملت را گرفتار کنیم.

 
با این حال بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن گفته است: بر پای بست، مصوبه بانک مرکزی نرخ کارمزد تضمین فروش اقساطی را که ۵ درصد بود به ۲.۳ درصد کاهش دادیم و نرخ کارمزد منطقی شد.

وی افزود: تضمین معاملات اقساطی جذابیت خاصی را برای انبوه‌سازان دارد لغایت خیال متعدد انها از نظر بازپرداخت اقساط راحت باشد زیرا در چهره پرداخت نشدن اقساط، بانک مسکن پرداخت می‌کند.

 
اما ایرج رهبر ـ عضو هیات مدیره کانون  انبوه‌سازان ـ با بیان این‌که ما از بانک‌ها تقاضا منابع نداشتیم افزود: آن‌چه که هم‌اکنون بانک مسکن تصویب کرده این است که ۵۰ درصد مبلغ منزل را وام بدهد که بیشینه مبلغ آن ۱۵۰ میلیون تومان با بهره ۲۲ درصد است، آن هم از منابع بانک‌ها. بدین چهره که اگر درخواست کننده اقساطش را پرداخت نکرد بانک ۱۵۰ میلیون تومان به ما پرداخت کند. بدین ترتیب هیچ تضمین و پشتوانه‌ای برای ۵۰ درصد مابقی مبلغ که قرار است ما تامین کنیم باقی نمی‌ماند. لذا انبوه‌سازان طبیعتا حاضر به پذیرش ریسک این طرح نیستند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.