نگرانی مستاجران در بازار پرتلاطم مسکن

نگرانی مستاجران در بازار پرتلاطم مسکن

بازار مسکن این ایام تبدیل به بزرگترین مشکل مردم شده ومستاجران نگران چگونگی بهم ریختگی اجاره مسکن هستند. افزایش نجومی نرخ های اجاره و نایاب شدن رهن کامل واحدهای مسکونی  از دسته مشکلات  این پهنه محسوب می شود .
براساس گزارشات به عمل آمده وجود 2 میلیون واحدمسکونی خالی در مملکت تا کنون بهانه دولتی ها برای سرپوش قراردادن یا افزایش نرخ های کرایه در کشور است اما دسته عمده ای از این واحدهای خالی برای اعیان نشین ها است که عرضه آن به بازار نمی تواند دردی از دشواری ها مستاجران را دوا کند.
بر این اساس اجاره‌بهای مسکن همواره تابعی از نرخ تورم و میزان رشد بها مسکن است؛ به این چهره که خرج اجاره‌نشینی در بازه این دو نرخ، نوسان می‌کند؛ روند دو دهه ماضی نوسانات اجاره‌بها نشان می‌دهد در سال‌های جهش قیمت مسکن، اجاره‌بها نیز مبتلا جهش شده است؛ به طور مثال در ساله 86 که مقارن با جهش 86 درصدی قیمت مسکن، اجاره‌بها در تهران  نزدیک  40 درصد افزایش پیدا کرده است ؛ اما نوسان کمی 5 درصدی قیمت مسکن در ساله 95 از یک طرف و همچنین سیر نزولی نرخ تورم به پایین 10 درصد از سوی دیگر، باعث شده میزان رشد خرج اجاره‌نشینی به کمتر از 5 درصد برسد.
افزایش 45 درصدی نرخ های کرایه غیر منطقی است
کیان پور در گفتگو با گزارشگر مسکن  با اشاره به اینکه انتظار ما از بازار کرایه مسکن این است که رشد بها ها تک رقمی باشد گفتند : در مناطق مرکزی شهر و مناطق با کیفیت بهتر از نظر شهرسازی، تا 45 درصد افزایش نرخ کرایه قیمت را داشتیم که کاملا غیرمنطقی است.
وی در ادامه افزودند : هم اکنون  نرخ اجاره بها به طریقی  افزایش یافته که بیشینه خرج خانوارها را در ماه به خویش اختصاص می دهد.
نایب رییس کمیسیون عمران انجمن افزود: دولت باید کیفیت حیات خانوارها را بالا ببرد و با هر موردی که مشکلات زیادی به وجود می آورد باید تصادف شود.
کیان پور با اشاره به اینکه باید مشوق های مالیاتی پررنگ تر شود گفت:می بایست به مالکانی که نرخ های کرایه خود را طبق نرخ تورم و نه بیشتر افزایش می دهند مشوق مالیاتی  داده شود .
وی افزود: معافیت های مالیاتی خویش می تواند دلیل مالکان و صاحب خانه ها را برای کم کردن نرخ های اجاره چندین برابر کند.
سیر نزولی سودبانکی مهم ترین علت افزایش بها اجاره
حسام عقبایی در گفتمان با گزارشگر مسکن  گفتند : اصلی‌ترین شاخص‌های تعیین کرایه بها در تمام دنیا و حتی مملکت ما  قیمت مسکن است.
وی در ادامه افزود: از آنجایی که بها مسکن از سال ۹۲ افزایش نداشته است  قاعدتا براساس فرمول اقتصادی، کرایه بها نباید افزایش پیدا کند ولی از ساله ۹۲ به بعد علاوه بر اینکه بها مسکن افزایش نداشته، ولی اجاره بها هر چند ناچیز در سال‌های قبل هم افزایش پیدا کرده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک کشوری افزود: نرخ تورم ، کم شدن سوده بانکی ، ورود مالکان خبره و اجاره داری خود از مهم ترین انگیزه ها افزایش نرخ اجاره در کشور است.

