حال و روز بازار مسکن

حال و روز بازار مسکن

گزارشات میدانی در بازار مسکن حاکی از  رکود در این بازار است، به طوریکه بسیاری از سازندگان مسکن در طی این ایام تغییر پیشه داده و به سمت بازار دیگری میل پیدا کرده اند.

بسیاری از مسئولان بر خلاف این موضوع معتقدند که بازار مسکن به ویژه بخش ساخت وساز به سمت رونق در حال حرکت است، این در حالی است که آمار‌های بانک مرکزی نشاندهنده آن است که میزان صدور پروانه‌های ساختمانی در ساله ۹۵ نسبت به ساله ۹۴ فقط ۱۰ درصد رشد داشته اند. ولی این میزان رشد برای بازار پر تقاضایی مشابه مسکن، کافی نمی باشد. با توجه به وضعیت افزایش میزان زناشویی و طلاق در مملکت باید سالانه کمینه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود لغایت بخشی از این نیاز‌ها در کشور پاسخ داده شود.

از طرفی دیگر با توجه به حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور، بسیاری از کارشناسان و مسئولان معتقدند که نیازی به ساخت مسکن جدید در کشور نیست، در حالیکه بسیاری از این واحد‌های خالی، لوکس هستند و اقشار میانه جامعه قادر به خرید آنها نیستند، پس ساخت واحد‌های با متراژ کم در مرکز شهر می‌تواند جوابگوی این نیاز‌ها باشد. در ضمن عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان مسکن و متعدد سازان و پرداخت نکردن تسهیلات کافی به سازندگان باعث کمی میزان صدور پروانه‌های ساختمانی طی چند ساله گذشته شده است.
فرج الله رجبی رییس سازمان نظام مهندسی کشور در تبادل نظر با خبرنگار مسکن با اشاره به اینکه یکی از بحث‌های مهم دولت با وزیر مملکت و شورای شهر ایجاد تسهیلات برای افزایش میزان صدور پروانه‌های ساختمانی است، گفت: افزایش مشارکت با متعدد سازان می‌تواند، زمینه ساز برپایی افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی باشد.

وی در ادامه افزودند: با افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی رونق اولیه به بازار مسکن باز خواهد گشت و با کمک به سازندگان مسکن می‌توانیم، زمینه ساز نزولی قیمت تمام شده مسکن شویم.

رجبی تصریح کرد: شمردن دقیقی از میزان صدور پروانه‌های ساختمانی نداریم، ولی از گلایه‌های مهندسان این طور به نظر می آید که بازار مسکن اوضاع احوال خیلی خوبی ندارد.
اصلاح بازار عرضه و درخواست با افزایش صدور پروانه‌های ساختمانی

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران انجمن نیز در تبادل نظر با خبرنگار مسکن ، با اشاره به اینکه پروانه‌های ساختمانی در مملکت چگونگی مناسبی ندارد، گفت: متأسفانه یک سیاست جامع وکلی و نیز یک تحرک در طی ۴ ساله گذشته بازار مسکن تجربه نکرده است.

وی در ادامه افزودند: با توجه به رسیدن فصل جابه جایی‌ها در تابستان طبیعی به عقیده می‌رسد که قیمت‌ها در این ایام با افزایش روبرو شود. از سوی دیگر ایرادات به مجریان و سیاست گذاری‌های غلط وارد است که باید هرچه تندتر این اتفاقات اصلاح شود.
نوسازی بافت‌های مستهلک روی کاغذ

محمدرضا رضایی رییس کمیسیون عمران انجمن در گفتمان با گزارشگر مسکن ، با اشاره به اینکه در تقسیم مسکن و نیز بافت‌های فرسوده موفق عمل نکرده ایم، گفت: در برنامه‌های چهار و پنجم گسترش بر روی نوسازی بافت‌های مستهلک