عامل اصلی رکود بازار مسکن

عامل اصلی رکود بازار مسکن

کاهش توان خرید متقاضیان و افزایش نرخ سودبانکی در چند ساله اخیر به عامل اصلی رکود بازار مسکن بستگی دارد واین روند به گونه ای ادامه دارد که نباید منتظر رونق این بازار در ادامه سال 96 باشیم.
درحالی که رکود مسکن تا پنجمین ماه ساله 96 کماکان ادامه خواهد داشت گزارش میدانی حاکی از ادامه رکود در این بازار است.
 
کارشناسان معتقدند که رشد بیش از اندازه بها مسکن درسالهای 90 و 91 باعث شده تا قدرت خرید متقاضیان در سال‌های جاری کم شود پس کاهش نیرو خرید متقاضیان از یک سو و افزایش نرخ سود بانکی باعث رکود شش ساله مسکن شده است.
 
این درحالی است که اکثر مشاوران املاک معتقدند که پایین بودن توان خرید مسکن مایه شده لغایت سازندگان نیز با این عنوان که هوده چندانی از بابت ساخت و ساز نصیبشان نمی شود سرمایه خویش را نزد بانک‌ها سپرده گذاری کنند.
 
البته نکته قابل توجه اینجاست که متقاضیان مسکن نیز همانند سازندگان ترجیح می دهند به جای خرید مسکن سرمایه خویش را در بانک‌ها سپرده گذاری کنند. بعلاوه مسئولان دولتی بر این باورند که نقطه آغاز رونق در معاملات مسکن آخر نیمه ساله 96 خواهد بود ولی گزارش های میدانی حاکی از این است که رونق قابل توجهی هنوز وارد این بازار چه در قسمت خرید و فروش و چه ساخت و ساز نشده است.
 
احمدی، مشاور املاک در ناحیه 16 گفتند: خرید و فروش مسکن کماکان راکد است و اینکه می گویند خرید وفروش رونق گرفته صحت ندارد و با این وضعیت در طی امسال هم مسکن از رکود خارج نمی شود بعلاوه خرج انشعاب آب و برق و گاز و از سوی دیگر دیگر هزینه های جواز ساخت و ساز افزایش می یابد که با این شرایط نیرو خرید مسکن پایین و خریداری وجود نخواهد داشت.
 
در این وسط افزایش وام مسکن از 35 به 60 و از 60 به 80 میلیون تومان برای زوجین خانه اولی تا حدودی می تواند بر بازار مسکن تاثیر گذار باشد اما به انگیزه بالا بودن قیمت مسکن در مناطق گوناگون این وام نه فقط کفاف خرید خانه را نمی دهد بلکه بالا بودن اقساط مربوط به این وام سبب می شود تا زوجین تمایلی برای اخذ آن نداشته باشند و درنتیجه شاهد دگرگونی عظیمی در بازار مسکن نباشیم.
 
دراین رابطه محسن سرحدی خبره بازار مسکن ذکر کرد: لغایت زمانی که نرخ سود بانکی بالا باشد بازار مسکن از رکود بیرون نخواهد شد.
 
وی در خصوص تاثیر وام 80 میلیون تومانی بر رشد بازار مسکن گفتند: متقاضیان مسکن پولی برای خرید ندارند و وام های 80 میلیون تومانی هم با پروا به فایده و اقساط بالا و درآمد خانوارها نمی تواند کمکی به رشد بازار مسکن داشته باشد و با احتمال اینکه بازار مسکن در سال جاری از رکود خارج شود خیلی کم است.
 
این کارشناس بانکی یادآور شدند: تا زمانی که فضای ساخت و ساز در مملکت محدود باشد و تعداد واحدهای در حال ساخت کم می شود در آینده عرضه مسکن از این وضعیت حال که از تقاضا عقب است بیشتر می شود و شرایطی برای رونق بازار مسکن ایجاد نمی شود .
 
بر اساس این گزارش پیش بینی روند بازار مسکن در ساله 96 کماکان ادامه خواهد داشت  و امید می رود بعد از بیرون شدن بازار از این رکود شاهد افزایش بی رویه قیمت‌ها دربازار مسکن و رشد دروغین مسکن امثال سال‌های گذشته نباشیم که این فرمایش نیازمند بازرسی پیوسته از سوی مسئولین بر این بازار است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.