فنر بها منزل فشرده می شود

فنر بها منزل فشرده می شود

کارشناسان درجا زدن و کاهش تدریجی قیمت مسکن را با وجود بیش از یک میلیون و 200 هزار تقاضای به تعویق افتاده، به فشرده شدن فنری تشبیه می‌کنند که جهش بها را بعدها نه چندان دور اجتناب‌ناپذیر خواهد کرد. دربایستن فزاینده جامعه جوان مملکت به مسکن در کناره گرایش خدادادی مردم کشورمان به سرمایه‌گذاری در بازار سودآور زمین و ساختمان وضعیت بازار مسکن را در سال‌های اخیر به کلافی پیچیده تبدیل کرده است. قیمت‌های گزاف واحدهای مسکونی و دور از دسترس بودن خرید منزل معضلی زاییده این وضعیت است که اقشار مختلف جامعه خصوصا مختصر درآمدها با آن دست به گریبان هستند. گزارش‌هایی که به تازگی بدست وزارت راه و شهرسازی منتشر شده اثر می‌دهد با وجود حجم بالای واحدهای مسکونی ساخته و تحویل شده طی سال‌های 89 تا 92 در سراسر کشور تحت عنوان مسکن مهر، نیاز انباشته کماکان در حال پیشروی است و حجم آن از 973 هزار یکتا در واپسین،انجام سنه 89 به یک میلیون و 196 هزار واحد در سرانجام سال 90 رسیده است.
بی‌تاثیری برابری تعداد خانوارها و واحدهای مسکونی بر تقاضای انباشته
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سوداگری ، بیت‌ا... ستاریان، خبره اقتصادی و تحلیلگر بازار مسکن درباره وضعیتی که با اضافه شدن بر حجم تقاضای انباشته در بازار مسکن برپایی می‌شود گفت: تقاضای انباشته مسکن تابعی از متغیرهایی مشابه شمار ازدواج‌ها و طلاق‌ها، حجم تقاضای انباشته طی سال‌های گذشته و شمار واحدهای مسکونی مستهلک غیرقابل سکونت است. در سال‌‌های ماضی به انگیزه جوانی جمعیت کشور و افزایش تعداد ازدواج‌ها گواه فزونی شمار خانوارها بر شمار واحدهای مسکونی بودیم که این روند بر اساس آمارهای سنه 91 به برابری رسید. بر پایه اعلام وزارت مسکن در 6 کلان‌شهر کشور شمار واحدهای مسکونی با تعداد خانوارها برابر است و حتی در برخی مناطق شمار واحدهای مسکونی از شمار خانوار پیش‌افتاده است. به همین علت در کلان‌شهرها با واحدهای مسکونی خالی از سکنه روبه‌رو هستیم با این حال چون این واحدها وارد چرخه بازار نمی‌شوند تاثیری بر کاهش احتیاج انباشته ندارند و اثر کاهشی بر بها هم ندارند.
نیاز انباشته فنر بها مسکن را جمع می‌کند
وی انگیزه بی‌تاثیری تعداد واحدهای خالی از سکنه بر کاهش تقاضای انباشته را مالکیت این واحدها بدست سرمایه‌گذاران و افرادی که نیازی به فروش فوری ملک خود ندارند، دانست و گفت: این تقسیم از فعالان بازار مسکن در چشمداشت به اوج رسیدن قیمت‌ها برای فروش یکتا مسکونی و هوده حداکثری باقی می‌مانند.
ستاریان با ذکر اینکه طبق برآوردهای کارشناسی روند افزایش تقاضای انباشته لغایت فرجام سنه 95 پیوستگی خواهد داشت، افزود: نیاز انباشته در واپسین،انجام سال 95 به نزدیک یک میلیون و 230 هزار یکتا خواهد قبض و این درحالیست که در این برآوردها دربایستن راستین حاصل از ازدواج‌های جدید مدنظر پیمان گرفته و احتیاج مخفی که همان بیچارگی سرمایه‌گذاری در این بازار است و به صورت اتفاقاً وارد بازار می‌شود چندان قابل ارزیابی نیست. به همین انگیزه نیاز انباشته طی سال‌های 92 تا 95 رشد قابل توجهی خواهد داشت که این وضعیت با وجود تفریق ساخت و‌ساز شکاف بین عرضه و درخواست را عمیق‌تر  خواهد کرد.
می‌توان اینگونه گفت که تقاضای انباشته فنر بها را جمع می‌کند و برآیند اینکه پتانسیل جهش قیمت در بازار مسکن به وجود خواهد آمد.
اجتناب ناپذیر بودن رشد تقاضای مسکن الی سال 95
دولت برنامه خود را بر محور توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکن و افزایش سقف تسهیلات برقرار کرده است و منابع این صندوق‌ها طبق گفته مسئولان وزراتخانه از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر تامین خواهد شد. محسن رضوی‌زاده، کارشناس بازار مسکن با ذکر این مطلب گفت: تامین منابع مالی برای ساخت و افزایش سقف وام مسکن اگر از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر انجام شود به افزایش نقدینگی منجر نمی‌شود. اما چنانچه این منابع با استقراض از بانک مرکزی تامین شود حجم نقدینگی را افزایش می‌دهد و هرچند در کوتاه‌مدت شاهد رونق بازار و استوار قیمت خواهیم بود ولی ترکیب تقاضای به تعویق افتاده و تقاضای جاری نهایتا قیمت را به سوی افزایش سوق خواهد داد.
این کارشناس با ذکر اینکه تا سنه 95 به علت شرایط خاص ترکیب سنی جمعیت بیشترین ازدواج و ساختن خانوار را گواه خواهیم بود، افزود: رشد تقاضای مسکن با توجه افزایش تعداد خانوارها اجتناب‌ناپذیر است و متولیان مسکن برای اینکه این تقاضا به تقاضای انباشته سال‌های پیش اضافه نشود و کمان بها منزل را به سوی جهش بها نکشد باید در برنامه‌های خود رونق ساخت‌و‌ساز و حمایت از تولید واحدهای مسکونی را با اولویت بالا در فرمان کار پیمان دهند. رضوی‌زاده در آخر خاطرنشان کرد: مسئولان بخش مسکن گفته‌اند که انبوه‌سازی دولتی در برنامه آنها جایی ندارد و برنامه آنها توانمند‌سازی مردم است لغایت خودشان از محل پس‌اندازهای‌شان با حمایت دولت خانه‌دار شوند. جزئیات اجرایی این برنامه باید در اسرع وقت رونمایی شود لغایت بتوان درباره ابعاد و نقاط قوت و ضعف آن اظهارنظر کرد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.