رونمایی عمومی از مجوزهای خاص ساخت و ساز

رونمایی عمومی از مجوزهای خاص ساخت و ساز

گام اول برای انتشار عمومی کلیه تصمیمات و مصوبات مربوط به صدور مجوزهای ساختمانی ویژه در پایتخت از طریق اعلام «اخبار مصوبات» در سایت دبیرخانه کمیسیون ماده پنج برداشته شد. به این ترتیب تمامی مجوزهای ویژه صادر شده برای ساخت و ساز در معرض دید عموم قرار گرفته و گام بسیار بلندی در جهت رعایت حقوق شهروندی برداشته می شود.

اوایل سال جاری شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در یک مصوبه سراسری برای شهرهای همه کشور ضمن یادآوری یک مسوولیت عمومی کمیسیون‌های ماده پنج در شهرداری‌ها، از استانداران و شهرداران کل کشور اراده کلیه تصمیمات، پیشنهادها و متعلق به مهم‌تر مصوبات کمیسیون مونث پنج را به‌صورت عمومی منتشر کند. به تعقیب این مصوبه شورای عالی شهرسازی، وزیر مسیر و شهرسازی نیز در بخشنامه‌ای خطاب به استانداران و روسای شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌های سراسر مملکت از عالی‌ترین مقام اجرایی هر فرمانروایی خواست دستور ورود مصوبات کمیسیون مونث پنج به اطاق شیشه‌ای را از طریق انتشار مصوبات این کمیسیون‌ها در سایت اینترنتی شهرداری‌ها صادر کند.

هر چند در بعضی شهرها هنوز اطلاعی از نحوه صدور مجوزهای خاص ساختمانی در دسترس شهروندان قرار نمی‌گیرد ولی کمیسیون ماده پنج شهر طهران اولین گام را در این راستا برداشت. دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در حال آماده به‌صورتی منظم «اخبار مصوبات» این کمیسیون را در سایت دبیرخانه منتشر می‌کند. به‌طوری‌که آخرین خبری که در سایت گذاشته شده مربوط به جلسه 22 آذرماه امسال است که در قالب آن کلیات طراحی زمین ها قلعه‌مرغی (باغ شهر ولایت) با حضور شهردار طهران به تصویب اعضای کمیسیون ماده پنج رسیده‌است.

عمومی به مصوبات کمیسیون ماده پنج به‌عنوان نهادی که همواره نسبت به تصویب طرح‌های شهرسازی «موردی» و «موافقت با درخواست‌های ساختمانی متفاوت از ضوابط بالادست شهرسازی در هر شهر(طرح تفصیلی شهرها)» اقدام می‌کند باعث خواهد شد ریسک «ملاحظه منافع گروه خاص (سرمایه‌گذاران ساختمانی) در برابر حقوق شهر و شهروندان» به بالاترین مرز ممکن افزایش پیدا کند طوری که آگاهی مسوولان و ساکنان شهر از هر نوع رهنمود یا مصوبه کمیسیون‌های ماده پنج مایه می‌شود مجوزهای ساختمانی صادر شده توسط این نهاد در صورت تضاد یا مغایرت با ضوابط بالادست قابل پیگیری و مطالبه عمومی باشد و در نتیجه از تصویب چنین مصوباتی عملا خودداری شود.

آنچه در حال حاضر در سایت دبیرخانه کمیسیون ماده پنج شهر طهران منتشر می‌شود گام نخست در این مسیر است. چراکه متن مصوبات تا سرانجام سنه 94 منتشر شده و از ابتدای سال جاری تا به حال همگی مصوبات کمیسیون مونث پنج به‌صورت «اخبار مصوبات» منتشر شده‌است. این در حالی است که مطابق با مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری مملکت باید متن فرمان جلسات و مصوبات کمیسیون ماده پنج عینا به‌صورت عمومی منتشر شود. پس این انتظار هستی دارد متن کامل مصوباتی که از ابتدای سنه 95 تاکنون به تصویب رسیده عینا انتشار عمومی پیدا کند. چراکه اگر گام تکمیلی این گذرگاه از جان