خبری از رونق بازار مسکن با شیب ملایم

خبری از رونق بازار مسکن با شیب ملایم

«حامد مظاهریان» معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی معتقد اند: ما از هرگونه رونق بازار مسکن که به نفع مصرف کننده باشد، حمایت می کنیم و مخالف هرگونه سفته بازی در این بازار هستیم.
وی با تاکید بر این موضوع که متاسفانه عده ای در بازار بر این باورند که با افزایش قیمت مسکن، افراد زیادی برای خرید و سرمایه گذاری در این دسته می آیند ، ولی این چیزی نیست که وزارت راه و شهرسازی به پیگیری آن باشد، بلکه ما به پیگیری رونق بازار مسکن برای مصرف کنندگان واقعی هستیم.
مظاهریان اظهار داشت: وزارت گذرگاه و شهرسازی به تعقیب رونق بازار مسکن بدون شوک قیمتی است که در آن افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم باشد.
معاون و وزیر راه و شهرسازی  تصریح کردند: ما تمایلی برای رونق بازار مسکن با افزایش شدید قیمت آن نداریم، خریداران و مصرف کنندگان واقعی در این بازار قربانی شوند.
معاون وزیر راه وشهرسازی گفتند: بر اساس اعلام اطلاعیه بانک مرکزی ، در سنجش با سال 94 در سال پیشین 5 درصد بها مسکن و 5.6 درصد مجوزهای صادره از شهرداری ها برای ساخت و ساز رشد داشته است. 
وی افزود: با این حال پیش نشانه های بازار و آمارهای موجود نشاندهنده بازار مسکن وارد مرحله رونق با شیب ملایم شده است.
** بازار کشش افزایش شدید قیمت مسکن را ندارد
مظاهریان پیش بینی کرد: افزایش قیمت مسکن بعدها در محدوده نرخ تورم خواهد بود، زیرا بازار کشش افزایش بها شدید مسکن را ندارد. 
این در حالی است که تازه‌ترین شمردن منتشره بانک مرکزی از دگرگونی ها بازار مسکن در شهر تهران نشانده این است که 14 هزار و 500 یکتا آپارتمان مسکونی در تیرماه سال 96 معامله شد که نسبت به خرداد ماه 2.5 درصد تفریق داشته است. 
بر این اساس، این شمردن میانگین بها خرید و فروش یک مترمربع زیربنای یکتا مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران در تیرماه امسال 46 میلیون و 200 هزار ریال بود که نسبت به ماه مثل پارسال 6.2 درصد افزایش داشت. 
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به جداسازی عمر بنا نشانه می‌دهد واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 46.2 درصد بیشترین بهره از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود برگزیدن دادند. 
این تغییر در مقایسه با تیرماه پارسال 5.8 درصد کمتر شده است و در روبرو به بهره واحدهای با دیرینگی 6 تا 10 ساله و بیش از 15 ساله افزایش یافته است. 
در مناطق 22 گانه تهران منطقه پنج با 16.5 درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌ نامه را داشته و مناطق 4 ، 9، 10 و 2 در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 
درباره تغییرات بها نیز این آمار بیانگر آن است که متوسط بها خرید و فروش یک متر چهارگوش زیربنای واحد مسکونی معامله شده از راه بنگاه‌های معاملات ملکی تهران نزدیک 46 میلیون ریال بود که نسبت به تیرماه پارسال 6.2 درصد افزایش یافت. 
بیشترین رشد متوسط بها در تیرماه نسبت به ماه مشابه پارسال مربوط به ناحیه 12 با نزدیک 13 درصد و بیشترین تفریق بها مربوط به ناحیه یک با 1.3 درصد بود. 
در میانی مناطق 22 گانه تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده نزدیک 97 میلیون ریال به ناحیه یک و کمترین آن با 22 میلیون و 700 هزار ریال به ناحیه 18 اختصاص داشت. 
آمار بانک مرکزی درباره دگرگونی ها اجاره‌بهای مسکن در تیرماه نیز حاکی از آن است که شاخص اجاره مسکن کرایه ای در تهران 11 درصد و در همه مناطق شهری تا 9.3 درصد نسبت به ماه مشابه پارسال رشد کرده است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.