پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس

 سوژه آینده قیمت نفت، صنایع اتومبیل سازی، وضعیت کارگران، چگونگی بورس و قیمت طلا و دلار را از محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس جویا شده است.

* با توجه به انرژی های جدید و سیاست های نفتی آمریکا آیا خاورمیانه در کوتاه مدت و بلندمدت اهمیت خویش به عنوان صادرکننده نفت را خواهد داشت؟
طی سالیان گذشته  رکود جهانی داشتیم و قیمت جهانی نفت و فلزات بنیادین پایین  آمده است. به نظرمی رسد معمولا اینطوری است که در یک بازده زمانی که رکود تمام می شود به تدریج این قیمت ها افزایش پیدا می کند و این سیکل های رونق و رکود هم دائم هستی داشته است و قبل بینی می شود به تدریج افزایش بها از ۲۵ دلار پیوستگی داشته باشد. بعد من افزایش قیمت را قبل بینی می کنم.

* بها دلار در سال آینده (افزایش یا تفریق قیمت/ تک نرخی شدن) را چطور قبل بینی می کنید؟

قیمت راستین باید بر اساس تفاضل تورم درونی و تورم بیگانه باشد که  نزدیک  سالی چند درصد افزایش، بخردانه است. مثلا ۵، ۶ و ۷ درصد. اما بیش متعلق به غیر بخردانه است.

* قیمت مسکن در سنه آینده تحرک خواهد داشت یا ادامه رکود؟

بعید می دانم تغییراتی رخ دهد.

* آینده بها طلا را چگونه می بینید؟

وابسته به دلار است. پیش بینی می شود قیمت جهانی خیلی افزایش نداشته باشد ولی در ایران متناسب با قیمت دلار تغییر پیدا می کند.

* وضعیت بورس ایران در سال آینده؟

بستگی به شرایط برونرفت از رکود مملکت دارد اگر برونرفت از رکود در کشور رخداد افتد  بورس هم می تواند شفا پیدا کند.

* آینده کمپانی های خودرو سازی داخلی امیدوار کننده است؟

وضعیت شرکت های اتومبیل سازی هم امثال بورس وابستگی به شرایط برونرفت از رکود  دارد. با برونرفت مملکت از رکود در بورس هم می توانیم شاهد تغییراتی باشیم.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.