کمک خرج کرایه مسکن به کم‌درآمدها

کمک خرج کرایه مسکن به کم‌درآمدها

وزارت کشور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
هیات وزیران در جلسه ۹۵.۱۱.۲۷ به توصیه عدد ۷۰۸۵۴۸ مورخ ۱۳۹۵.۶.۱۰ سازمان برنامه و بودجه کشور و به گواهمندی ریشه-بن-بیخ یکصد و سی و هشتم قانون بنیادی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:
اقدامات پایین با منظور حمایت دولت از تامین مسکن گروه های مختصر درآمد در دو قالب مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی به شرح جدول پیوستگی که تایید شده به مهر دفتر هیات دولت است، با مسئولیت اجرایی اساس مسکن انقلاب اسلامی که در این تصویب نامه «بنیاد» نامیده می شود، سپریدن می شود:
الف-مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) :
۱-بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است نسبت به تعیین بانک عامل جهت تامین تسهیلات در سقف مبلغ اعلامی در تصویب نامه شماره ۹۰۴۵۳/ت ۵۱۱۶۶ هـ مورخ ۱۳۹۳.۸.۸ اقدام نماید. استفاده از این تسهیلات برای خرید بناهای الی عمر بیست سال بلامانع است.
۲- در چهره هستی متقاضیان از گروه‌های کم‌درآمد جستار جزء (۶) پاراگراف (لاتین) (ب) این تصویب‌نامه، برای خرید واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی، به‌ازای هر واحد مسکونی هفتاد میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.
ب-مسکن اجتماعی (کمک به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک کرایه و وام قرض‌الحسنه) :
۱-به ‌منظور کمک به ساخت مسکن استیجاری:
الف- به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای زمین که تمایل به احداث واحدهای مسکونی کرایه ای با نرخ‌های کرایه ترجیحی و در قالب توافق با پای بست، داشته باشند، به‌ازای هر یکتا کرایه ای تا دو مساوی سقف تسهیلات جزء(۱) بند (الف) این تصویب‌نامه تسهیلات اعطا می‌شود.
ب-وزارت گذرگاه و شهرسازی موظف است نسبت به تأمین زمین و در محدوده شهرها (دارای تأسیسات زیربنایی آب، برق و گاز) و یا شهرهای جدید برای ساخت واحد استیجاری از طریق واگذاری به سازندگانی که گرایش به ساخت مسکن ملکی ـ کرایه ای با رعایت کمینه چهل درصد اجاره‌ای دارند، اقدام نماید. گردانیدن واحدهای استیجاری، بر پای بست، انسجام با بنیاد و به عهده سازندگان خواهد بود و کلیه واحدها اعم از ملکی و اجاره‌ای به سازندگان تعلق خواهد داشت. به واحدهای مشمول این بند، تسهیلات سوژه این تصویب‌نامه تعلق نمی‌گیرد.
 
تبصره ۱- سازندگان موظف‌اند واحدهای استیجاری را کمینه به مدت (۱۰) سال به متقاضیان معرفی‌شده واگذار نمایند. در دستک واحدهای کرایه ای عنوان غیر قابل‌ فروش و کرایه ای به مدت معین درج خواهد شد.
تبصره ۲- وزارت مسیر و شهرسازی مجاز است نسبت به واگذاری زمین‌های در اختیار، به سازندگانی که اقدام به ساخت مسکن ملکی ـ استیجاری می‌کنند، اقدام نمایند.
تبصره ۳- وزارت راه و شهرسازی مجاز است واحدهای مسکن مهر بدون درخواست کننده را از طریق مزایده به دسته خصوصی که متمایل به تملک این واحدها با رعایت نسبت این پاراگراف (لاتین) می‌باشند، واگذار نماید.
۲-کمک‌ خرج کرایه خانوارهای کم‌درآمد موضوع جزء (۶) پاراگراف (لاتین) (ب) این تصویب‌نامه ماهانه به ترتیب الی دو میلیون ریال برای شهرهای ذیل (۵۰۰) هزار تن و لغایت چهار میلیون ریال (با افزایش سالیانه ۱۰ درصد) برای شهرهای بالای (۵۰۰) هزار نفر تعیین می‌شود که بعد از تأیید پیمان نامه اجاره در کمر بستن مالکین پیمان دیتا می‌شود. خانوارهای دربرگیرنده این بند الی پنج سنه در صورت تأیید پیوستگی چگونگی درآمدی توسط مراجع ذی‌ربط، مجاز به استفاده از این کمک‌هزینه می‌باشند.
۳-وام قرض‌الحسنه سپرده مسکن برای پشتیبانی از خانوارهایی که نا بازپرداخت اقساط را دارند به‌ازای هر واحد هفتاد و پنج میلیون ریال با بازپرداخت (۶۰) ماهه تعیین می‌شود. منابع لازم توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و در قالب وجوه گردانیدن شده در لوایح بودجه سنواتی، از طریق بانک عامل تعیین‌شده بدست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأمین می‌گردد.
۴-پرداخت پنج درصد از سود تسهیلات موضوع جزء(۱) پاراگراف (لاتین) (الف) و جزء (۱) بند (ب) این تصویب‌نامه بر دوش درخواست کننده است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت مابه‌التفاوت الی سقف مصوب شورای پول و اعتبار را تضمین و تعهد می‌نماید.
۵-وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با مشارکت کمیته یاری رسانی پیشوا خمینی(ره)، سازمان بهزیستی کشور، اساس و شهرداری‌ها نسبت به اولویت‌بندی و شناسایی گروه‌های هدف اقدام نماید.
۶-در معرفی متقاضیان لحاظ شرایط پایین الزامی است:
الف- افراد سرپرست خانوارهای کم‌درآمد که خویش و کسان تحت‌تکفل آنان از تاریخ ۱۳۹۰.۰۱.۰۱  فاقد واحد مسکونی بادوام مسکن بوده و از تاریخ ۱۳۵۷.۱۱.۲۲ از هیچ‌یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن دربرگیرنده زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی بهره‌گیری نکرده باشند.
ب-متقاضیان باید دارای حداقل پنج سنه پیشینه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند.
۷-منابع موردنیاز اجرای این تصویب‌نامه از محل منابع جزء(۲) بند (ب) مونث (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌هاـ ‌مصوب ۱۳۸۸‌ـ بدست سازمان برنامه و بودجه مملکت تأمین و در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی و هدف می‌شود.
 
۸-اجرای این تصویب‌نامه از راه مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه مملکت برعهده اساس می‌باشد. پای بست، باید در اجرا از ظرفیت‌های دسته خصوصی، مجلس خیرین مسکن‌ساز و دستگاه‌های اجرایی استانی بیشینه بهره‌برداری را به عمل آورد. پای بست، موظف است نسبت به تعبيه بانک اطلاعات خانوارهای سوژه این تصویب‌نامه اقدام کند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.