فرصتی برای خرید بافت فرسوده

فرصتی برای خرید بافت فرسوده

تقاضای خرید آپارتمان در بافت‌های فرسوده تهران در حالی بیشتر می شود که عرضه واحدهای مسکونی در این مناطق تغییری نکرده و از این رو فرصت مناسبی برای پیش درآمد ساخت‌وسازهای جدید در مناطق دارای بافت فرسوده شکل گرفته است.
تاثیر شکل‌گیری فضای پیش‌رونق در بازار داد و ستدها املاک در مناطق که دارای بافت فرسوده هم به مراتب در سایر مناطق تهران مشهود است و آنطور که مشاوران املاک در این مناطق اعلام می‌کنند، مراجعه به بنگاه‌ها برای جست‌وجوی ملک مناسب در مناطق که اعلام شده است نیز در ماه‌های پسین روند افزایشی داشته است. تحقیقات از بازار مسکن در مناطق 11، 12، 15 و 16 حاکی است تقاضای خرید آپارتمان در بافت‌های فرسوده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است اما در عین حال میزان عرضه تغییری نسبت به سال قبل ندارد.
از این رو پهنه گزینش خریداران در مناطق دارای بافت فرسوده با استمرار روند افزایشی معاملات، قدری محدودتر خواهد شد. این وضعیت چراغ سبز بافت فرسوده به سازندگان است و فضایی را ترسیم می‌کند که برای ساخت‌وساز ایده‌آل است، چراکه تقاضای خرید واحدهای درحال تاسیس در بافت‌های فرسوده، به حد کافی وجود دارد. مشاوران املاک پرکار در مناطق که دارای بافت فرسوده درباره متفاوت بودن قیمت ملک ها در این مناطق به نکته قابل توجهی اشاره می‌کنند.
در بعضی از محله‌های فرسوده منطقه 16 میانگین قیمت آپارتمان نوساز در سال گذشته 2 میلیون و 800 هزار تومان بود که الان به 3 میلیون و 200 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که رشد بها واحدهای پیش‌فروش شده کمتر است. به‌عنوان مثال در محدوده نازی‌آباد قیمت پیش‌فروش هر مترمربع واحد مسکونی سال قبل 2 میلیون و 650 الی 700 هزار تومان بوده است، اما به دنبال افزایش بها مصالح، امسال این نرخ به مترمربعی 2 میلیون و 800 تا 900 هزار تومان تغییر یافته است.
متقاضیان خرید مسکن در مناطق فرسوده تهران بعضا آماده هستند مترمربعی 100 هزار تومان بیشتر هزینه کنند، اما صاحب یک واحد نوبنیاد شوند که سال‌های زیادی پاسخگوی دربایستن آنها به سکونتگاه باشد. از طرفی رشد بها واحدهای پیش‌فروش شده نیز در سنجش با نوسازهای تکمیل شده کمتر است. از این رو به نظر می‌رسد زمینه لازم برای افزایش ساخت‌وساز در مناطق دارای بافت فرسوده فراهم است و سود متقاضیان خرید هم در این است که واحدهای سازنده‌ها را پیش‌خرید کنند.