نرخ سوددهی بانکها

نرخ سوددهی بانکها

علی نصیری با اشاره به اجرای بخشنامه جدید کاهش نرخ سود بانکی از ۱۱ شهریور ماه امسال، افزودند : از موعد اجرای این بخشنامه، بازرسان بخش نظارت بانک مرکزی در سراسر کشور شعبه بانک ها را سنجیدند و تاکنون به جز چند مورد که با آنها رو به رو شده ایم، گزارشی درخصوص افتتاح حساب جدید با غیر از نرخ های تعیین شده در بخشنامه نداشته ایم.

مدیر اداره بازبینی بر بانک ها و موسسات اعتباری درخصوص نرخ سود سپرده صندوق های سرمایه گذاری نیز گفت: این صندوق ها که از سازمان بورس مجوز می گیرند و بدست آن سازمان بررسی می شوند، منابع ریز را جذب و آن را در دسته های مختلف اعم از سپرده بانکی، سهام، اوراق بدهی و یا سایر شقوق سرمایه گذاری می کنند؛ از این رو ارزش دارد بازدهی و سودی که این صندوق در موعد پرداخت می کنند، بالاتر از نرخ سود علی الحساب سپرده ها باشد. اما در صورتی که این صندوق ها بخشی از منابع خود را در بانک سرمایه گذاری کنند، سود این ودیعه ها با پروا به ماهیت سررسیدی، مطابق با نرخ سود علی الحساب مصوب شورای پول و اعتبار خواهد بود.

وی تصریح کرد: نرخ های سود علی الحساب پرداختی به سپرده های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد تغییر ناپذیر نیز مشمول نرخ فایده علی الحساب مقرر در بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره نرخ فایده است.

این مقام سرپرست بانک مرکزی اجرای درست بخشنامه یادشده را دلیل تفریق بهای تمام شده پول برای بانک ها دانست که این امر مقوله ساز کاهش نرخ سود مورد انتظار تسهیلات بانکی و رونق تولید است.

نصیری یکی از خاصیت های بخشنامه اخیر بانک مرکزی را هماهنگی میان سیاست گذار پولی و سیاست گذار مالی و دیگر دستگاه های اجرایی عنوان کرد و گفت:‌ برای نمونه در مراحل پیشین، هنگامی که بانک مرکزی درصدد کاهش نرخ سود برمی‌آمد، با انتشار اوراق بدهی روبرو می شد که نرخ بازدهی این اوراق به مراتب بالاتر از نرخ سود علی الحساب اعلامی بود و این فرمایش سبب بروز وقفه در کاهش نرخ سود سپرده می شد و یا در حالتی دیگر با پیش فروش خودروها مواجه بودیم که در این حالت نیز خودروسازان با فاصله اخذ از قواعد قبل فروش به سمت سپرده گیری گرایش پیدا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی این سوژه را در قالب یک «بسته» اجرا می کند، گفت: این، بدین معناست که همزمان با تعدیل نرخ سود علی الحساب سپرده های بانکی، دیگر الزامات این مهم را در سایر بازارها مدنظر قرار می دهیم. بر این بنیاد بعد از ساماندهی بازار غیر متشکل،هم اکنون در تلاشیم از یک سو بازار بین بانکی را تعمیق بخشیم و از جانب دیگر اضافه استحصال بانک ها و بدهکاری آنها به بانک مرکزی را ساماندهی کنیم.

نصیری در پایان سخنان خویش با ادامه بر این موضوع گفتند : یکی از پیش نیازهای لازم برای کامیابی کامل این طرح همراهی و مشارکت ملت است، از این جهت از هموطنان می خواهیم هرگونه اقدام برخلاف این ضوابط و شرایط را به آگاهی بانک مرکزی به عنوان نهاد نظارتی برسانند. امیدواریم با اجرای این طرح شاهد برقراری نظم و انضباط اغلب در بازار پولی کشور باشیم.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.