رکود نرخ اجاره بها در تابستان

رکود نرخ اجاره بها در تابستان

به گزارش یکی از کارشناسان بازار مسکن : کمبود سرانه ملی و افزایش بیکاری از انگیزه ها افزایش قیمت اجاره به حساب می آید ،به همین دلیل در برخی از مناطق تهران قیمت‌های اجاره بین 20 الی 30 درصد زیاد شده است .

 با توجه به اوج‌گیری نقل و انتقال مستاجران در تابستان امسال بازار مسکن به شدت متشنج شده تا جایی که صاحب خانه‌ها از فرصت استفاده کرده و قرار دادهای واحدهای خویش را تمدید می‌کنند.

در رابطه با این موضوع ملکی مشاور املاک ها گفتند : هم اکنون قیمت‌های اجاره در مناطق جنوبی شهر بیش از 30 درصد افزایش یافته و این درحالی است که کمتر مالکی قبول می‌کند که ملک خویش را رهن کامل بدهد.

وی در ادامه خاطرنشان شدن : تمدید کردن واحدها در برخی از موارد به سود مستاجران است، ولی در برخی از موارد مستاجر مجبور است برای دردسر نکشیدن تن به قیمت‌های زیاد مالک بدهد.

این مشاور املاک درباره بازار خرید وفروش مسکن نیز گفت: متاسفانه نشانه‌های حاکی از آن است که بها ملک تا سال آینده 20 درصد زیاد می شود  و این باعث شده که میزان خرید و فروش مسکن طی چند ماه پیشین کمی تکان بخورد.

یکی از مستاجران در خصوص وضعیت بازار اجاره بر این عقیده است که: قیمت‌های اجاره امسال نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش دارد و در این موضوع هیچ نظارتی وجود نخواهند داشت  و کسی نیست به کمک مستاجران برسد.

هم اکنون با 50 میلیون تومان فقط می‌توان یک واحد 40 متری 7 ساله اجاره کرد، این در حالی است که سال‌های گذشته با این مبلغ موجر قادر به این بود که واحد‌های بیش از 60 متر را رهن کامل کند.

این در حالی است که عقبایی مسئول اتحادیه مشاوران املاک با ذکر اینکه بین ۷ تا ۱۰ درصد افزایش اجاره قیمت منطقی است، گفتند: به‌علت افزایش نیافتن قیمت مسکن، مالکین ارزش بها مسکن را با سود بانکی قیاس نکنند و انصاف را در قیمت اجاره‌بها رعایت کنند.

در این خصوص محسن سرحدی گفت: با توجه به اینکه افزایش بها اجاره زمانی ایجاد می‌شود که نیرو خرید مسکن تفریق پیدا کند و تا زمانی که توان خانه دار کردن فراهم نشود و شرایط اقتصادی مناسبی به وجود نیابد بایددر انتظار افزایش قیمت اجاره باشیم.

وی در ادامه افزودند: کمبود سرانه ملی و افزایش بیکاری از انگیزه ها افزایش بها کرایه به شمار می‌رود، به همین خاطر در برخی از مناطق تهران قیمت‌های کرایه بین 30 الی 30 درصد افزایش یافته است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کردند: دولت باید هرچه سریعتر اقدامات لازم را جهت درمان وضعیت بازار مسکن به کار گیرد، زیرا اگر این روند ادامه یابد این وضعیت آثار بدی را برای بخش مسکن برجای خواهد گذاشت.
 با توجه به اینکه دید مسئولین نسبت به رشد منطقی نرخ اجاره‌بها در بازار مسکن به نظر می‌رسد باید منتظر ماند و دید تا انتهای تابستان نرخ کرایه ‌بها تا چه میزان افزایش خواهد کرد.