آیا مسکن در شهریور ماه گران می شود؟

آیا مسکن در شهریور ماه گران می شود؟

اگرچه مسوولان دولتی از شش ماه پیش اعلام کرده‌اند که بازار مسکن از رکود خارج می‌شود، ولی حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک، گفته اند که بازار مسکن دیگر کشش افزایش بها را ندارد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،عقبایی در جواب به این سوال که برخی از مشاوران املاک در سطح شهر شایعاتی را مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه چون نرخ دلار تا حدودی افزایش یافته است قیمت مسکن نیز رشد خواهد کرد، گفتند: بازار مسکن از سال ٩٢ لغایت اواخر ساله ٩٥ در رکود مطلق بود. همه ساله در ماه اسفند مالکان با مراجعه به مشاوران املاک قیمت واحدهای مسکونی خویش را درصدی افزایش می‌دادند و عنوان می‌کردند که چون ساله جدید تورم افزایش خواهد یافت بنابراین قیمت مسکن نیز افزایش می‌یابد.
وی در ادامه می گفتند: مشاوران املاک نیز به مالکان یادآوری می‌دادند که واحدهای مسکونی آنها با همین قیمت‌ها هم به فروش نمی‌رسد و خریداری برای آن وجود ندارد پس چرا بها پیشنهادی خویش را افزایش می‌دهید؟ 
رییس اتحادیه املاک با اضافه بر این موضوع گفتند: نتیجه اینکه مشاوران املاک هیچ نقشی در افزایش قیمت مسکن ندارند چرا که به خوبی آمارها نشانده این است که وقتی سال جدید شروع می‌شد قیمت‌ها به هیچ عنوان افزایش نمی‌یافت.  عقبایی تاکید کرد: با ابتدا سال جدید وقتی مالکان می‌دیدند بازار مسکن کشش ندارد از قیمت‌های پیشنهادی خویش صرف‌نظر کرده و به قیمت‌های قبل برمی‌گشتند و اتفاقا متقاضیان رغبتی برای خرید همان واحدهای مسکونی با قیمت‌های پیشین نیز نشانه نمی‌دادند.  رییس اتحادیه مشاوران املاک، افزود: بازار مسکن کشش آنچنانی ندارد و توان خرید به این شکل نیست که بتواند قیمت مسکن افزایش یابد و برای این واحدهای مسکونی متقاضی وجود داشته باشد چرا که جهش قیمت در سال‌های ٨٥، ٨٦، ٩٢ و ٩١ به‌گونه‌ای بوده که توان خرید متقاضیان به شکل قابل‌توجهی کم شده است، هر چند معتقدیم که سایر کالاهای مرتبط با ساخت‌وساز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.  وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این بوده است که رونق از نیمه دوم سال ٩٦ انجام می گیرد اما تا زمانی که سیاست‌های پولی و بانکی اصلاح نشود رشد زیادی در معاملات مسکن را شاهد نیستیم.
بنابراین امیدواریم سیاست‌های پولی و بانکی در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد.  عقبایی یادآوری کرد: وضعیت فعلی بازار مسکن به سمت و سویی می‌رود که نمی‌توان به خوبی و با قاطعیت در مورد آن اظهارنظر کرد.  رییس اتحادیه مشاوران املاک افزود: عملا فروردین ماه سال ٩٦ بازار مسکن تعطیل بود و اردیبهشت ماه نیز به دلیل وجود انتخابات بازار مسکن در یک انتظار بی‌سابقه‌ای فرو رفته بود، بنابراین ماه خرداد نیز به علت سپری کردن ماه خجسته رمضان عملا خرید و فروش آنچنانی صورت نگرفت و بازار مسکن استارت خود را از تیر ماه زده است.  وی پافشاری کرد: پیش‌بینی ما این است که روند صعودی معاملات مسکن از نیمه دوم سال ٩٦ شروع شود البته این به آن معنی نیست که به محض ورود به ماه مهر باید بازار مسکن رونق بگیرد اما آنچه که با قاطعیت می‌توان اعلام کرد این است که بها مسکن تا شهریور ماه رشد نخواهد داشت.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.