مسکن‌اجتماعی کمتراز نصف نیاز کشور را تامین می‌کند

مسکن‌اجتماعی کمتراز نصف نیاز کشور را تامین می‌کند

کمیسیون زیربنایی دولت هفته ماضی طرح مسکن اجتماعی را در فاز اول اینگونه تصویب کرد که بر پای بست، آن از ودیعه و اجاره مسکن، تکمیل و ساخت 570هزار واحد الی سال 1400 پشتیبانی می‌کند.

بر بنیاد این مصوبه، کمیسیون زیربنایی دولت در جلسه عصر یکشنبه خویش طرح مسکن اجتماعی را تصویب کرد که در فاز اول آن سالانه 100 هزار یکتا مسکونی الی سال 1400 مورد پشتیبانی دولت پیمان می‌گیرد.

مطابق یکی از بندهای این طرح برای سال جاری نیز 70 هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده است. رویهمرفته با بشمارآوردن سال 95 و سال‌های 96، 97، 98، 99 و 1400 بالغ بر 570 هزار واحد در طرح مسکن اجتماعی مورد حمایت دولتی پیمان می‌گیرد.

حامد مظاهریان دستیار مسکن و ساختمان وزیر گذرگاه و شهرسازی در این باره گفت:کمیسیون زیربنایی دولت پسینیان مرجعی بود که طرح یادشده را تصویب کرد و پس متعلق به این طرح برای تصویب پایانی که احتمالا هفته آینده خواهد بود به هیئت دولت ارائه می‌شود.

مظاهریان با اشاره به اینکه جامعه قصد طرح مسکن اجتماعی دهک‌های یک لغایت چهار جامعه بوده و مجری آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است افزود: این کمیسیون از وزرای مسیر و شهرسازی، صنعت، نیرو، کشاورزی، دستیار میراث فرهنگی و... برپایی شده و می‌توان گفت که مرحله سخت طرح مسکن اجتماعی سپری شده است.

این برنامه ساخت سالانه 100 هزار مسکن در حالی از سوی کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده است که اثر می دهد که این عدد ، 50 درصد کمتر از نیازی است که در طرح جامع مسکن برای دهک‌های کم‌درآمد جامعه پیش‌بینی شده است.

بر بنیاد جزئیات تصویب شده دولت علاوه بر پرداخت یارانه، زمین ساخت واحدهای مسکن اجتماعی را نیز از راه وزارت مسیر و شهرسازی تأمین می‌کند و مجری آن اساس مسکن است.

طرح جامع مسکن که کارشناسان 8 سنه روی تعبيه این طرح متمرکز بودند و در اردیبهشت ماه سال 94 رسما رونمایی شد به احتیاج تامین مسکن در بازه زمانی 13 ساله و تا افق 1405-طراحی و تدوین شد.

بر اساس طرح جامع مسکن قرار بر این است که سالانه نزدیک یک میلیون واحد مسکونی برای پاسخگویی به نیازهای انباشته شده و جدید مسکن احداث شود که از این میزان حدود 200 هزار لغایت 250 هزار یکتا مسکونی به‌عنوان بهره چهار دهک اول درآمدی و یا اقشار آفت پذیر جامعه درنظر گرفته شده است.

بخش نخست طرح جامع به هدف گذاری و چهره نمایی چگونگی موجود دسته مسکن پرداخته و در افق 12ساله، تفریق شاخص دسترسی به مسکن به‌عنوان یک هدف بنیادین باره توجه پیمان گرفته است. این شاخص، مدت زمان چشمداشت یک خانوار میانه در کشور را برای صاحبخانه شدن اثر می‌دهد.

در حال حاضر این شاخص در کشور ما 12 سنه است. منظور گذاری طرح مذکور، رساندن شاخص دسترسی به 8 سال است. میانه این شاخص در کشورهای مترقی 5 سنه و در برخی موارد نیز به 3 سنه می‌رسد. لیکن برای یک هدف‌گذاری واقع بینانه و پرهیز از شعارزدگی، در بازنگری طرح جامع، شاخص دسترسی به مسکن در افق 12ساله، 8 سنه تعیین شد.

