سونامی افزایش بها مسکن در راه است؟

سونامی افزایش بها مسکن در راه است؟

کارشناسان امر معتقدند نوسازی بافت های مستهلک و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بدون شرایط سپرده گذاری لغایت حدودی می تواند بازار مسکن را رونق و افراد کم طاقت جامعه را منزل دار کند و همچنین از سونامی افزایش بها مسکن درآینده تقریبا  ممانعت کند.


علیرضا خسروی کارشناس مسکن با ذکر اینکه تامین مسکن جوانان نیازمند نگاه اخص دولت به این دسته است، اظهار داشت: طبق قانون اساسی، تامین مسکن برای آحاد جامعه یکی از وظایف دولت بشمار می‌رود.

وی در پیوستگی افزود: دولت با تأمین مسکن مورد نیاز جوانان و نوسازی بافت های مستهلک می تواند از سونامی افزایش بها در آینده ای  نزدیک  بازداری به عمل آورد.

خسروی پیوسته داد:  سالانه یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی برای جوانان در شرف ازدواج، ساکنان بافت های مستهلک و مناطق روستایی باید ساخته شود و در چهره عدم ساخت این واحد ها نابرابری در عرضه و درخواست برپایی خواهد شد.

این کارشناس مسکن با ذکر اینکه دولت در کناره تسهیلات زناشویی باید مبلغی تحت عنوان ودیعه مسکن در اختیار جوانان قرار دهد، عنوان کرد: پرداخت ودیعه مسکن و منزل های کرایه ای می تواند سخت عمده قبل روی زناشویی جوانان را بر طرف نماید.

وی با اشاره به سایر راهکارهای کارساز در تامین مسکن جوانان تصریح کرد: پخش رایگان زمین در شهرهای گوناگون و تامین پایین ساخت های لازم برای آن می تواند راهگشای مشکل زناشویی جوانان باشد.

کاهش صدور پروانه ساخت طی چند سال اخیر

حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک طهران بیان کرد: صدور دستور ساخت در سنه های 93 و 94 در مجموع 47.6 درصد و سه ماه ابتدا امسال 16.7 درصد کاهش مکشوف است.

وی از تفریق صدور فرمان ساخت و پیامدهای آن در بازار مسکن گفت: مدیریت زمین و برپایی تسهیلات با بازدهی بالا می تواند ضمن برقراری توازن وسط عرضه و تقاضا، شرایط  تامین مسکن جوانان را تسهیل نماید.

عقبایی ادامه داد: در شرایط کنونی که تسهیلات 80 میلیونی برای خرید مسکن به افراد پرداخت می شود، این رقم در شهرهای بزرگ اعم از تهران که تنها 20 درصد بها اولیه را پوشش می دهد کارایی چندانی ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با اشاره به اینکه رونق بازار مسکن به معنای گرانی نیست، ذکر کرد: دولت با افزایش تسهیلات مسکن و بازپرداخت بلند مدت اقساط می تواند تحریک درخواست را ایجاد کند چراکه  به تعقیب این فرمایش گواه رونق بسیاری از صنایع پیوسته خواهیم بود.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی که جوانان با مشکلات متعددی در زناشویی روبرو هستند، محدودیت در دریافت تسهیلات و فقدان تامین مسکن برای آغاز زندگی علاوه بر کاهش انگیزه آنها برای ازدواج می تواند افزایش بها کرایه بها را نیز به به اتفاق داشته باشد.

لزوم بایستگی حمایت دولت در بخش مسکن

محمد فیروزی کارشناس مسکن اظهار داشت: طبق قانون دولت وادار است برای یکبار خانوارها را در جهت خرید مسکن حمایت نماید و این درحالی است که طی سه سال تازه هیچ گونه حمایتی عملی نشده است.
    
وی افزود: در حال حاضر بانک ها با برونرفت از وظایف اصلی خویش و گرایش به بنگاهداری، تسهیلات با سود های غیر متعارفی به متقاضیان پرداخت می کند، از این رو دولت برای تفریق دغدغه خاطر جوانان در تامین مسکن باید تسهیلات با سود بانکی مناسب ارائه کنند.

فیروزی پیوسته داد: دولت باید 60 الی 70 درصد قیمت تمام شده هر یکتا مسکونی را به صورت تسهیلات مناسب بدون شرایط سپرده گذاری در پسندیدن کسان قرار دهد لغایت علاوه بر رونق اقتصادی شرایط زناشویی جوانان نیز تسهیل می شود.

این کارشناس مسکن با ذکر اینکه سالانه یک میلیون و500 هزار واحد مسکونی باره بیچارگی است، گفت: در شرایط رکود حاکم بر بازار و تفریق توان خرید خانوار فقط به کارگیری بعضی راهکارها از سوی دولت می تواند ترازمندی در عرضه و تقاضا را به به اتفاق داشته باشد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.