مشکلات کشاورزان و باغداران

مشکلات کشاورزان و باغداران

صدها تعبیر دیگر در خصوص اهمیت زراعت و به ویژه باغداری در شهریار نقل و نبات محافل و شعار و دعوی سرپرست و غیر مطئول در این شهرستان و استان تهران است همه داد از حفظ این سرمایه و موهبت کبیر الهی می زنند و از بین رفتن آن را فاجعه اس کبیر و خسارتی جبران ناپذیر می دانند اما سوال من این است «آیا این مسئولان محترم و دلسوز تا به حال چقدر این سوژه را از کم و بیش رسیدگی کرده و چقدر واقع بینانه به جستار نگریسته اند؟آیا این حرف ها و شعرها تا به حال توانسته دشوار باغداران و کشاورزان را در شهرستان ما حل کند و موجب حفظ و توسعه درختان راز به فلک کشیده و زیبای شهرمان شود؟

برای بررسی اغلب موضوع پای درد دل بعضی کشاورزان زحمت کش و نمونه شهرمان رفته و دشواری ها و مسیر حل ها را جویا شدم که به بعضی از آنان به شرح زیر اشاره می کنم: سنه گذشته تقریبا  اکثر باغات و درختان از بلایای طبیعی در امان ماندند و سالی پر فرآورده و پرثمر را برای باغداری به ارمغان آوردند که باعث خوشحالی بسیار آنان شد اما این شادمانی موعد زیادی طول نکشید که با اشباع بیش از مرز بازار و عدم صادرات و عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی و حتی واردات میوه توسط برخی از عوامل جو غصه انگیزی برای باغداران به وجود آورد و حاصل چندین ماه پیشه و سعی و خرج های گزاف آنان بر باد رفت و محصولات عرضه شده در میادین آنقدر ارزان فروخته شد که حتی خرج بارگیری و ارسال آن نیز جبران نشد!!!

مشکل دیگری که علاوه بر مشکلات ذکر شده گریبانگیر کشاورز است، دیوارکشی و حفظ باغ است و باغاتی که فاقد دیوار پسندیده هستند همواره باره هجوم کسان گوناگون و ورود سارقین و معتادان ولگرد بوده و میوه و شاخه درختان و حتی وسایل باغداریشان نیز مورد دستبرد قرار می گیرد و یا حتی توسط کسان مجرم که چه بسا از فضا های سایر به این شهرستان می آیند مورد بهره‌گیری های غیر اخلاقی و امنیتی و اجتماعی قرار می گیرند و دردسرهای زیادی برای کشاورزان و باغداری ستمدیده و دردسر کش برپایی می کنند که باید جوابگوی این مسائل نیز باشند. حال با یک نگرش دادگرانه و بدون غرض به مساله،مسئولین ذیربط انصاف داشته و داوری کنند. در چنین شرایطی چگونه چشمداشت داریم کشاورزی از باغ و درختان خود حفاظت کرده و یا آن را اشاعه دهد؟ به چه امیدی و چه تضمینی کشاورزی اطمینان خاطر پیدا کند که سنه پس این زیان و خسارت جبران می گردد؟

با اطمینان می گویم: اگر عشق به درخت و سرسبزی طبیعت در باغداران ما فقدان امروزه یک درخت سرسبز نیز در شهرستان ما وجود نداشت.

و ولی از مسئولین ذیربط ما چه کاری بر می آید الی با توجه به این وضعیت، باغداران و کشاورزان را ترغیب به حفظ و گسترش آن کرده و علت های لازم را در او افزایش دهند الی اگر با پروا به مشکل تعبيه آب و سموم و … به هر علت درآمدی از باغ کسب نکرد، بازهم دلگرم و عاشقانه و به هر زحمتی که شده باغش را حفظ کند و نگذارد درختانش خشک شود یا باغ را بفروشد، در این راستا راهکارهای ذیل رهنمود می گردد:

۱-به زراعت اجازه دهیم لغایت ضمن حفظ باغ و درختان آن بتواند با برپایی بارو بعید آن محل امنی را در وهله نخست برای باغ و درختان و محصولات آن برپایی کند و در درجه دوم محل امن و مناسبی را به عنوان یک پارک و گردشگاه خانوادگی برای خویش ایجاد کند که اگر از فرآورده آن سهم مادی نبرد لااقل از فضای سبز و زیبای آن جهت استراحت و تفریح خانواده و اقوام و آشنایان سهم گیرد. لیکن برای بازداری از سوء استفاده های احتمالی کسان در تغییر کاربری باغ نیز باید تمهیدات و تدابیر لازم اندیشیده شود.

۲-دولت ارجمند و خدمتگزار به حساسیت و اهمیت سوژه اغلب توجه نموده و نسبت به تاسیس سیستم آبیاری مترقی و سموم و کود و اختصاص سوبسید های پسندیده اقدام نماید.

۳-دولت ارجمند از واردات بی رویه میوه در هنگام کثرت آن اجتناب نموده و راهکارها و تسهیلات لازم را جهت صادرات آن به کشورهای دیگر در نظر داشته باشد.

۴-در سال هایی که باغدار بر نشان بلایای طبیعی موجب خسارات وزین می شود با اعطای کمک های بلاعوض و وام های مختصر بهره نسبت به جبران آن اقدام نمایند.

۵-دولت ارجمند و به تبع آن مسئولین ارجمند استانی و شهرستانی و شهری با توجه به کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورز نسبت به تغریب و دلگرمی سرمایه گذاران و کشاورزان جهت ایجاد این صنایع در شهرستان هایی با فرآوری بالای محصولات باغی مشابه شهرستان شهریار اقدام و بسته های حمایتی و تشویقی لازم را پیش بینی نمایند.

۶-پیشنهاد می گردد با توجه به اینکه شهرداری شهریار حائز زمین هایی با کاربری فرهنگی می باشد در راستای ایجاد درآمد پایدار و استقرار صنایع تبدیلی و تکمیلی تقسیم کشاورزی در قالب پروژه سرمایه گذاری مشارکتی نسبت به برپایی این صنایع در شهریار اقدام نماید.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.