قیمت مسکن جهش می کند؟

برای خریداران و نیز سازندگان مناسب است که قیمت مسکن جهش نکند؛

قیمت مسکن جهش می کند؟

قیمت مسکن جهش می کند؟

عضو هیات مدیره کانون متعدد سازان گفت:روند کنونی که دولت در پیش گرفته این نوید را می دهد که جهش اتفاقاً قیمت نخواهیم داشت؛ چرا که ترازمندی در هر دو بخش عرضه و تقاضا به چهره موازی در حال ایجاد است.

سید محمد مرتضوی اظهار کرد: برای خریداران و نیز سازندگان مناسب است که قیمت مسکن جهش نکند؛ زیرا در این چهره سازندگان از نیرو برنامه ریزی اغلب و بهتری برخوردار می شوند و می توانند برنامه های بعدی خود را بر این پای بست، تنظیم کند. متعدد سازان باید این امید را داشته باشد که تفاوت فروش امروز با خرج های ساخت بعدها فاحش نخواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا؛ وی افزود: وقتی با جهش بها روبرو می شویم در تمام بخشها از آنگونه خدمات، مصالح، زمین و نظایر آن نیز این افزایش قیمت رخ می دهد که تمام این خرج ها به سازنده تحمیل می شود. بعد اینطور نیست که سازندگان از جهش هوده ببرند، بلکه هریک از اجزای وابسته به فرآوری مسکن بخشی از هوده را در پسندیدن می گیرند که این خرج هایی به مشتریان تحمیل می کند و باعث می شود خریداری را که سخت و با برنامه ریزی جذب کرده ایم از دست بدهیم؛ لذا بهتر است بازار مسکن با سودی متناسب با نرخ تورم به فعالیت خود ادامه دهد الی هر دو طرف عرضه و تقاضا مبتلا شوک نشوند.

این عضو کانون متعدد سازان در استجابت به این سوال که آیا ظرفیت شوک بها در تقسیم مسکن وجود دارد؟ گفت: روند فعلی که دولت در پیش گرفته این نوید را می دهد که جهش یکباره بها نخواهیم داشت؛ چرا که ترازمندی در هر دو تقسیم عرضه و تقاضا به چهره موازی در حال ایجاد است.

به گفته مرتضوی، عامل اصلی که می تواند سازنده‌ها را به ورود به فاز جدید چرخه ساخت و ساز ترغیب کند، این است که تسهیلات مالی خرید مسکن افزایش پیدا کند که طی دو سه سنه ماضی متقاضیان زیادی از تسهیلات استفاده نکرده اند، اما در حال حاضر افراد اکثریت اقدام به اخذ وام مسکن می کنند.

وی با اشاره به تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن افزود: تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی جهش ۲.۵ برابری نسبت به تسهیلات ۶۰ میلیون تومان سابق ایجاد می کند که تا حدودی دست سازندگان را برای تولید مفتوح گذاشته است.

این خبره مسکن، خرج ساخت هر متر چهارگوش مسکن در طهران و شهرستانها را به ترتیب نزدیک ۹۰۰ و ۷۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: با تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی منزل های متوسط متناسب با الگوی مصرف به راحتی ساخته می شود، ولی دشوار عمده سازندگان، فروش واحدها است.

مرتضوی با بیان اینکه سازندگان همواره با امید اینکه بازار تحرک اکثریت پیدا کند وارد ساخت و ساز می شوند، گفت: در ساحل وام ساخت، تسهیلات خرید هم باید با نرخ فایده پایین و مدت زمان بازپرداخت طولانی افزایش یابد تا چرخه فرآوری و مصرف مسکن کامل شود و مسکن رونق گیرد.

وی درخصوص چگونگی ساخت و ساز مسکن طی دو سه ماه بازپسین اظهار کرد: با توجه به ورود جدی بانک مسکن طی این مدت در ارایه تسهیلات، به نظر می رسد ساخت و ساز تا حدودی جنبش مکشوف و سازنده‌ها به سمت گرفتن اجازه و اقدام به ساخت سوق پیدا کرده اند. اگر خریداران نیز مجاب شوند که در چهره خرید بعدها سود خواهند کرد، بازار مسکن به شکل تدریجی و با آهستگی تا یکتا دو سال آینده از شرایط رکود بیرون می شود.

این عضو کانون انبوه سازان خاطرنشان کرد: ما نوسانات تقسیم مسکن را در دوره های گذشته به کرات تجربه کرده ایم. در زمانی که بازار مبتلا رکود عمیق می شود گرایش به ساخت تفریق می یابد و به یکباره این خلاء تولید مایه افزایش اتفاقاً قیمت مسکن می شود. ولی در این دولت هنوز پهنه برای جهش بها فراهم نیست و باید این سیاست با همین روند پیوستگی یابد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.