بـازارمسکن در انتظار رونـق

بـازارمسکن در انتظار رونـق

با به پایان رسیدن ،انجام گزیدمان ریاست‌جمهوری و شوراها چشم داشت بازارهای مهم مملکت برای تغییر و دگرگونی ها شروع شده است . 
 این انتظار در شهرهایی مشابه تهران که با روشن شدن نتیجه انتخابات همسویی بین شورای شهر و دولت انجام شد به بازار مسکن کسری پیدا کرده است چرا که تقسیم مهمی از سیاست‌ها و برنامه‌های تحرک بخشی به بازار مسکن در گرو انسجام مسئولان دولت و مدیران شهر و شهرداری‌هاست. کارشناسان معتقدند هماهنگی سیاست‌های دولت و شهرداری می‌تواند بعضی ظرفیت‌ها همچون فاینانس بیگانه و بافت مستهلک را به خدمت رونق مسکن درآورد و دولت جدید را در تحرک بخشی به بازار مسکن موفق کند.
رویکرد دولت پاسخ به نیازهای مصرفی در بازار مسکن است
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سوداگری ، مدیرعلمی طرح جامع مسکن درباره چگونگی بازار مسکن با توجه به نتیجه انتخابات و تداوم فعالیت دولت روحانی، اظهار داشت: به طور قطع با ادامه دولت روحانی روند فعلی بر پایه پذیرش به نیازهای مصرفی در دست مسکن ادامه خواهد داشت. وی مصر بود که: الگوی دولت آینده گسترش تقسیم مسکن مبتنی بر تقاضای سوداگرانه نیست و نخواهد بود. فردین یزدانی با بیان اینکه به طور قطع در امسال شاهد رونق نسبی بازار خواهیم بود گفت: هر رونقی با یک افزایش قیمت ملایم به اتفاق است که در بخش مسکن این افزایش بها به‌طور قطع کمتر از نرخ تورم خواهد بود و مردم نگران افزایش قیمت در بازار مسکن همانند دولت‌های نهم و دهم نباشند. مدیر طرح جامع مسکن افزود:  ترس داشته باشیم بیش از صد هزار فقره تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم سال جاری وارد بازار خواهد شد و این ورود تسهیلات منجر به رونق نسبی واحدهای گروه‌های میانه می‌شود.
جهش 700 درصدی قیمت خانه در دولت‌های نهم و دهم عبرت است
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به جهش 700 درصدی بها مسکن طی دولت‌های نهم و دهم  گفت: این اتفاق باید برای تمام دولت‌ها آموزنده باشد چرا که رویکرد دولت‌ها به اقتصاد و بازار مسکن می‌تواند در دگرگونی ها این بازار بسیار اثرگذار باشد. چنان که دیدیم دولت نهم و دهم چگونه با دامن زدن به سیاست‌های تورم زا بازار مسکن را دچار حباب قیمتی بسیاربزرگی کرد. وحید شریعتمداری با اشاره به نگرانی اساتید اقتصاد از شعارهای انتخاباتی برخی نامزدها افزود: رونق بخشیدن به بازار مسکن با  ساخت و سازهای بی‌قاعده  بدون پروا به منابع اقتصادی و بدون در نظر دریافت اصول علمی در جانمایی درست و به‌کارگیری درست امکانات، نه فقط خانه‌دار شدن ملت را پژوهشگر نمی‌کند بلکه شاخص دسترسی به مسکن پسندیده را افزایش خواهد عدل و نوعیازبین رفتن منابع مملکت نیز محسوب می‌شود.
استفاده از ظرفیت‌های دولت و شهرداری برای رونق‌بخشی به بازار مسکن
به گفته این خبره اقتصادی، بهره مسکن و ساختمان در کارگماری مستقیم کشور حدود۱۲ درصد است و دولت می‌تواند از ظرفیت این دسته برای خروج از رکوداستفاده کند. شریعتمداری با بیان اینکه از ضرورت‌های رونق بخشی به بازار مسکن همسویی و انسجام سیاست‌های دولت و مدیریت شهری است، افزود: تهران و کلان‌شهرهای دیگر مملکت همانند مشهد امکان تامین منابع مالی از فاینانس برای جنبش بخشی به ساخت و‌سازخصوصا در بافت‌های فرسوده را دارند اما این مهم بدون انسجام دولت و شهرداری پژوهشگر نخواهد شد. وی اعلام کرد: در دوره‌های قبل این انسجام وجود نداشت و حتی بین دولت و شهرداری به دلیل تفاوت دیدگاه‌های سیاسی نوعی تقابل دیده می‌شد اما به نظر می‌رسد در دولت دوازدهم چنین مشکلی به کمینه برسد و با هماهنگی این نهاد بتوان از زیادی ظرفیت‌های هر دو، برای رونق بخشی به بازار مسکن بهره‌گیری کرد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.