آلودگی هایی که مردم را خسته کرده است

آلودگی هایی که مردم را خسته کرده است

غرب استان تهران-آلودگی هوا و تشدید ضریب آلایندگی های زیست محیطی در شهرستان های شهریار، قدس و ملارد در چگونگی آگاهی و اضطرار پیمان گرفته است.
خبرگزاری مهر، گروه ایالت ها-ناصر رمضانی:کاهش دما و تشدید آلودگی هوا، قصه پر اندوه ای است که هر ساله در بسیاری از کلانشهرها و استان های کشور تجربه می شود.

کارشناسان معتقدند، وارونگی هوا و پیمان اخذ هوای گرم در سطح زیرین و هوای سرد در قسمت بالایی سطح زمین از عوامل کارساز در تشدید آلایندگی و بغرنج تر شدن وضعیت آلودگی هوا است.

در این میان، شهرستان های پهنه غربی استان طهران همچون شهریار، قدس و ملارد نیز از آسیب ها و تهدیدات مرتبط با این پدیده مخرب و هزینه ساز مصون نیستند و هر از چند گاهی شاهد هستیم آلایندگی ها به میزانی تشدید می شود که بر دوری و منعِ حضورِ گروه های دلنازک همچون خردسالان، سالمندان و بیماران در فضاهای باز و آزاد تأکید می شود.

در طی روزهای تازه چگونگی مذکور در سه شهرستان شهریار، قدس و ملارد شرایط نامطلوبی را برپایی کرده است.

سین بیگلری سرپرست گردانیدن پیرامون زیست قدس  در خصوص چگونگی کنونی هوای این شهرستان از حیث آلایندگی ها و سلامت زیست محیطی عنوان کرد:میزان دیدن ستانی در ناحیه یادشده کاهش یافته و چگونگی هوا نیز در شرایط اخطار و اضطرار پیمان دارد که پیشنهاد می شود در چنین وضعیتی گروه های خاص، خردسالان، سالمندان، بیماران قلبی و ریوی از حضور در اماکن آزاد و فضای باز دوری کنند.

وی افزود:فعالیت صنایع کبیر و حقیر در شهرستان قدس در کنار مزایا، ثمرات و فرصت های انبوه و بالقوه ای که از منظر اقتصادی، تولیدی و اشتغالزایی به دنبال دارد، حاوی مخاطرات و تهدیداتی در عرصه زیست محیطی نیز است.

رئیس گردانیدن پیرامون زیست قدس عنوان کرد:وجود۷۴ معدن شن و ماسه در این ناحیه بصورت خفته مستعد برپایی آلودگی های زیست محیطی است که ۶۰ لغایت ۷۰ درصد این معادن از حیث رعایت اصول زیست محیطی، استانداردهای لازم را رعایت می کنند، لذا فعالیت معادن با آلایندگی هایی به اتفاق  بوده که در شهرستان قدس دسته عمده این آلودگی ها ناشی از مسیرهای دسترسی و گذرگاه های مواصلاتی پایان به معادن و آمدوشد خودروهای سنگین و کامیون های حمل مصالح و نخاله های ساختمانی است.

بیگلری گفت:میزان آلایندگی هوای قدس در مقایسه با شهرستان های همجوار(ملارد و شهریار) به مراتب وزین تر و شدید تر است که تکاپو های صنعتی و تولیدی اشاره شده از یکسو و نزدیکی به پایتخت و تأثیرپذیری از هوای آلوده طهران نیز ضریب آلودگی ها را تشدید کرده است.

وی در رهنمود به ساکنان شهرستان قدس در این شرایط(آلودگی هوا) گفت:حتی الامکان اتباع و مردم ساکن در این منطقه از حضور غیر بایسته در هوای آزاد و فضاهای مفتوح شهری اجتناب کنند، زیرا در شرایط اخطار و اضطرار، حضور و آمدوشد گروه ها و افراد خاص همچون سالمندان، خردسالان و بیماران قلبی و ریوی، ضریب بروز پریشانی های جسمانی را تشدید می کند.

بیگلری گفت:یکی از کاستی ها اساسی ما در این منطقه به لاستیک سوزی و زباله سوزی معطوف می شود و از عموم ملت تقاضا می کنیم در چهره نگریستن چنین مواردی، مراتب را به گردانیدن محیط زیست قدس منعکس کنند.

وی افزود:محیط زیست این شهرستان از طریق دو عدد تلفن۰۲۱۴۶۸۰۲۰۲۷ و۰۹۱۲۷۲۹۴۰۰۸ آماده شنیدن گزارش ها و اخبار مردمی است و در صورت اطلاع رسانی، در کوتاه ترین زمان ممکن، رسیدگی ها و برخوردهای مقتضی در اجازه شغل پیمان خواهد گرفت.

یعقوب مرید زاده مسئول اداره محیط زیست شهرستان ملارد نیز  درباره چگونگی زیست محیطی هوای این شهرستان و میزان آلایندگی ها عنوان کرد:وارونگی هوا و یکی و غبار محلی در کناره پسمان ها سوزی هایی که متأسفانه از جدی ترین معضلات زیست محیطی در این ناحیه محسوب می شود، شرایط نامطلوبی را برپایی کرده است.

وی افزود:بر اساس ارزیابی های تجهیزات و سیستم های سنجش آلودگی، چگونگی برای گروه های حساس (سالمندان و خردسالان) مخاطره آمیز است و توصیه می شود، گروه های اشاره شده از حضور غیر بایسته در سطح شهر پرهیز کنند.

رئیس گردانیدن پیرامون زیست ملارد عنوان کرد:برای کنترل، کنترل و مدیریت شرایط فعلی(آلایندگی هوا) معادن شن و ماسه تعطیل شده اند و به مراکز ریخته گری و زغال سازی نیز فرمان داده ایم، فعالیت های مربوطه را تعطیل کنند.

مریدزاده گفت:گشت هاو بازبینی های پیوسته در پروانه شغل پیمان دارد و در چهره عدم رعایت موارد اعلام شده و ناچیز توجهی یا بی توجهی به استانداردهای زیست محیطی، برخوردهای قانونی اعمال خواهد شد.

شاخص آلایندگی هوا در شهرستان شهریار ۱۶۵ تخمین شده است

محمد رستگاری معاونت پروا و بازرسی گردانیدن همه حفاظت پیرامون زیست ایالت طهران در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت آلایندگی هوا در شهرستان شهریار عنوان کرد:بررسی های انجام شده از میزان آلودگی هوا در این منطقه از غرب استان تهران، موید این درستی است که شرایط برای همگی احزاب ناسالم ارزیابی می شود.

وی افزود:برآوردها از میزان آلایندگی ها، شاخص عددی ۱۶۵ را نشان می دهد و با عنایت به میزان آلودگی هوای تهران(۱۵۴)تفاوت چندان معنادار و جدی وسط این دو منطقه وجود ندارد.

رستگاری در خاتمه یادآور شد:توصیه های بهداشتی بر این فرمایش تأکید دارد که در چنین شرایطی، باید گروه های دلنازک همچون خردسالان، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی از حضور غیر بایسته و ورزش در چنین شرایط هوایی امتناع کنند و بدون گمان رعایت این موارد در کاهش مخاطرات احتمالی بی تأثیر نخواهد بود.

بدون تردید باید برای آلودگی هوای طهران فکری بنیادین کرد در غیر اینصورت باید منتظر عواقب بدتری بود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.