تاریخ بی نظیر منطقه باغ ویلایی شهریار

شهریار کجاست؟

تاریخ بی نظیر منطقه باغ ویلایی شهریار

شهریار کجاست؟

اگر بخواهیم سکونتگاههای انسانی را بعد از اسلام در منتطقه شهریار به ویژه شهر شهریار مورد کنکاش و بررسی  قرار دهیم باید اذعان کنیم که وجود دو امامزاده در فاصله تقریبی 2 کلیومتری از یکدیگر مهمترین عوامل گردهمایی گروهای انسانی در منتطقه بوده است.

وجود ذریه فرستاده اکرم (ص)و ائمه معصومین(ع) در نقاط گوناگون ایران به خاطر عشق و علاقه ای که ابن ملت معتقد به ولایت آل علی(ع) داشته و دارند موجب تمایل شایان پروا به آنها شده ،به گونه ای که سکونت در جوار مدفن امامزاده گان را نوعی تقدیس و باعث خیر و برکت برای زندگی خود می دانسته اند.

 امامزاده اسماعیل (ع) در علیشاه عوض و امامزاده هادی (ع) در کرشته عامل  مهمی برای گردهمایی ملت مسلمان و نهایتاً برپایی مناطق مسکونی در پیرامون این دو امامزاده بوده است.کرشته در لغت به معنای خس و خاشاک است.

گفته می شود قبل از آنکه این ناحیه به چهره مسکونی در آید، مهاجران اخیر وارد به منطقه جهت آماده سازی زمین ،ناگزیر به از بین بردن خس و خاشاک شده اند و این وجه تسمیه ای باری کرشته شده است.علیشاه عوض از دو واژه علیشاه و عوض تشکیل شده است.

 علیشاه به نام روستایی  در تقسیم شبستر تیریز.از سوی دیگر، روستایی در دهستان سیاه منصور بیجار هستی دارد که به همین اسم خوانده می شود.

آگاهان معتقدند که اولین ساکنان در جوار امامزاده اسماعیل از یکتا از این دو روستا به اینجا آمده اند،

 و نام علیشاه عوض و علیشاه سایر را برای سکونت پسین خود برگزیده اند، اما مدذک مثبت و مستندی

 پیرامون بازگویی دیدگاه هستی ندارد ونقل،صرفا بر پای بست، حدس و دودلی یا قرینه است. جمعی نیز گویش

 برخی از ساکنان محل به زبان کردی را دلیلی برای این اظهار نظر می دانند.

پس از شکل اخذ دو روستای کرشته و علیشاه عوض،احداث سه جاده،این دو روستا را به یکدیگر و جاده رباط کریم متصل ساخت.

قدیمی ترین عکس هوایی از منطقه،نشانگر وجود دو خیابان است که از میان بافت مسکونی و باستانی هر یک از دو روستا عبور کرده است.

 ضمناً در فاصله چند کیلومتری از مرکز شهر،سه قلع مسکونی دیده می شود که از شرق به غرب:کهنز،حصارزیرک وکرد امیر اسم دارد که در روند شکل گیری شهر کارایی چندانی نداشته اند.

شکل پذیری کالبدی شهر در دوره ها بعدی حول محورهای برپایی شده و جنبش فیزیکی و ساخت یکتا های ساختمانی و پویایی و در جهت رسیدن به جاده رباط کریم،تهران بوده است.

مقارن این احوال،یعنی سنه 1335 جمعیت شهریار 2748نفر سرشماری گردیده است.

در این دوره کم و بیش دو روستا به یکدیگر متصل شده اند و اسم علیشاه عوض به عنوان تقسیم مرکزی بر گردآور بافت مسکونی برپایی شده اطلاق گردید،

     مرحوم علامه دهخدا، ذیل نام علیشاه عوض در واژه نامه سرشناس خود این چنین می نویسد:

علیشاه عوض ده مرکزی بخش شهریار تابع شهرستان تهران واقع در 30هزارگزی باخترتهران،ناحیه است که جلگه ای حائز آب و هوای معتدل و 2964 بدن سکنه، آب آن از کاریز جدید و از رودخانه کرج تامین می شود و محصول آن غلات،انگور،انواع میوه،سیب زمینی،بنشن و چغندرقند است.

اهالی آن به زارع و باغداری  اشتغال داشته و ادارت دولتی در این قصبه ، بخشداری ،امین آشتی ، دامپزشکی ،شعبه بانک کشاورزی ، شمردن ،بهداری ،فرهنگ ،دفتر پست ،پاسگاه ژاندامری ،بیمارستان ،دبستان ،دارای کارخانه برق حقیر ، آسیای موتوری ،راه آهن فرعی و شوسه که کلیومتر15جاده طهران قزوین متمایز می شود.

 شهریار از شمال به تقسیم کرج،از شرق به تقسیم کن و کهریزک و ازجنوب به بخش رباط کریم و از باختر به قسی از تقسیم اشتهارد و از استان تهران قسمتی دیگر مانده از مغرب و از جنوب به بخش زرند ساوه از فرمانروایی مرکزی انتها می شود.

منطقه شهریار در قسمتی قراگرفته که کوه طالقان با بلندی 4145 متر از سطح دریا در  آن واقع شده است و انتهای دامنه این کوه از نظر کشاورزی بسیار مستعد و حاصلخیز است.

باغ ویلاهای شهریار


باغ ویلاهای لوکس این منطقه بی نظیر باعث رونق گرفتن بیش از پیش معاملات خرید و فروش باغ ویلا در این منطقه شده است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.