عرصه برای زمین‌خواران تنگ می‌شود؟

عرصه برای زمین‌خواران تنگ می‌شود؟

طی دو سه دهه گذشته در سراسر مملکت شاهد حیف و گرایش زمین ها ملی از قبیل جنگل‌ها، سواحل، کوه‌ها و حتی کویرهای مملکت بدست افراد سودجو هستیم. شگردهایی که این افراد استفاده میکنند نیز در نوع خود جالب  است؛ کاشت درخت به بهانه جنگل‌کاری، جعل سند، فنون پیچیده حقوقی، همدستی با بعضی مسوولان محلی و حتی ساخت امامزاده (!) از دسته راهکارهایی است که زمین‌خواران تابلودار و بدون تابلو برای دست‌اندازی به بیت‌المال متعلق به کاربرد می‌کنند؛ تا جایی که در حال حاضر ۱۳۰ هزار پرونده زمین‌خواری در محاکم قضایی تحت تعقیب است، اما به اذعان حسین معصوم، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درحفظ حقوق بیت‌المال، هرچه دستگاه‌های نظارتی خود را بیشتر به قوانین و آیین نامه مجهز می‌کنند، زمین‌خواران نیز حیله‌های جدید را به شغل می‌گیرند.

تقریبا تمام استان‌های مملکت درگیر جستار زمین‌خواری هستند. در شمال کشور برای یافتن ساحل باید از کوچه‌های باریک که زمین‌خواران لطف کرده و در اختیار مردم قرارداده‌اند عبور کرد. در بندرعباس، قشم، دین پدیده دریاخواری بروز مکشوف است. کویرهای کشور هم در امان نیستند؛ زمین‌خواران از فارس تا اصفهان، از کرمان تا سیستان و بلوچستان، از خراسان جنوبی تا خراسان شمالی، از ایلام تا آذربایجان نفوذ کرده‌اند. کوه‌های لواسان و دماوند هم تیغ کوه‌خواری به تنشان خورده و بستر رودخانه جاجرود گواه ساخت و ساز غیرمجاز است.

از سوی سایر بنا به گفته‌ی عباسی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها متاسفانه موعد زیادی می برد تا پرونده‌های زمین‌خواری در مراجع قضایی منجر به رای شوند. نزدیک ۱۳۰ هزار پرونده تخریب و تصرف زمین در محاکم قضایی وجود دارد که در حال تعقیب است. از این تعداد ۱۶۰۰ پرونده، پرونده ستاره‌دار است به این هدف که عرصه‌های وسیعی از زمین خواری در این پرونده‌ها چهره گرفته است. این پرونده‌ها به صورت ویژه در دست بررسی قرار دارند.

اما از اواسط  سال گذشته سازمان ملی زمین و مسکن، خویش را به یگان ویژه مجهز کرد تا این یگان به عنوان ضابط قضایی اقدام به نگهداری از زمین ها و زمین‌های ملی کند. هم‌اکنون نیز طرح جامع تدوین نگهداری از اراضی ملی گردآوری شده و به زودی تصویب می‌شود. از ابتدای سال آینده هم قرار  است کلیه اراضی این سازمان در سطح ۳۹۳ شهرستان و ۶۵۳ شهر حائز زمین ها ضمن تحویل به فرماندهان استان و شهرستان، باره حفاظت دقیق قرار گیرد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن در کالبدشناسی فعالیت‌های ۱۶ ماهه نخست به پیشه در یگان حفاظت سازمان از تعامل پسندیده هیات رئیسه و شهربانی پیشگیری ناجا در  تامین ۳۶ افسر بزرگتر برای فرماندهی یگان در استان‌ها خبر داد و گفت: در طی این مدت برای تمامی استان‌ها در راستای مونث ۷ دستورکار ستادکل، از بین افسران بزرگتر با تجربه شغل انتظامی، فرمانده‌ها انتخاب و با اتمام پروسه برگزیدن و جذب در انسجام با مدیران کل استان‌ها منصوب و معرفی شدند.

علی عباس‌نژاد افزود: بر پای بست، وظایف و ماموریت محوله به قوای یگان، آنها در دستور ضابط قضایی هستند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن از شناسایی ۱۹۴ تن از کارکنان سازمان در استان‌ها و گذراندن دوره آموزشی ۱۲ روزه در دانشگاه علوم انتظامی علاوه بر گذراندن مبانی انتظامی تازه عدل و افزود: قوای شناسایی‌شده علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی انتظامی با انسجام معاونت تعلیم نیرو قضاییه، آموزش ضابطیت را نیز گذرانده‌اند و در حال حاضر در استان‌ها به عنوان نیروی ضابط یگان در چارچوب دستورالعمل ستاد همه مشغول سپریدن وظیفه هستند.

وی ساماندهی و تعلیم قوای مؤسسات حفاظتی و مراقبتی که در چارچوب پیمان نامه با گردانیدن همه در سطح مملکت مشغول انجام امر حفاظت از زمین ها هستند را از نکات حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: پیگیری، سعی یگان و مدیران سازمان در کاربرد از قوای توانمند و امکانات حفاظتی برای نگهداری از املاک و اراضی دولتی در درازا این مدت رویداد افتاده  است.

عباس‌نژاد پیوستگی داد: با تحویل کلیه اراضی ملی قابل حفاظت در سطح کشور به فرماندهان بر بنیاد نقشه و به‌صورت عینی و از طرفی اجرای طرح جامع حفاظت از اراضی ملی که توسط کارشناسان یگان و دامنه دفتر املاک سازمان تهیه و گردآوری شده از ابتدای سنه آینده کلیه اراضی سازمان در سطح ۳۹۳ شهرستان و ۶۵۳ شهر حائز زمین ها ضمن تحویل به فرماندهان فرمانروایی و شهرستان موردحفاظت ریزبین پیمان خواهد گرفت.

فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن پافشاری کرد: چنانچه مسئولان در تأمین نیروی ضابط و امکانات حفاظتی به یگان کمک کنند با اجرای طرح جامع نگهداری در سطح کشور تعرض به اراضی ملی به حداقل شدنی خواهد رسید.

عباس نژاد بر دنبال برای دریافت کلیه فرمان ها قضایی معوق در سطح کشور و انسجام با شهربانی پیشگیری ناجا جهت همراهی نیروهای انتظامی استان‌ها و شهرستان‌ها برای اجرای آن‌ها اشاره و تأکید کرد: در چارچوب مأموریت و وظایف یگان در مواد ۴ و ۵ دستورالعمل علاوه بر حفاظت از اراضی، رفع تصرف از زمین ها و املاک تصرف‌شده نیز از وظایف خدادادی یگان است که در عمل تعامل و سازنده موجود بین ادارات همه (یگان)، نیروی انتظامی استان‌ها و مقامات قضایی از سایر اولویت‌های مأموریتی یگان است که اجرای احکام صادره بی گمان نشان پیشگیرانه در امر درازدستی به زمین ها خواهد داشت.

وی بازدارندگی از تصرفات و پیشگیری از درازدستی به اراضی ملی را نیازمند اقدامات موثر دانست و گفت: طرح جامع نگهداری از اراضی ملی را در سطح کشور تدوین کردیم و همین روزها نیز در هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن مطرح و بعد از تصویب، ابلاغ می‌شود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.