بحران اصلی اقتصاد مسکن

بحران اصلی اقتصاد مسکن

به گزارش کارشناسان اقصاد کشور ، جناب علی چگنی در چهارمین اجلاس مدیران مسکن و ساختمان منطقه ۴ کشور،گفت:آمار داد و ستدها در تهران نشاندهنده این است که بیشتر متقاضیان خرید مسکن افرادی هستند که درخواست کننده آپارتمان‌های ۶۰ تا ۷۰ متری با قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود . واحدهایی هم هستند که دارای مساحت بالاتری هستند و عرضه آنها با میزان تقاضای خرید هماهنگی ندارد .و  از یک طرف دیگر نزدیک یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن متقاضیان واحدهای مسکونی کوچک را داریم و ازسوی دیگر با مازاد تولید روبه‌رو خواهیم بود . یعنی بخش مهمی از خانه‌های خالی فعلی که برای سکونت ساخته شدند، درخواست کننده ندارند.
 
چگنی گفتند:در این صورت باید برای ساخت واحدهای مسکونی طوری برنامه‌ریزی شود که واحدها موردنظر و تامین‌کننده نیاز خانوارهای فعلی  باشد. این قبیل واحدهای مسکونی می‌توانند گردش مالی را در بخش مسکن به وجود آورند. چگنی ادامه داد: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در مملکت بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش مالی دارند اما این سرمایه به علت کمبود متقاضی راکد مانده و تقسیم زیادی از سازندگان را بی برنامه نگه داشته است. 

وی ادامه دادند : افزایش خانوارهای اجاره‌نشین در این سال‌ها نیز نکته‌ای است که زیاد اهمیت دارد. آمارها نشان می‌دهند کم و بیش ۳۸ درصد جامعه ایران، اجاره‌نشین هستند و حدود ۷۲ درصد جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می‌کنند. در این صورت بحران آینده اقتصاد مسکن در ایران، بحران شهرنشینی است.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.