تاثیر نرخ سود بانکی در اجاره مسکن

تاثیر نرخ سود بانکی در اجاره مسکن

حامد مظاهریان معاون وزیر مسیر و شهرسازی در امور مسکن و ساختمان  درباره چگونگی وضعیت امروزه بازار اجاره مسکن اظهار داشت: اجاره نشینی به خانوار‌ها کمک می‌کند تا به جای صرف هزینه‌های سنگین برای خرید خانه در سال‌های اولیه زندگی، با خرج کمتر، مسکن اجاره‌ای تهیه کنند و بر اساس آمار سرشماری سال ۹۵ ، میزان کرایه نشینان به ۳۶.۸ درصد رسیده است که در مناطق شهری ارقام قابل توجهی می باشد.
وی افزودند: در خصوص کرایه نشینی نکته مهم ، بحث نرخ اجاره بهاست که باید متناسب با درآمد‌ کسان باشد ودر آن صورت استحکام بر بازار حاکم می‌شود.
 مظاهریان در پذیرش به این سوال که نرخ اجاره قیمت چگونه تعیین می‌شود گفتند: اجاره قیمت معمولا بر مبنای تورم سالانه افزایش می یابد، همچنین بها ملک و نرخ بهره بانکی از مواردی است که بر میزان کرایه بها تاثیر گذار هستند.
وی با ذکر اینکه طی چند سال اخیر قیمت مسکن رشد کمی داشته است تصریح کرد:این رشد حدود ۶ درصد بوده پس یک دوره استوار قیمت مسکن را پشت سر گذاشته ایم و نرخ تورم هم به شدت کاهش یافته ولی مولفه متاثر در رشد اجاره بها،  نرخ بهره بانکی است.
مظاهریان تصریح کردند: نرخ بالای سوده بانکی  مشکلاتی را برای مالکین بوجود آورده و چون مالکین به پیگیری سوده اکثریت هستند، اجاره قیمت رشد اکثریت داشته است.
 معاون وزیر راه و شهرسازی  فرمودند:در صورتی که نرخ بهره بانکی کاهش یابد در بازار کرایه مسکن نیز تغییراتی به وجود می آید ولذا این امر باید به چهره کارشناسی شده اتمام گیرد.
خانه های خالی مشکل بازار مسکن
مظاهریان درباره وضعیت منزل های خالی و تاثیر آن بر بازار مسکن گفت: شمار قابل توجهی از خانه های خالی در کشور موجب شده تا به رکودبازار دامن زده شود و در این باره راهکار ارائه شده، اجرای طرح مالیات بر خانه های خالی است.
وی افزود: البته این قانون مالیات با مشکلاتی روبرو است که به نظر می رسد انگیزه کافی برای خرید و فروش خانه های خالی را ایجاد نمی کند و با این ارقام بعید است که این واحد ها به چرخه بازار مسکن برگردند.
مظاهریان با بیان اینکه وضع مالیات بر خانه های خالی ضروری و متاثر خواهد بود عنوان کردند: از ابتدای سال 96 منزل هایی که از سال 95 خالی بودند مشمول مالیات می شوند و این امر باعث می شود تا املاک اکثریت وارد بازار اجاره شوند و به تعدیل نرخ  اجاره کمک می کند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در پایان با ذکر اینکه رشد قیمت بیش از 12 درصد نخواهد بود اظهار داشت: بیش از 7 میلیون اجاره نشین در کشور موجود است  و پیش بینی ما اینست که طی سال جاری افزایش بها جدی دیگری نخواهیم داشت مگر اینکه وضعیت خاصی بر اقتصاد کشور حاکم شود.