ریسک خرید مسکن در ایران بالا است

ریسک خرید مسکن در ایران بالا است

حسام عقبایی در مراسم راه اندازی نظام جامع ارتباطی مسکن گفت :از سال ۹۲ رکود سنگینی بر بازار مسکن حاکم است که ماناو پایا   بوده است و اگر چه گواه افزایش نسبی داد و ستدها هستیم ولی اینگونه نیست که به سراسر مملکت تسری پیدا کرده باشد ولی امیدواریم بعد از خرداد ۹۶ شاهد رونق در این تقسیم باشیم . وی برپایی نظام جامع داد و ستدها املاک را گامی در جهت آسان شدن داد و ستدها دانست ولی مشارکت سایر نهادها از دسته شهرداری ها و سازمان ثبت اسناد برای بازداری از هر گونه کلاهبرداری را بایسته دانست و بازگو کرد : خرید مسکن در ایران ریسک فوقانی دارد چرا که اطلاعاتی که مشاوران املاک و یا واسطه‌ها برای امضاء قرارداد دارند اطلاعات جامع و کاملی نیست،و به همین دلیل ملت عادی از خرید خانه می‌ترسند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از عدم انسجام دستگاه‌ها، نهادها و دست اندرکاران پیوسته با گستره مسکن و ساختمان،‌ گفت:‌ امروزه وقتی می‌خواهیم اتومبیلی خریداری کنیم، به راحتی با ورود به حوزه مجازی و سامانه‌های مشخص اقدام به دریافت عدم خلافی و یا تمام موارد مرتبط با معامله بدون مشکل یک خودرو را اتمام می‌دهیم، این در حالی است که در حوزه مسکن چنین شفافیتی دیده نمی‌شود و وقتی مردم به مشاوران املاک مراجعه می‌کنند، ترس و دلهره از این بابت که این ملک حائز معارض و یا بدهی بانکی و یا مالیاتی است، در برخی مواقع از خرید مسکن نیز خودداری می‌شود.

عقبایی با اشاره به اینکه خرید مسکن در ایران ریسک است چرا که اطلاعاتی که مشاوران املاک و واسطه‌ها برای امضاء پیمان نامه به خریداران ارائه می‌کنند اطلاعات جامع و کاملی نیست‌، گفت: در پشت داد و ستدها مسکن واقعیت‌هایی وجود دارد که احتمالاً برخی از مشاوران املاک به آن دسترسی ندارند به همین انگیزه در برخی موارد موجب تضییع حقوق خریداران مسکن می‌شود به همین علت خریداران و فروشنده‌های مسکن این عدم هشدار را به حساب مشاوران املاک گذاشته و آنها را به تبانی متهم می‌کنند.

سئول اتحادیه مشاوران املاک پیوسته داد: پس ایجاب می‌کند که در گستره مسکن و خرید و فروش در دامنه مجازی یک فضای امن در برقراری داد و ستدها مسکن در کشور با یک عزم ملی برپایی شود، پس ما به عنوان اتحادیه مشاوران املاک مطالبه‌گری خویش را پیگیری می‌کنیم و آن هم این است که نهادهایی همانند سازمان ثبت‌احوال، سازمان ثبت‌اسناد و املاک، شهرداری‌ها، بانک‌ها، وزارت نیرو، وزارت نفت و وزارت اقتصاد و امور دارایی با مشاوران املاک لینک شوند، همانطور که مشاوران املاک در حال آماده با اجتهاد و پیگیری زیاد با سازمان ثبت‌احوال برای استعلام کدملی با یکدیگر لینک شده‌اند.

به گفته وی، لینک شدن سازمان ثبت‌احوال با اتحادیه مشاوران املاک ماهانه 200 میلیون تومان برای اتحادیه مشاوران املاک از بابت استعلام کدملی خرج دارد.

عقبایی تأکید کرد: به هر حال در خرید و فروش مسکن خلاء‌های زیادی وجود دارد چرا که باید در موعد اتمام یک معامله مسکن تمام این نهادهای باره اشاره به راحتی در دسترس مشاوران املاک پیمان داشته باشد تا اطلاعات درست و صحیحی از جانب مشاوران املاک به خریداران و فروشنده‌های مسکن ارائه شود لغایت مشخص شود اگر یک ملک دارای بدهی مالیاتی، بدهی بانکی و یا در فضای سبز و یا اتوبان پیمان دارد،‌معامله چهره نگیرد.

وی تصریح کرد: وقتی مشاوران املاک نمی‌دانند یک ملک دارای این دشواری ها مورد اشاره است، معامله صورت می‌گیرد پس از سپریدن پیمان نامه خریدار و یا فروشنده دچار آسیب و زیان مالی می‌شوند، پس لینک شدن مشاوران املاک با سازمان‌ها و نهادهای پیوسته با حوزه مسکن می‌تواند مایه بالا رفتن ضریب امنیتی داد و ستدها مسکن شود اما متأسفانه بخشی‌نگری و مدیریت جزیره‌ای و فقدان اطلاعات کافی مایه ایجاد دشوار در خرید و فروش مسکن و بالا رفتن ریسک خرید مسکن می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تأکید کرد: معامله مسکن در ایران یک ریسک است و من نیز به عنوان رئیس اتحادیه املاک می‌ترسم منزل بخرم چه برسد به ملت عادی که اطلاعات کافی و وافی در خصوص معاملات ندارند.

عقبایی با اشاره به اینکه از ورود این سامانه‌ها به دسته مسکن استقبال می‌کنیم چرا که روند داد و ستدها را بالا می‌برد و میزان ریسک خرید مسکن را پایین می‌آورد، گفت: دغدغه ما از راه‌اندازی سامانه‌های جامع ارتباطی مسکن در پهنه مجازی، این است که ارائه خدمات به مردم یک فضای حکومتی و دولتی و جنبه حاکمیتی دارد، یعنی تمام این خدمات در جهات رفاه حال مردم و بالا بردن ضریب داد و ستدها مسکن است. وی ادامه داد: مشاوران املاکی که می‌خواهند روند بازرگانی آنها رونق اکثریت نسبت به مشاوران املاک سنتی داشته باشد، قطعاً با ورود به این طور سامانه‌ها داد و ستدها آنها افزایش اکثریت خواهد داشت.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.