بخش مسکن در رکود اقتصادی به سر می برد

بخش مسکن در رکود اقتصادی به سر می برد

بیت الله ستاریان با بیان این که برداشته شدن تحریم ها و ارائه بسته خروج از رکود فقط یک تلنگر روانی را در دسته مسکن ایجاد کرده است فرمودند: تا وقتی که برنامه های اقتصادی دولت از جمله بسته خروج از رکود اجرایی نشود بازار مسکن رونق پیدا نمی کند..

این کارشناس دسته مسکن اظهار داشت: پس از برجام فروش خوبی در نفت داشتیم و پولهای احاطه شده آزاد شد و بخش تجارت نیز به مرور در حال رونق است که کل اینها از پیشرفت وضعیت کلان اقتصاد مملکت که به تبع آن نیز به بخش مسکن تاثیر گذار خواهد بود نوید می دهد ، برای انکه مسکن در مملکت ما یک کالای سرمایه ای است و به دنبال ثابت ماندن اقتصاد که در این دسته است بخش ساخت و ساز و همچنین داد و ستدها نیز رونق می گیرد.

وی نیز یادآوری کردند :در سال 94 تحلیل ها این بود که بازار مسکن به علت تحریم ها در گوشه گیری فرو می رود و انتظار اینکه بازار مسکن در آن مقطع جنبش داشته باشد را نداشتیم. تا بعد از توافق برجام و تا نیمه سال 95 هم این وضعیت همچنان باقی بود و باوجود اینکه قبل بینی می شد بازار مسکن بهبود یابد این وضعیت مشاهده نشد،درواقع در تحلیل هایی که از دوران بعد از برجام شکل گرفت این انگار هستی داشت که بازار مسکن خیلی سریع تر از تقسیم های دیگر اقتصادی گواه رونق و تحرک در بازار باشد.با این وجود شرایط درنیمه سال 95 نیز پرتو دهنده ایجاد رونق تا اواخر آن سال نبود، اما به نظر می رسد در نیم دوم سال 96 به تدریج بازار مسکن رونق بگیرد و میزان درخواست برای مسکن افزایش زیادی یابد.

وی به کارگیری از بازارهای رهن،‌صندوقهای مسکن و سرمایه گذاری،‌ فاینانس و حتی تسهیلاتی که ارائه می شود را ابزارهایی باتاثیر بر افزایش قدرت خرید مردم در دامنه مسکن دانست و ذکر کردند:برای اینکه این افزار ها کارساز تر عمل کند باید با هم بکار اسیر شود و حتی باید گویه سرمایه گذاری خارجی فراهم شود و دست تقسیم خصوصی را باز بگذارند تا از سرمایه گذاری سر راست بهره‌گیری کند.

به هر حال افزایش تولید، افزایش سرمایه، افزایش درآمد مالیاتی و افزایش رونق در بازار و حجم داد و ستدها در بازار به عنوان عوامل رونق در بازارها محسوب می شوند که بازار مسکن هم از این روش سنجش مستثنی نیست.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.