ساخت 200 هزار مسکن اجتماعی از این هفته

ساخت 200 هزار مسکن اجتماعی از این هفته

حامدمظاهریان در حاشیه کنگره بین المللی شکوفایی شهری ، نسوان و اهداف گسترش استوار در جمع خبرنگاران گفت : در طرح جامع مسکن ، قصد اصلی این است که ساختمان یک کالای مصرفی باشد نه سرمایه ای و الی سال 1404 هم این روند ادامه یابد.
مظاهریان گفت : امیدواریم با پیش رونقی که سال جاری گواه بودیم بتوانیم لغایت سنه 1404 به استقامت قابل قبولی در تقسیم مسکن برسیم.

مظاهریان گفت : مسکن اجتماعی به راستی هر گونه اقدامی است که دولت برای تامین مصرف مسکن اقشار ذیل دست جامعه می کند و از اول پیروزی انقلاب این موضوع در قالب تقسیم زمین صورت گرفت و بعد با عنوان کرایه به شرط تملیک و اخیرا به عنوان مسکن مهر اجرایی شد که همه اینها در قالب مسکن اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم هدف اصلی این است که طرح مسکن مهر که ناتمام مانده تکمیل شود حتی اگر همه بودجه ها صرف تکمیل این طرح شود، افزود: هفته آینده موضوع مسکن اجتماعی ، نهایی و به هیات دولت ارسال می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر گذرگاه و شهرسازی اضافه کرد: این موضوع مبنی بر ساخت 200 هزار مسکن اجتماعی است که دربرگیرنده ودیعه، اجاره و امار ساخت مسکن می شود که پای بست، مسکن انقلاب اسلامی مجری آن است لغایت به دهک های پایین جامعه تحویل دیتا شود.

مظاهریان گفت : همه این اقدامات برای دهک های یک الی چهار جامعه است که در قالب مسکن اجتماعی نام گذاری شده ولی اولویت اصلی و اول ما این است که طرح های ناتمام مسکن مهر به واپسین،انجام برسد.

وی در ادامه گفت : طبق ماده 18 قانون اصلاح انرژی گردآوری مذهب نامه ای در اختیار وزارت مسیر و شهرسازی قرار دارد که مراحل پایانی خویش را می گذراند و قبل بینی شده است همه ساختمان های مملکت برچسب انرژی بگیرد الی افرادی که می خواهند منزل بخرند یا در آن سکونت کنند ، بدانند این ساختمان از عقیده مصرف انرژی چه وضعی دارد.

مظاهریان افزود : منظور این است که اول بخش دولتی تعهد خویش را نشانه بدهد و ملزم خواهد شد در دو سنه برنامه خود را برای هر ساختمان به تصویب برساند و در 5 سنه آن را اجرایی کند.

وی گفت : اگر چنین نشد مقدار خرج انرژی دو برابر محاسبه خواهد شد که می تواند ابزار مناسبی باشد و دولت به عنوان نماینده ملت باید از خودش آغاز کند و میزان مصرف انرژی را در ساختمان های دولتی کاهش دهد.

مظاهریان افزود: ساختمان های درحال ساخت هم بر اساس قانون مبحث 19 مقررات ملی که ناظر بر تفریق مصرف انرژی است ملزم هستند آن را اجرا کنند که در این بخش شهرداری ها موظفند ساختمان هایی که این مقررات را رعایت نمی کنند ، پسین صادر نکنند.

وی گفت : در ساختمان های موجود هم درحال بررسی هستیم که در این ساختمان ها در زمان خرید و فروش با استفاده از ابزارهایی که امکانپذیر است مانند استفاده از شیشه دوجداره، داشتن سقف عایق حرارتی و اصلاح موتورخانه در موعد خرید و فروش ؛ خریدار حق تحویل ساختمانی با مصرف بهینه انرژی باشد.

معاون وزیر مسیر و شهرسازی افزود: همه این پروسه در قالب برچسب انرژی که میزان مصرف انرژی در آن مشخص می شود ، در رتبه های A, C, D, E, F, G ردیف بندی خواهد شد.

مظاهریان درباره رشد قیمت مسکن نیز گفت: آمارها از ابتدای امسال رشد پیمان نامه خرید و رشد بها مسکن را اثر می دهد که البته پایین بها تورم است و وقتی در 8 ماهه گذشته این روند رو به رشد بود در واقعیت اجماع کارشناسان این است که تقسیم مسکن در آستانه برونرفت از رکود است.

وی افزود: سال های 90 و 91 افزایش لجام گسیخته بها ها را گواه بودیم که به هیچ وجه دیگر تعقیب نمی کنیم و هدف این نیست که رونق به معنای افزایش شدید بها باشد و ملت هم کوشش کنند دارایی ها را به ملک ساختمانی تبدیل کنند.

مظاهریان با اشاره به اینکه در سه سال اخیر به مسکن به عنوان کالای مصرفی نگاه می شود، گفت: اگر کسی در سه سال گذشته ساختمانی را با هدف کالای سرمایه ای خریده ، ضرر کرده است چون بازارهای موازی ، فایده اکثریت نصیب اسپانسر می کند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.