یکی از حوزه‌هایی که در طرح جامع مسکن به‌عنوان مسکن اجتماعی در کشور سرشناس شده، مسکنی است که خفته انسان نمی‌تواند برای آن پس‌اندازی کند و در برآوردها، این گروه اجتماعی نزدیک 16 درصد تخمین شده‌اند.پس دولت باید به این 16 درصد از راه واگذاری زمین و منابع کمک کند تا بتوانند مسکن خویش را تأمین کنند.

اما نکته دارای اهمیت این است که در مصوبه جدید دولت برای ساخت مسکن اجتماعی کمینه 50 درصد کمتر از پیش بینی اعلام شده در طرح جامع مسکن است، چرا که در طرح جامع مسکن پیش بینی شده است که 250 هزار مسکن سالانه برای اقشار ناچیز درآمد احداث شود.

فردین یزدانی خبره مسکن و مدیر مطالعات علمی طرح جامع مسکن در پاسخ به سئوال که مصوبه ساخت 100 هزار مسکن برای اقشار مختصر درآمد در قالب مسکن اجتماعی 50 درصد کمتر از پیش بینی طرح جامع است، پافشاری کرد: به هر حال همین مصوبه دولت را باید به فال نیکو گرفت چرا که مسکن اجتماعی به فراموشی سپرده شده بود.

وی افزود:در طرح جامع مسکن پیش بینی شده است که برای اقشار ناچیز درآمد سالانه 200 الی 250 هزار مسکن احداث شود ولی به هر حال وحی منزل که نیست و می تواند این شماره تغییر کند.

وی تاکید کرد: انگار می‌شود که دولت در این مصوبه دولت با پیش‌بینی ساخت سالانه 100 هزار مسکن اجتماعی محتاطانه عمل کرده است چرا که اگر دولت دیرتر اقدام می کرد مسکن اجتماعی به فراموشی ودیعه شده بود.

مدیر پژوهش ها علمی طرح جامه مسکن تصریح کرد:تعداد ساخت مسکن مهم نیست بلکه مکانیزم مهم است و ساخت سالانه 100 هزار مسکن اجتماعی هم جای خوشحالی دارد.

پیش‌مصوبه طرح تامین مسکن فقرا و خانوارهای کم‌درآمد با عنوان «مسکن اجتماعی»، برای تایید نهایی در گزین کردن هیات دولت قرار گرفت. گزارشات از جزئیات آنچه در کمیسیون زیربنایی دولت به تایید رسیده، حاکی است: ظرفیت اولیه‌ای که در طرح جامع مسکن -تهیه شده در اوایل سنه 93- برای «مسکن اجتماعی» به شکل تامین دربایستن سکونتی دست کم 200 هزار خانوار کم‌درآمد در نظر گرفته شده بود، در حال حاضر برای حداقل 5 سنه آینده، تغییر بنیادی پیدا کرده و به نصف، کاهش مکشوف است.

در صورت تصویب دولت، متولی بخش مسکن به همراه چهار دستگاه مسوول مسکن و معیشت خانوارهای تهیدست و کم‌درآمد، ماموریت پیدا می‌کنند از سنه آینده و در خلال اجرای برنامه ششم توسعه، «سالانه نیاز سکونتی 100 هزار خانوار از گروه درآمدی 3 تا 4 دهک اول» را تامین کنند. این تکلیف، سال جاری را نیز شامل می‌شود با این تفاوت که برای سنه جاری، مقیاس طرح، برابر 70 هزار خانوار تعریف شده است.

قرار است طرح «مسکن اجتماعی» از سوی بنیاد مسکن به‌عنوان مجری اصلی طرح، به دو شکل «خرید و ساخت مسکن ملکی» و «ساخت مسکن استیجار و پرداخت یارانه اجاره‌بها» به اجرا دربیاید.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.