طولانی ترین دوران رکود مسکن تجربه می شود

طولانی ترین دوران رکود مسکن تجربه می شود

ایرج بزرگمهر،یکی از فعالان حوزه بازار مسکن و انبوه سازان استان طهران با اشاره به تاثیرات برجسته و ملموس رکود در بازار مسکن در تقسیم ها و حوزه های دیگر، اظهارداشت: به واقع رونق بازار مسکن به مثابه رونق در دیگر عرصه‌های اقتصادی خواهد بود و در چنین دامنه ای هر آنچه شاهد بخت بیشتر عمومی باشیم به تبع در سایر مشاغل نیز جنبش شگرف و جدی برپایی خواهد شد.
 
وی افزود: رکود بازار مسکن به معنای حاکم شدن رکود در بسیاری از فعالیت ها و گستره های پیوسته سایر با صنعت ساختمان خواهد بود و این ادعا به صراحت در طول 5 سال ماضی مقاوم شده است.
 
بزرگمهر عنوان کرد: طرح ها و برنامه های متعددی برای ایجاد رونق در بازار مسکن تعریف و طراحی شده،اما تمامی این موارد در بی گمان حرف،تئوری و نظریه پردازی مانده و تا زمانی که گواه انجام اقداماتی عملیاتی در این پهنه نباشیم،طبیعتا امکان ظهور و بروز رونق در تقسیم مسکن وجود نخواهد داشت.
 
این فعال حوزه مسکن و متعدد ساز پرکار در استان طهران گفت: به واقع کاهش قدرت خرید ملت یکتا از عوامل کارساز در جاری و ساری شدن چنین رکودی می باشد و تغییراتی که در درازا ماه های ماضی گواه بوده ایم،عموما به رشد یک لغایت دو درصدی معطوف می شود که طبیعتا این میزان از رشد تعیین کننده راه بازار در بخش رونق نخواهد بود.
 
*لزوم تولید و احداث مسکن در شهرهای کوچک
 
پروانه فقیه،دانش آموخته رشته اقتصاد با اشاره به نقش تعیین کننده صنعت مسکن در رونق اقتصادی جامعه گفت: برای تحقق این امر،در آغاز باید آمایش سرزمینی بصورت بنیادی و قاعده مند،اجرایی و عملیاتی شود.
 
وی افزود: منظور از آمایش سرزمینی در پهنه مسکن این است که در شهرها و مناطق ناچیز برخوردار نیز طرح ها و پروژه هایی برای احداث خانه ها مسکونی تعریف،اجرایی و عملیاتی شود تا بواسطه آن،تامین مسکن در مناطق روستایی با بحران و عدیده ای جدی روبرو نشود و به تبع با اشتغالزایی و توسعه فرصت های شغلی،دیگر گواه مهاجرت به مناطق حاشیه ای شهر توسط متقاضیان و جویندگان پیشه نخواهیم بود.
 
فقیه گفت: در چهره حصول این امر،فرصت های شغلی اکثریت در مناطق روستایی و کم برخوردار حاصل می شود و در سایه ساخت مسکن بسیاری از متقاضیان کارگماری توانا خواهند بود،اقتضائات معیشتی،مالی و اقتصادی خود را تامین کنند.
 
وی افزود: در درازا ماه های گذشته،دولت تدابیری را برای بازگرداندن رونق به بازار مسکن تعریف کرده که افزایش تسهیلات دامنه مسکن برای متقاضیان خرید از نمونه های آن به شمار می رود،اما علیرغم اهمیت رشد و افزایش سطح تسهیلات،نباید این درستی را  از عقیده بعید داشت که در تسهیلات مذکور،توانمندی مالی متقاضیان و دهک‌های پایین و اقشار آسیب پذیر جامعه آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.
 
دانش آموخته سلسله اقتصاد عنوان کرد: اگرچه در گام نخست،افزایش ریالی تسهیلات،مطلوب به عقیده می رسد،اما باز پرداخت آن و میزان سودی که ما به ازای ارائه این تسهیلات در عقیده گرفته شده نیز از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد الی اقبال عمومی به گرفتن تسهیلات اینچنینی افزایش یابد.
 
*ریسک سرمایه گذاری در دامنه مسکن زیاد بالا رفته است
 
منوچهر اصلانی،یکی از فعالان پهنه ساخت و احداث مسکن گفت: متاسفانه در حال آماده تقسیم قابل توجهی از سرمایه های عمومی بصورت سپرده در حساب بانک ها تزریق شده و این امر موید این درستی است که پهنه رکود اقتصادی آنچنان گسترده شده که عملا سرمایه گذاران،سرمایه گذاری در پهنه ها و حوزه‌های سایر را بخردانه قلمداد نمی کنند زیرا معتقدند شکیبیدن خواب سرمایه و شکست در چنین سرمایه گذاری هایی بالا است.
 
وی افزود: برای مرتفع ساختن این پدیده،باید سود ودیعه گذاری ها در بانک،بازهم کاهش یابد و به سپرده ها عوارض و مالیات تعلق گیرد وگرنه امکان حصول گشایش برای سرمایه گذاری در بازارها و عرصه های دیگر همچون مسکن،سخت و مشکل خواهد بود.
 
*وعده هایی که بی نتیجه و بدون عمل باقی ماند
 
سیروس نظر محمدی ، نزاکت آموخته زنجیره اقتصاد با اشاره به طرح وعده های بسیار در طول سالهای ماضی در خصوص مسکن اجتماعی، مسکن امید، افزایش تسهیلات ارزان بها و...عنوان کرد: متاسفانه علیرغم طرح چنین وعده هایی،در مقام عمل گواه حصول توفیق چندانی در این خصوص نبوده ایم.
 
وی افزود: تردیدی هستی ندارد که رونق در بازار مسکن به مثابه رونق در 250 صنف پیوسته بصورت سر راست و غیر سر راست خواهد بود و این به معنای یک گردش اقتصادی و حصول شفا در فضای سوداگری می باشد.
 
نظرمحمدی عنوان کرد: اصلی ترین عامل تفریق شمردن زناشویی و دیرکرد در حصول و تحقق این سنت حسنه،به مسائل اقتصادی معطوف می شود و در این میان،نقش مسکن و دغدغه تامین آن، از برجسته ترین موارد مطروحه در شروع و ابتدا زندگی مشترک به شمار می رود.
 
وی افزود: اگرچه چشمداشت نمی رود تمامی جوانان در پیش درآمد حیات مشترک صاحب خانه شوند،اما سخت  اینجاست که نرخ کرایه بهای مسکن نیز به میزانی افزایش یافته که در صورت عدم برخورداری و تملک مسکن،بخش قابل توجهی از درآمد زوجین،مصروف تامین کرایه بها و سپرده مسکن خواهد شد و همین امر،حصول ازدواج را تحت الشعاع قرار می دهد.
 
نظر محمدی در پایان یادآور شد: نباید از نظر دور داشت که برای ایجاد رونق اقتصادی باید بازار مسکن با تحرک هوشمندانه و بنیادین به اتفاق شود،در غیر اینصورت گواه توفیق چندانی در این پهنه نخواهیم بود و وضعیت موجود (رکود اقتصادی)در آینده نیز استمرار خواهد داشت.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.