ورود به چهارمین سال رکود مسکن

ورود به چهارمین سال رکود مسکن

احمد مجیدی در اجلاس خبری چهارمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در حالی که زمین این ساختمان مربعی شکل بود و ساختمان های مربعی ایمنی اکثریت دارند، اما این ساختمان با شعله های اتش  به طور کامل تخریب شد.

وی در ادامه اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در شهرداری های 1200 شهر است، که با وجود قوانین موجود کمبود منابع مالی مدیریت شهرها را با مشکلات زیادی روبرو کرده و معمولا شهرداری ها با فروش تراکم و تغییر کاربری ها خرج های مدیریت شهری را تامین می کنند.

مجیدی با اشاره به اهمیت برگزاری چهارمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری و سومین کنفرانس و نمایشگاه تخصصی انبوه‌سازان و ساختمان استان تهران، یادآورشد: این کنفرانس در سه محور عمران، معماری و مدیریت شهری روزهای 7 و 8 بهمن ماه برگزار می شود لغایت با حضور تمام دست اندرکاران پهنه ساخت و ساز مشکلات کلان  ملی ساختمان های شهری مورد ارزیابی قرار  گیرد.

«حسن محتشم» رییس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه سازان مسکن و ساختمان فرمانروایی طهران گفت: این کنفرانس با همکاری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می شود تا هرچه می توانیم با طرح مسایل گوناگون ساخت وساز، کیفیت آن را در ایران ارتقا دهیم.

وی با بیان اینکه در ساخت ساختمان ها در کشور باید تمام زوایای صرفه جویی در مصرف انرژی مورد پروا قرار گیرد، گفت: در صورتی که ضوابط و مقررات در ساخت ساختمان ها رعایت شود با صدور تصدیق (رانندگی) های ارزیابی، شرکت های بیمه 30 درصد کمتر حق بیمه خود را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: در چند سال  اخیر  قرار  بود سالیانه 10 درصد بافت های فرسوده شهری با همکاری متعدد سازان مسکن نوسازی شود، ولی به علت پاره ای مشکلات این مهم انجام نشد در حالی که انجام  آن به سود جامعه بود و مایه رونق ساخت و ساز در مملکت می شد.

محتشم یادآور شد: با این حال انبوه سازان آمادگی دارند برای نوسازی بافت های فرسوده شهری با کمپانی عمران شهری و بهسازی شهری ایران مشارکت کنند تا سازندگان اکثریت در این حوزه پرکار شوند.

وی در باره رکود بازار مسکن در ایران گفت: ما وارد چهارمین سال  رکود بازار مسکن در ایران شدیم و رکود این بازار برآمده از چگونگی احسن اقتصادی کشور است و سیاست های حاکم بر اقتصاد ملی باعث رکود شده است، هرچند که دسته مسکن در اقتصاد ملی سهم 15 درصدی دارد.

محتشم گفت: برای کمبود مسکن در مملکت قرار بود سالیانه یک میلیون مسکن در کشور ساخته شود، اما در درازا سنه های اخیر تعداد واحدهای ساخته شده در مملکت کمتر از 50 درصد بوده است.

در پیوستگی جعفر خزایی عضو انجمن متعدد سازان مسکن استان تهران، گفت: مشکل اصلی ما در پهنه نوسازی بافت های فرسوده شهری در سیاستگذاری ها است. ساختمان پلاسکو در یک خیابان 30 متری واقع شده و این دشواری ها به هستی آمده است، در بعضی معابر 12 متری ده ها برج ساخته شده است.

وی افزود: طرح تفصیلی شهرها در بعضی از کشورهای عالم بیش از 100 سنه عمر دارد، اما در ایران ظرف 5 یا 6 سال این طرح تغییر پیدا می کند و همه این عوامل در تفریق کیفیت ساخت و ساز در مملکت بسیار کارایی گذار است که اگر یک زلزله بیاید برای ما فاجعه آمیز خواهد بود.

 ساختمان پلاسکو واقع در خیابان جمهوری برشگاه خیابان فردوسی طهران نزدیک ساعت 8 بامداد روز پنجشنبه سی ام دی ماه دچار حریق شد و نزدیک ساعت 11 و 30 دقیقه ساختمان به طور کامل فروریخت و تعدادی از آتش نشانان که در حال اطفای حریق بودند، پایین آوار گرفتار شدند و هم اکنون عملیات آوار برداری از این ساختمان همچنان ادامه دارد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.