راه افتادن بازار ملک بعد از انتخابات

راه افتادن بازار ملک بعد از انتخابات

به گزارش بمان .....حرکت رفت و برگشتی معاملات مسکن در «هفته نخستین بعد از گزیدمان ریاست جمهوری» و«آستانه شروع ماه خجسته رمضان»، به‌عنوان علائم اثرگذاری دو اتفاق بیرونی بر بازار ملک و املاک ، باعث پیش‌بینی سناریوی سوم برای آینده کوتاه‌مدت رفتارها در این بازار شد.

تحقیقات جمع آوری شده  از آنچه طی  این هفته  بر بازار معاملات مسکن گذشت، حاکی است: رفتار سمت تقاضای خرید آپارتمان در تهران در فاصله شنبه لغایت دوشنبه پیشین، مطابق «سناریوی اول» که پیش‌تر درباره «بازار مسکن » مطرح شده بود، پیش رفت به‌طوری‌که فعالان بازار ملک با اعتماد به «تداوم سیاست‌های بخش مسکن و عدم تغییر یکباره مثبت یا منفی در متغیرها»، وارد بنگاه‌ها و صحنهمعاملات شدند.

اما طی سه روز اخیر، مطابق آنچه واسطه‌های ملکی در مناطق گوناگون شهر روایت می‌کنند، جو معاملات مجددا به فضای قبل از  انتخابات ریاست جمهوری  برگشت پیدا کرده است. برداشت دسته جمعی از دلالان ملک در برخی مناطق تهران از انگیزه دو رفتار متفاوت طی یک هفته اول پس انتخابات در بازار، مشخص می‌کند: هر دو سمت عرضه و درخواست (فروشنده‌ها و خریداران واحد مسکونی) تحت تاثیر اظهارات مسئول جمهور دولت دوازدهم در مصاحبه مطبوعاتی روز دوشنبه که از «جوان‌تر شدن کابینه جدید» سخن گفته بود، تصمیم به «تامل در انجام معامله الی روشن‌تر شدن ترکیب تیم اقتصادی دولت» را اتخاذ کرده‌اند.

بررسی‌های به عمل آمده  نشان می‌دهد: اگر چه خط مشی کلی دولت در اقتصاد، ‏ به لحاظ «پایبندی به کنترل تورم و کاهش اغلب آن و در ضمن هدایت بخش مسکن به مسیر رونق»، در 4 سنه پیش رو،ادامه همان مسیر 4 سال  طی‌شده خواهد بود ولی تحول در کابینه، می‌تواند به بهترشدن شرایط در بازارها هم برای سرمایه‌گذاری‌های مولد (غیرسفته بازی) و هم برای مصرف‌کننده‌ها منجر شود. موضوع تغییر تیم اقتصادی دولت، ‏ جو بازار مسکن را از بابت «انتظارات برای افت  نرخ سوده سپرده‌های بانکی» تحت کارایی قرار داده است. در این میان، امیدواری نسبت به «تسهیل شرایط کنونی پرداخت تسهیلات مسکن به لحاظ نرخ سود، مبلغ قسط و مدت بازپرداخت» نیز باعث شده فعالان بازار ملک در عین اطمینان به «بهبود چگونگی بعدها ناشی از ادامه سیاست‌های اصلی بازار مسکن و بازار پول»، داد و ستدها را با دست کم یک ماه دیرکرد استارت بزنند.

پیش‌تر، کارشناسان با طرح دو سناریو از بازار مسکن پساانتخابات، تغییر سرپرست جمهور کنونی را مقوله بروز سناریوی دوم به معنای رکود مقطعی کمینه یک فصلی در بازار داد و ستدها مسکن عنوان کرده بودند. با این حال، در شرایط فعلی، انتظار بهتر شدن شرایط ناشی از دگرگونی در کابینه دولت دوم حسن روحانی و آغاز ماه خجسته رمضان از روز شنبه، ‏ به عنوان دو عامل بیرونی، باعث طرح سناریوی سوم برای آینده کوتاه‌مدت بازار مسکن شده است. در قالب این پیش‌بینی، بی‌میلی به داد و ستدها مسکن در یک ماه آینده، مشابه روزهای پیش از انتخابات، امکان رشد حجمی بازار را سلب خواهد کرد و در چهره عدم مواجهه خریداران با جنباننده تازه، حالت شبه‌رکود دوره ای حفظ می‌شود. با این حال، چنانچه پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن برای زوجین و البته مجردها، در بانک عامل بخش مسکن در یک ماه پیش‌رو پیش درآمد شود، فضای رخوت بازار ملک، الی حدودی در راه تشدید پیش‌رونق ماه‌های پیش جهت می‌گیرد.

صاحب‌نظران بخش مسکن، در کنار این سناریو که «تعلل مقطعی در خرید و فروش آپارتمان» را برای یک ماه آینده مطرح می‌کند، تاکید دارد: فرضیه «تکرار رکود مسکن سال‌های 93 الی 95 و عقبگرد معاملات از فاز پیش رونق» کاملا بعید خواهد بود. سال گذشته، حجم معاملات مسکن در تهران در ماه  مبارک رمضان، 4 درصد افت پیدا کرد اما پس از آن،مسیر رشد بازار مجددا آغاز شد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.