جهش قیمتی در بازار مسکن نزدیک است

جهش قیمتی در بازار مسکن نزدیک است

 در چند سنه ماضی به انگیزه ها متنوع بویژه تحریم، معاملات بانکی از رونق افتاد و بر بخش مسکن نیز تاثیر گذاشت. صنایع زیردستی بخش مسکن نیز در این سال ها از این رکود مشقت برده اند و صدماتی بر صنعت ساختمان وارد شده است. 
 
اینک دولت درصدد است با اقدام هایی مانند تحریک درخواست و افزایش تسهیلات بانکی این رکود را پشت سر گذارد. 
 
تمامی نگاه ها برای سنه آینده، پرتو از افزایش بها مسکن دارد. برخی از رشد بها ها از 15 الی 20 درصد صحبت کردند و گروهی دیگر هم از نوسانی گفتند که شکیبیدن دارد به دلیل تقریبا  شدن به گزیدمان رخ دهد. 

در حالی که همه از استوار قیمت در سال جاری حرف می زنند انبوه سازان رشد قیمت برای نصف دوم امسال را دور از ذهن ندانستند و اظهار داشتند که بها مسکن سال جاری گران می شود. بانک مرکزی هم از افزایش بها مسکن خبرهایی را درج کرده است.  

با این وجود کارشناسان بر این عقیده‌اند مسکن دچار رکود نیست بلکه به قفل شدگی مبتلا شده است.  

زمانی که مشکلات بیرونی پهنه مسکن حل نشود این بخش از رکود بیرون نخواهد شد. برای برونرفت از این رویداد وام 160 میلیون تومانی، قبل فروش مسکن، فروش اقساطی و... تأثیرگذار نیست. 

مسئولین آغاز باید برای حل دشواری بیکاری برنامه ریزی کند. وقتی مردم به شغل خویش اطمینان داشته باشند برای اخذ وام اقدام می کنند در غیر این چهره کسان بدون پیشه آیا سراغ وام 160 میلیون تومانی می روند؟ 

در این رابطه محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن در گفت‌‌و‌گو با میزان گفت: با ورود به نصف دوم سال به تدریج بازار مسکن از رکود خارج می شود و سال آینده نیز شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود. 
 
وی تغییر قیمت ها در بازار مسکن را روندی زمانبر دانست و بیان کرد: از سه سنه قبل تا به حال مسکن در رکود است ولی در ۶ ماه نخست امسال مرحله قبل رونق بازار را تجربه می کنیم لغایت به مرحله پیش درآمد خروج از رکود برسیم. 
 
این خبره بازار مسکن در پیوسته افزود: رکود در بازار مسکن به این معناست که از بازده اقتصادی و کار و جنبش در این دسته کاسته شده است و تقاضایی برای افزایش تولید وجود ندارد. 
 
سرحدی اظهار کرد: در سه سنه ماضی رشد بها در بازار مسکن وجود نداشت و پیش بینی می کنم سال جاری نیز چنین اتفاقی نیفتد؛ با این همه، گواه جنبش در معاملات مسکن خواهیم بود. 
 
وی در توضیح کارایی قراردادهای ایران با دیگر کشورهای در زمینه مسکن یادآور شد: موافقت های پسین و قراردادهایی که با کشورهای بیگانه منعقد شده و می شود، در رونق بازار مسکن بی تاثیر نخواهد بود و حضور طرف های بیگانه در ایران بر درمان شرایط اقتصادی و رونق بخش مسکن تاثیرگذار خواهد بود. 

این خبره بازار مسکن در پیوسته ذکر کرد: در اقتصاد ایران مسکن سه بار در سال های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ با جهش قیمتی مقابل شد که به افزایش بها دلار و تاسیس بانک های خصوصی و پرداخت وام های بالا مربوط می شد. 
 
به گفته سرحدی، باید قدرت خرید طبقه متوسط و زیر تر افزایش یابد و نظام بانکی کشور می تواند به این هدف کمک کند. 
 
وی افزود: با ورود تسهیلات جدید خرید مسکن به بازار، متقاضیان با نیرو خرید اکثریت وارد بازار می شوند و از سال آینده می توان گواه پیش درآمد خروج از رکود در بازار مسکن بود. 
 
این خبره بازار مسکن پافشاری کرد: نشانه های خروج از رکود در بازار مسکن دیده می شود. 

سرحدی: بخشی از تغییر وضعیت مسکن به دلیل پایین آمدن بهره بانکی الی ۱۵ درصد است و عده ای که قبل از این سود بانکی گرفتن می کردند اکنون پول خود را از بانک ها خارج و در جاهای دیگری مشابه خرید مسکن سرمایه گذاری می کنند؛ به همین انگیزه به رونق بازار امیدواریم. 
 
وی در انتها خاطر نشان کرد: البته شاهد جهش قیمتی در بازار مسکن نخواهیم بود بلکه با کاهش سود بانکی تغییرهایی در بخش رهن و اجاره رخ داده و تبدیل از رهن به کرایه چهره گرفته است. 
 
 با این هستی چشمداشت می‌رود تا قفل چندین ساله بازار مسکن در سنه آینده شکسته شود و امید می‌رود رونق بازار مسکن مایه افزایش دروغین قیمت‌ها در این بازار و سخت‌تر شدن شرایط خرید مسکن برای اقشار متوسط جامعه نشود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.