بر بنیاد این گزارش رکورد کمترین رشد اجاره‌بها، بعد از 11 سال، در کارنامه بازار مسکن در سال 95 ثبت شد. میانگین کرایه قیمت سال 95 واحدهای مسکونی در تهران، تحت‌تاثیر 5 مولفه ثبات‌ساز، 2 درصد افزایش یافت. خرج اجاره‌نشینی در فاصله سال‌های 84 لغایت 92، به‌طور معمولی سالانه 20 درصد رشد پیدا کرد؛ ولی از سال 93، گذرگاه نوسانات اجاره‌بها با چرخش روبه‌رو شد. رکود مسکن و مهار تورم، مهم‌ترین عوامل کنترل رشد اجاره‌بها محسوب می‌شود البته پارسال، وزن بالای اجاره ماهانه  در مساوی رهن ، پرتو آرامش نسبی اجاره‌بها را برای مستاجران کمرنگ کرد.
بر این پای بست، یک چرخش در راه نوسانات اجاره‌بهای ساله 95 در بازار مسکن شهر تهران، باعث شد ضمن ثبت رکورد 11 ساله کمترین رشد در هزینه اجاره‌نشینی، بحران اصلی و قدیمی مستاجرها به حاشیه رود؛ بررسی‌ها از کارنامه یک ساله 95 بازار کرایه مسکن حاکی این است : متوسط اجاره‌بهای آپارتمان‌های اجاره‌ای در پایتخت، بعد از یک دهه رشد متوسط 20 درصد، سال گذشته تحت کارایی نوسانات تک‌رقمی برای دومین سال پیاپی، باسقوط نرخ رشد مواجه شد.
آمارهای دفتر اقتصاد مسکن از سامانه‌ رهگیری معاملات اجاره، طبق اجاره‌نامه‌های تنظیم شده در بنگاه‌های املاک نشان دهنده آن است که : پارسال میانگین بهای کرایه یکتا مسکونی در مناطق 22 گانه پایتخت، 2 درصد نسبت به ساله 94 افزایش یافت به‌طوری که میانه کرایه ماهانه یک آپارتمان با مساحت 100 مترمربع (بدون اخذ پول پیش)، از 2 میلیون و 290 هزار تومان به 2 میلیون و 340 هزار تومان رسید. ساله 94، برای نخستین بار نرخ رشد اجاره‌بهای مسکن، با رشد تک‌رقمی 7/ 9 درصد روبه‌رو شد و ساله گذشته، تداوم شیب نزولی نرخ رشد، پهنه افزایش را به 2 درصد محدود کرد.

نرخ کرایه قیمت باید متناسب با درآمد افراد باشد
مظاهریان دستیار وزیر راه وشهرسازی در خصوص وضعیت امروزه بازار کرایه مسکن خبرنگار مسکن اظهار داشتند : کرایه نشینی به خانوار‌ها کمک می‌کند لغایت به جای صرف هزینه‌های بالا برای خرید منزل در سال‌های ابتدایی زندگی، با هزینه کمتر، مسکن اجاره‌ای جاسازی کنند و بر پایه آمار سرشماری سال ۹۵ ، میزان اجاره نشینان به ۳۶.۸ درصد واصله است که در مناطق شهری رقم قابل توجهی است.

وی افزودند : درباره کرایه نشینی نکته مهم ، بحث نرخ اجاره بهاست که باید متناسب با درآمد‌ افراد باشد ودر آنصورت استقامت بر بازار حاکم می‌شود.

مظاهریان در استجابت به این سوال که نرخ اجاره قیمت چگونه تعیین می‌شود گفت: کرایه بها معمولا بر مبنای تورم سالانه افزایش پیدا می‌کند، همچنین قیمت ملک و نرخ بهره بانکی از مواردی است که بر میزان اجاره بها تاثیر گذار هستند.
امیدی به رونق بازار مسکن نیست
بر اساس این گزارش بر خلاف  آمارهای ارائه شده که اثر دهنده درمان وضعیت بازار مسکن است صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در تبادل نظر با گزارشگر مسکن  با اشاره به اینکه امیدی برای رونق بازار مسکن نیست گفت: اصلی ترین عامل رونق در بازار مسکن رونق اقتصادی کشور است که تا به امروز این رخداد نیفتاده است.
وی در ادامه افزود: چنانچه رونق اقتصادی به کشور مفتوح گردد بیشترین پرتو خود را در دامنه مسکن نشانه می دهد.

بدری یادآور شد: در حال حاضر هیچ یک از اقدامات دولت از دسته صندوق پس انداز یکم یا پرداخت تسهیلات نتوانسته است رونق را به بازار مسکن بازگرداند.
براساس این گزارش دولت دوازدهم باید هرچه سریعتر برنامه خود را برای بهبود وضعیت بازار پر تلاطم مسکن ارائه کند.هم اکنون با یکی کردن وزارت گذرگاه وشهرسازی دولت تمامی برنامه های خویش را بر روی بخش حمل ونقل متمرکز کرده است و لغایت به امروز نتوانسته طرح های را که اعلام کرده از آنگونه مسکن اجتماعی و مسکن استیجاری به سرانجام برساند.امید است که دولت دوازدهم بتواند این طرح های خوابیده را به مرحله اجرایی شدن برساند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.