آشنایی با اوراق استشهاد حق تقدم مسکن

آشنایی با اوراق استشهاد حق تقدم مسکن

آشنایی با اوراق استشهاد حق تقدم مسکن

آشنایی با اوراق استشهاد حق تقدم مسکن

اوراق استشهاد حق تقدم مسکن از انگیزه‌ هایی است که بانک مسکن برای افزایش جذابیت سپرده‌ گذاری دراین بانک به سپرده گذاران خود اعطامی‌ کند.

براین بنیاد که نرخ هوده ودیعه کوتاه مدت در بانک‌ های عادی تجاری سالانه معادل 7 درصد است؛ در حالی که سپرده‌ گذاران درحساب سپرده‌ کوتاهی ‌مدت بانک مسکن در ازای سپرده‌ گذاری ، دو درصد هوده بیشترمعادل 9 درصد در سنه دریافت می‌کنند.

 

به گزارش سایت بمان به نقل از میزان ،این درحالی است که بانک مسکن در چهره سپرده‌ گذاری دست کم به مدت سه ماه و به شرط آنکه میانگین ودیعه سرمایه‌ گذار،دست کم برابر 27 میلیون تومان باشد، بعد از سه ماه برای هر27 میلیون تومان، سه برگ امتیاز تسهیلات مسکن و ازماه‌‌های بعد از آن، هر ماه یک برگ امتیاز به سپرده‌ گذار اعطا می‌کند. 

در نتیجه سپرده‌ گذار در واپسین،انجام یکسال،افزون برسود 9 درصدی، 12برگ امتیاز تسهیلات مسکن دراختیار دارد . ولی امتیاز برگ‌ های تسهیلات مسکن افزون بر ارزش‌ زابودن و قابلیت معامله و واگذاری به غیر این است که هر شخص با خرید یک برگ ازاین اوراق می‌تواند به دریافت تسهیلات خرید از بانک مسکن اقدام کند.

هم الان این اوراق قابل نقد شدند و به لحاظ معاملاتی نسبت به دوره های قبل از شفافیت برخوردارند.

درعین حال فقط تفاوت اوراق پذیرفته شده درفرابورس با اوراق پیشین قابل معامله در شعب این است که هر یک از اوراق کنونی ، امکان اخذ 500 هزار تومان تسهیلات را برای خرید فراهم می‌ کند و به همین سبب نرخ این اوراق در فرابورس، نصف قیمت معامله اوراق درشعب است. 

به بیان سایر خرید این اوراق می‌تواند بیشینه تا 40 برگ برای خرید یک واحد مسکونی اختصاص دهد. 

براساس این گزارش برای خرید اوراق گواهی حق تقدم مسکن پس از ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی خریدار کد بورسی صادر و پس از دریافت کد،خرید اوراق سپریدن می شود. 

این مراحل طی 4 روز چهره می گیرد،خریدار پس از تحویل اوراق با مراجعه به نزدیک‌ ترین شعبه بانک مسکن تشکیل پرونده می دهد. 

تشکیل پرونده و مراحل بانکی معمولا از 2 هفته تا 1 ماه زمان می برد. مبلغ وام رسیده نیزدر روز حضور در محضر اسناد رسمی به چهره چک بانکی بدست نماینده بانک مسکن به خریدار آپارتمان تحویل داده می شود. 

این اوراق به صورت برگه های یک میلیون و پانصد هزار تومانی صادر می شود. خریدار این اوراق نیز می تواند با عرضه  این اوراق به بانک مسکن از وام مسکن برای خرید یا ساخت آپارتمان کاربرد کند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.