آخرین گزارشات قیمت خرید و اجاره مسکن

آخرین گزارشات قیمت خرید و اجاره مسکن

در حالی که بانک مرکزی اعلام کرده است که میزان داد و ستدها طی سه ماه پیشین یک درصد رشد داشته، بیشتری از مشاوران املاک می گویند که کماکان در انتظار مشتری به سر می برند.

تازه ترین آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی نشان دهنده معاملات مسکن شهر تهران در سه ماهه اوایل سال جاری نسبت به مدت همانند ساله پیش یک درصد رشد داشته است.

در ماه‌های فروردین لغایت خرداد سال گذشته ۳۶ هزار ۷۵۵ معامله مسکن اتمام شده بود که این رقم در مدت همانند سال جاری به ۳۷ هزار و ۱۲۰ معامله سیر صعودی داشته است. افزایش یک درصدی معاملات مسکن در سه ماهه پیش درآمد امسال در حالی است که معاملات مسکن در سه ماهه ساله ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد ۶.۲ درصدی را تجربه کرده بود.

گزارشات حاکی از آن است که هنوز رونق به بازار نرسیده و بسیاری از مشاوران املاک هنوز در انتظار مشتری هستند.

افزایش ۴۰ درصدی بها اجاره مسکن

یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه هنوز رونقی در بازار مسکن دیده نمی‌شود، گفت: ماه رمضان اخیرا به اتمام رسیده وتوجه به تعطیلاتی که پیش رو داشتیم هنوز مشتریان به سراغ بازار مسکن نیامده اند.

وی در ادامه سخنان به بازار کرایه نیز اشاره کرد و گفت: مالکان قیمت‌های کرایه مسکن را بیشماری افزایش داده اند و هیچ رحمی به مستاجران در این زمینه نمی‌کنند.

این مشاور املاک(بمان) در ادامه فرمودند: هم اکنون بها اجاره به افزایش ۴۰ درصدی رسیده و مالکانی که ملک خویش را تمدید می‌کنند نیز بین ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان بر روی رهن گذاشته و میزان اجاره را نیز بیش ۷۰۰ هزار تومان افزایش می‌دهند.

وی گفتند: قیمت هر متر آپارتمان در تهرانپارس از متری ۴ لغایت ۵ میلیون تومان آغاز می‌شود.

 

فعلا خبری از مشتری در بازار مسکن نیست

یکی  از مشاوران املاک که در محدوده شمالی شهر تهران کار و جنبش می‌کند با اشاره به این موضوع که همچنان ما منتظر مشتری هستیم، گفت: رونق در بازار مسکن دور به نظر می‌رسد فعلا خبری از مشتری نیست.

وی در ادامه افزودند: میزان اجاره‌ها هر ساله قابل تغییر است و شاهد افزایش قیمتی نیز در این تقسیم هستیم و هرساله بر اساس روال قیمت‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد گران‌تر می‌شود.

وضعیت بد رونق در بازار مسکن

یکی سایر از مشاوران املاک که با تاکید بر اینکه وضعیت رونق در بازار مسکن زیاد بد است، گفت: با مشکلی که در موسسات مالی ایجاد شده هنوز سرمایه گذاران به بازار مسکن نیامده اند و در صورتی که سرمایه‌ها به بازار مسکن کشیده شود ساخت و ساز این بار به سمت مرکز شهر خواهد بود.

بر این بنیاد رشد داد و ستدها مسکن در سه ماهه آغاز سال جاری نسبت به رشد ۶.۲ درصدی معاملات در سه ماهه نخست سال ۹۵ حدودا یک ششم شده است.

رشد ۴.۹ درصدی بها مسکن در تهران

متوسط بها هر متر مربع واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی سه ماهه آغاز امسال ۴۴۸۹۲ هزار ریال بوده که این رقم نسبت به مدت همانند سال پیش رشد ۴.۹ درصدی داشته است. در سه ماهه آغاز سال پیش هر مترمربع واحد مسکونی در برابر ۴۲۷۸۳ هزار ریال معامله شده بود. در سه ماهه ابتدا سال ۹۵ نیز بها واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران نسبت به مدت مانند سال ۹۴ بالغ بر ۲.۴ درصد رشد کرده بود.

طی گزارش هایی که بانک مرکزی اعلام کرده میزان داد و ستدها بازار مسکن طی سه ماه پیشین رشد یک درصدی داشته است، این درحالی است که بسیاری از مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران معتقد هستند که فعلا خبری از مشتری نیست و باید چشم براه تابستان باشیم و ببینیم که آیا این رونق رونمایی می‌شود یا خیر؟

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.