قیمت‌ها ثابت می‌ماند

قیمت‌ها ثابت می‌ماند

کارشناسان بر این باورند که واپسین مراحل برونرفت از رکود مسکن اتمام شده است. اما هنوز قدرت خرید مردم از قیمت‌های موجود در بازار پایین‌تر است. در این مرحله تمام فعالان و صاحب نظران بازار متفق القوال بر این باورند که حال بازار فقط مختاج یک تغییر است. آن هم افزایش سطح توان خرید مردم.

خبرها حاکی متعلق به است که وزارت مسیر و شهرسازی هنوز در مراحل پایانی سازی وام طرف تقاضا و چانه زنی با بانک مرکزی است. اما هنوز اخبار دقیقی از وضعیت این وام به دست نیامده و بسیاری از متقاضیان مسکن چشم انتظار و بلاتکلیفند.

هر چند که معاملات افزایش پیدا کرده و هر چند که چگونگی نقل و انتقالات از محدوده قرمز خارج شده اما هنوز سطح فعلی بها فروش آپارتمان‌های متراژ متوسط از دست کم توان مالی خریداران بالاتر است.

قیمت‌ها به قبل از جهش بازگشتند
بهروز ملکی کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو گفت: «طی امسال مراحل پایانی تخلیه حباب قیمتی ناشی از افزایش‌های گذشته خصوصا در سال‌های 90 و 91 تحقق پیدا کرد.»

وی افزود: «وضعیت کلی بازار مسکن در سه فصل ابتدایی امسال نسبت به سه فصل مانند سنه ماضی دگرگونی ها فراوانی کرده است. رشد قیمت مسکن این سه فصل نسبت به گذشته 4 درصد و میزان کرایه مسکن 12 درصد رشد داشت.»

وی پیوسته داد: «در این سررسید شمار مبایعات نیز بیش از 50 درصد رشد کردند.»

ملکی با اشاره به روندهای گذشته بازار مسکن افزود: «در امسال مراحل پایانی تخلیه حباب قیمتی اتمام شد و حال استحکام بر بازار حاکم است.»

وی ادامه داد: «میزان خرید و فروش علی رغم رشد قابل ملاحظه مبایعات، از آرامش در قیمت‌ها برخوردار بوده است.»

وی تصریح کرد: «هر چند رشد کرایه در بازار بیش‌تر از رشد قیمت مسکن بود ولی همچنان منحنی رشد کرایه در پایین منحنی تورم عمومی سیر می‌کند.»

این خبره مسکن در خصوص آینده مسکن گفت: «علی رغم تغییرات به هستی آمده در تقسیم مبایعات ولی تحرک قیمتی خاصی در آینده بازار مسکن پیش بینی نمی‌شود. می‌توان گفت که کماکان استوار نسبی‌ای بر بازار حاکم خواهد بود و تسکین در قیمت‌ها باقی خواهد ماند.»

وی با اشاره به اظهارات برخی کارشناسان مبنی بر تقرب رونق در بازار گفت: «باید دید چه تعریفی از رونق دلخواه قرار گرفته است. رونق می‌تواند در افزایش شمار داد و ستدها مسکن باشد، می‌تواند در تغییراتی قیمتی باشد و یا حتی در گویه ساخت و ساز.»

وی تاکید کرد: «با اینحال جنبش قیمتی خاصی در بازار پیش بینی نمی‌شود و به شکیبیدن بسیار تغییر ناپذیر باقی خواهد ماند