پول لازم های تقلبی در بازار مسکن

پول لازم های تقلبی در بازار مسکن

واسطه‌های ملکی به اشخاصی که آپارتمان خود را با قیمت پایین تر از سطح ناحیه فایل می‌کنند، صفت «پول‌لازم» را نسبت می‌دهند، در حالی که برخی از این آپارتمان‌ها به دلایلی غیر از پول‌لازم بودن مالک یا سازنده، با قیمت‌های گاهی بسیار پایین‌تر از سطح قیمتی آخرین معاملات منطقه به فروش می رسند.

کلمه «پول‌لازم» در بازار مسکن معنای مشخصی دارد و معمولا به سه گروه گفته می شود: ابتدا سازنده‌ای که برای اجرای پروژه‌های بعدی به فوریت نیازمند نقدینگی است؛ دوم مالکانی که به علت رویداد نابهنگام و گاهی ناگواری به هدف تامین هزینه‌های ضروری خاص همانند خرج درمان ملک خود را برای فروشمی گذارند؛‌ گروه سوم نیز کسانی هستند که به دلیل مهاجرت مجبور به فروش زودهنگام آپارتمان خود هستند.

اما این ایام فروشندگان یا واسطه‌های فروش بعضی آپارتمان‌ها که دچار نقص اساسی هستند، کوشش می‌کنند با سوء استفاده از کلمه «پول‌لازم» با قیمت کم این آپارتمان‌ها را که به اشکال آنها برمی‌گردد، به نوعی توجیه کنند. یک نمونه از فایل‌های فروش که در زمره «پول‌لازم‌های تقلبی» به شمار می‌رود و این ایام در بازار مسکن «باب» شده است، مربوط به ساختمان‌هایی است که پروژه‌های مزاحم در گوشه ها-کناره ها آنها در حال ساخت است.

این پروژه‌های مزاحم شامل مجتمع‌های تجاری چند منظوره، مراکز آموزشی همچون مدرسه و موسسات پر رفت‌وآمد و نیز سایر کاربری‌های جاذب جمعیت است که قطعا به بروز مشکلاتی برای همسایگان مجاور منجر خواهد شد. از این جهت متقاضیان خرید مسکن باید در مساوی فایل‌های زیر قیمت و مواردی که با قید «پول‌لازم» با قیمت‌های پایین‌تر از سطح مورد انتظار عرضه می‌شوند، با گمان روبرو شوند و علاوه بر بررسی ریزبین نقشه و امکانات آپارتمان، درباره همجواری آنها با پروژه‌های مزاحم نیز پژوهش کنند.