معاملات مسکن در دی ماه ۵۰ درصد تفریق یافت

معاملات مسکن در دی ماه ۵۰ درصد تفریق یافت

حسام عقبایی  با اشاره به اینکه امیدوار بودیم با پروا به روند پسندیده خرید و فروش در تهران در 8 ماه ابتدا سال جاری این حجم معاملات در طهران به مملکت تسری پیدا کند گفت: در طهران و مملکت در 11 روز نخست دی ماه حجم معاملات نسبت به مدت مشابه پارسال تفریق یافت به طوریکه در این مدت 18 هزار و 149 قرارداد خرید و فروش در مملکت ثبت شد اما پارسال 34 هزار پیمان نامه داشتیم که نشانه می‌دهد معاملات تقریبا  به 50 درصد کاهش مکشوف است.


عقبایی ادامه داد: پیش‌بینی ما این بود که در هشت ماه اول سنه که افزایش حجم معاملات مسکن را در تهران گواه بودیم این رشد معاملات به سطح کشور تسری پیدا کند اما متاسفانه بنا به دلایلی اینطور نشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک خاطر پرتو کرد:میزان داد و ستدها شهر طهران در 11 روز آغاز دی ماه پنج هزار و 722 پیمان نامه خرید و فروش بود؛ در حالی که در مدت مثل پارسال 6 هزار و 195 پیمان نامه امضا شده بود که این آمارگرفتن هم نشانه از کاهش حدود 50 درصدی میزان داد و ستدها در طهران می دهد.

 
*ظرفیت افزایش بها مسکن وجود ندارد

 
وی در پذیرش به این سئوال که آیا قیمت مسکن الی سرانجام سنه و یا در آستانه گزیدمان ریاست جمهوری افزایش خواهد یافت گفت:ظرفیت افزایش قیمت مسکن وجود ندارد و قطعا الی پسین سال و لغایت گزیدمان ریاست جمهوری قیمت مسکن افزایشی نخواهد بود.

 
*70 درصد شاخص قیمت مسکن در طهران را بها زمین تعیین می کند

 
عقبایی درباره اینکه چند درصد قیمت مسکن را قیمت زمین تعیین می کند گفت:70 درصد شاخص قیمت مسکن در تهران را قیمت زمین تعیین می کند و چون قیمت زمین در تهران بالا است و مدیریت زمین در مملکت وجود ندارد بها مسکن و پایان یافته آن افزایش می یابد.

 
به گفته وی، قیمت زمین در اقتصاد مسکن 60 درصد بها واحد مسکونی را ساختن می‌دهد و این مساله در مناطق گران‌ بها تهران تقریبا  به 95 درصد است.

عقبایی عمده‌ترین انگیزه افزایش غیرقابل کنترل قیمت زمین در این سال‌ها را رفتار کالایی با قوانین در دستگاه‌های مربوطه دانست و گفت: وقتی قانون و ضابطه را می‌توان فروخت ، در پایان آن‌چه فروخته می‌شود مجوزهای قانونی است که به افزایش بها زمین می‌انجامد.

 
وی پیوستگی داد:قیمت زمین تابع کالایی شدن قوانین است. البته سایر قوانین هم کالایی است ولی در ارتباط با زمین و ملک این مساله نمایش داد بیشتری دارد که به سخت سستی حکمروایی شهری بر‌می‌گردد.

 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد:قیمت مسکن در 20 سنه گذشته چندین مساوی افزایش یافته و همواره از رشد نرخ تورم جلوتر بوده است فلذا یک کارمند برای خرید یک یکتا مسکونی باید 45 سال بعد انداز کند تا بتواند اقدام به خرید مسکن کند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.