ارتباط بین سود بانکی و تورم در بازار بورس ومسکن

ارتباط بین سود بانکی و تورم در بازار بورس ومسکن

نایب سرپرست اتاق تجارت ایران با اشاره به پایین آمدن نرخ سود بانکی، گفت: خوشبختانه پس از سال‌ها مسئولان نظام بانکی در کشور متوجه شدند که ارتباطی بین تورم و نرخ سود بانکی است. مسئله‌ای که به طور مکرر بخش خصوصی و اقتصاددانان به آن اشاره کرده‌ بودند.

حسین سلاح‌ورزی با ادامه دادن بر این موضوع گفتند: زمانی که تورم 40 درصد بود بانک‌ها استدلال می کردند که این نرخ تورم، سود بالای 20 درصدی کاملا توجیه پذیر است اما امروز که تورم نقطه به نقطه به هشت درصد رسیده است سایر نرخ بهره بالا هیچ گونه توجیهی برای این موضوع ندارد.

 ایشان افزودند : اگر بخواهیم گردش پول به میزان معقولی برسد و افزایش تولید و خروج از رکورد را گواه باشیم نرخ سود بانکی باز هم باید متناسب با شرایط  اقتصادی مملکت کاهش پیدا کند.

سلاحورزی در خصوص کارایی کاهش نرخ سود بانکی بر بازار ارز و سکه گفتند: افرادی که سپرده گذاری های کلانی دارند همواره بانک را محیط‌ جذابی برای سرمایه‌گذاری خود می‌دیدند اما اکنون که نرخ سود کاهش پیدا کرده عده ای این پول را به سمتی می‌برند که از بازار آن اطمینان خاطر باشند و آینده پردرآمدی را برای سرمایه گذاری خود ببینند.

وی با اشاره به ساختار اقتصادی مملکت گفتند:به زعم سپرده‌گذاران بازار طلا و سکه نسبت به دیگر بازارها از ثبات و ریسک کمتری برخوردار می باشد و اگر این روند در این بازار ادامه داشته باشد شاهد ورود سرمایه سپرده‌گذاران به بازار مسکن و بورس نیز خواهیم بود.

سلاح‌ورزی ادامه دادند: دشواری دیگری که ما داریم بالا بودن بها پایان یافته کالا در ایران است که سبب شده ما نتوانیم در بازارهای صادراتی با سایر کشورها رقابت کنیم. بخشی از این هزینه‌ها برآمده از بالا بودن هزینه‌های مالی و نرخ سود تسهیلات است. اکنون که که نرخ بهره بانکی کاهش پیدا کرده باالطبع این هزینه‌ها مقداری کم می شود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.