بازار مسکن در زمستان/پیش‌بینی بازار در سال آینده

بازار مسکن در زمستان/پیش‌بینی بازار در سال آینده

اما وضعیت بازار مسکن در نیمه‌های زمستان چگونه است؟ از عقیده مشاوران املاک هم بازار مسکن در دی‌ماه وضعیت بهتری داشته است؟ آیا در سال آینده رونق به بازار مسکن برخواهد گشت؟ اینها سوالاتی است که برخی از مشاوران املاک در نقاط گوناگون تهران به آنها پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در شرق طهران درباره وضعیت بازار مسکن در زمستان امسال گفت: اینکه می‌گویند معاملات مسکن در دی‌ماه بسیار اغلب از ماه‌های ماضی بوده، درست نیست، زیرا تنها در رهن و اجاره گواه رونق نسبی بازار بودیم و میزان داد و ستدها خرید و فروش مسکن که عامل اصلی در برپایی رکود بازار مسکن است، تغییر چندانی نکرده است؛ با این وضع من فکر نمی‌کنم که بازار مسکن کمینه لغایت نیمه‌های سال آینده تغییری کند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در غرب طهران نیز ذکر کرد: میزان معاملات مسکن، یعنی هم میزان خرید و فروش‌ها و هم رهن و اجاره‌های مسکن همچون ماه‌های گذشته زیاد بد بوده و بازار هیچ‌گونه تغییری نکرده است.

مشاور املاکی در شمال تهران ذکر کرد: میزان معاملات خرید و فروش لغایت حدی نسبت به ماه گذشته بهتر بوده، ولی با این حال مفتوح هم نسبت به سال‌های قبل بازار بدی را گذرانده‌ایم، ولی معاملات رهن و اجاره در دی‌ماه زیاد بد بوده و وضعیت بدتری نسبت به ماه‌های ماضی را شاهد بودیم.

مشاور املاک دیگری در جنوب تهران گفت: دائم چگونگی بازار مسکن در شش ماه اولیه سنه زیاد بهتر از شش ماه دوم سنه است، سال جاری نیز امثال سال‌های گذشته بازار به همین صورت بوده، البته تفاوت سال جاری با سال‌های ماضی در این است که بازار در نیم نخست سنه هم وضعیت مناسبی نداشت، اما با این حال از نصف دوم زیاد بهتر بود.

او در ادامه بیان کرد: از عقیده من بازار مسکن الی دوسال سایر هم رونقی نخواهد گرفت و کماکان در رکود خواهد ماند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در شهر طهران درباره بازار مسکن در فصل زمستان گفت: چگونگی بازار مسکن در دی‌ماه تفاوت چندانی با ماه‌های گذشته نداشت، ولی چند روزی است که چندی تماس‌های تلفنی و همچنین مراجعات بیشتر شده و این نشانه‌های خوبی است، اما با این حال تفاوتی در میزان معاملات دیده نشده و فقط می‌توان گفت که ملت فکر‌هایی در راز دارند.

او در پیوسته ذکر کرد: از عقیده من بازار مسکن فقط زمانی رونق می‌گیرد که مردم پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون کشیده و آغاز به خریدن ملک کنند.

این رایزن املاک در پیوسته اظهار کرد: اکنون من شخصی را می‌شناسم که بیش از 200 واحد مسکونی فروخته نشده دارد، از نظر من زمانی که این شخص ببیند که درخواست کننده برای ملکش زیاد شده و شماری از ملک‌هایش را بفروشد، آن سررسید با دید وضعیت بهتر بازار تصمیم می‌گیرد که قیمت‌ها را بالا ببرد، بنابراین از نظر من سال آینده با توجه به اینکه اندکی درخواست برای مسکن اغلب می‌شود، برآیند اینکه قیمت‌ها نیز کمی افزایش می‌یابد.