علت ریزش ساختمان پلاسکو چه بود؟

علت ریزش ساختمان پلاسکو چه بود؟

سعید غفرانی  گفت: دلیل اصلی پیشامد آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو، باید از سوی مراجع رسمی و کارشناسان قضائیه مشخص شود؛ اما با توجه اینکه سازه این ساختمان فلزی بوده، می توان  پیش بینی کرد که تنش های حرارتی حاصل از وقوع آتش سوزی، مایه ریزش شده است.

وی افزودداد: البته با توجه به اینکه ساخت این ساختمان به نیم قرن  پیش باز می گردد، به نظر می رسد مسائل لازم برای ایمنی ساختمان در مقابل آتش سوزی در نظر گرفته  نشده است.

به گفته غفرانی، اگرچه علت دقیق  بروز این پیشامد باید بدست محاکم قضایی مشخص شود؛ ولی عمربالای ساختمان، عدم رعایت نکات فنی و ایمنی در بروز این حادثه بی تاثیر نبوده است.

این عضو سازمان سامانه مهندسی اضافه کرد: بر اثر وقوع آتش سوزی، ساختار فولادی ساختمان دگرگون شد و همین دلیل موجب ریزش شده است.

کاظمی اظهار داشت: در سازه های بتنی، به دلیل وجود پوشش سیمانی امکان انتقال حرارت به تاسیسات و سیم کشی برق کمتر است.  

وی بیان کرد: سازه های بتنی نسبت به سازه های فلزی در برابر تنش های گرمایشی و اتش سوزی، تغییر ناپذیر تر هستند؛ البته در مساوی زلزله، هر دو سازه در صورت رعایت نکات ایمنی و فنی، تغییر ناپذیر به شمار می روند.

رئیس پیشین نظام مهندسی تهران، رعایت اصول ایمنی در ساختمان ها را برای کاهش زیان های برآمده از حوادث کارساز دانست و گفت: اگر آیین نامه ملی ساختمان، در ساخت و ساز اجرایی شده و از کپسول های آتش نشانی در کل طبقات ساختمان ها و به ویژه برج های تجاری بهره گرفته شود، حوادث ساختمانی به شدت کاهش می یابد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.