عرصه برای زمین‌خواران تنگ می‌شود؟

عرصه برای زمین‌خواران تنگ می‌شود؟

طی دو سه دهه گذشته در سراسر مملکت شاهد حیف و گرایش زمین ها ملی از قبیل جنگل‌ها، سواحل، کوه‌ها و حتی کویرهای مملکت بدست افراد سودجو هستیم. شگردهایی که این افراد استفاده میکنند نیز در نوع خود جالب  است؛ کاشت درخت به بهانه جنگل‌کاری، جعل سند، فنون پیچیده حقوقی، همدستی با بعضی مسوولان محلی و حتی ساخت امامزاده (!) از دسته راهکارهایی است که زمین‌خواران تابلودار و بدون تابلو برای دست‌اندازی به بیت‌المال متعلق به کاربرد می‌کنند؛ تا جایی که در حال حاضر ۱۳۰ هزار پرونده زمین‌خواری در محاکم قضایی تحت تعقیب است، اما به اذعان حسین معصوم، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درحفظ حقوق بیت‌المال، هرچه دستگاه‌های نظارتی خود را بیشتر به قوانین و آیین نامه مجهز می‌کنند، زمین‌خواران نیز حیله‌های جدید را به شغل می‌گیرند.

تقریبا تمام استان‌های مملکت درگیر جستار زمین‌خواری هستند. در شمال کشور برای یافتن ساحل باید از کوچه‌های باریک که زمین‌خواران لطف کرده و در اختیار مردم قرارداده‌اند عبور کرد. در بندرعباس، قشم، دین پدیده دریاخواری بروز مکشوف است. کویرهای کشور هم در امان نیستند؛ زمین‌خواران از فارس تا اصفهان، از کرمان تا سیستان و بلوچستان، از خراسان جنوبی تا خراسان شمالی، از ایلام تا آذربایجان نفوذ کرده‌اند. کوه‌های لواسان و دماوند هم تیغ کوه‌خواری به تنشان خورده و بستر رودخانه جاجرود گواه ساخت و ساز غیرمجاز است.

از سوی سایر بنا به گفته‌ی عباسی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها متاسفانه موعد زیادی می برد تا پرونده‌های زمین‌خواری در مراجع قضایی منجر به رای شوند. نزدیک ۱۳۰ هزار پرونده تخریب و تصرف زمین در محاکم قضایی وجود دارد که در حال تعقیب است. از این تعداد ۱۶۰۰ پرونده، پرونده ستاره‌دار است به این هدف که عرصه‌های وسیعی از زمین خواری در این پرونده‌ها چهره گرفته است. این پرونده‌ها به صورت ویژه در دست بررسی قرار دارند.

اما از اواسط  سال گذشته سازمان ملی زمین و مسکن، خویش را به یگان ویژه مجهز کرد تا این یگان به عنوان ضابط قضایی اقدام به نگهداری از زمین ها و زمین‌های ملی کند. هم‌اکنون نیز طرح جامع تدوین نگهداری از اراضی ملی گردآوری شده و به زودی تصویب می‌شود. از ابتدای سال آینده هم قرار  است کلیه اراضی این سازمان در سطح ۳۹۳ شهرستان و ۶۵۳ شهر حائز زمین ها ضمن تحویل به فرماندهان استان و شهرستان، باره حفاظت دقیق قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در کالبدشناسی فعالیت‌های ۱۶ ماهه نخست به پیشه در یگان حفاظت سازمان از تعامل پسندیده هیات رئیسه و شهربانی پیشگیری ناجا در  تامین ۳۶ افسر بزرگتر برای فرماندهی یگان در استان‌ها خبر داد و گفت: در طی این مدت برای تمامی استان‌ها در راستای مونث ۷ دستورکار ستادکل، از بین افسران بزرگتر با تجربه شغل انتظامی، فرمانده‌ها انتخاب و با اتمام پروسه برگزیدن و جذب در ان