کاهش قیمت تا سال 98

کاهش قیمت تا سال 98

قیمت مسکن در سال ۹۰ و ۹۱ بیش از توان خرید قشر کم درآمد و متوسط افزایش یافت ، وقتی بها مسکن بیش از قدرت خرید افراد افزایش بیابد در فاز یک  معاملات آن به شدت کم می شود ، در فاز دو بها مسکن های لوکس کاهش می یابد و در فاز سه  قیمت مسکن های ” میان قیمت" ، کاهش می یابد .

  اقتصاد کشور در وضعیت هم اکنون ایران وضع فاز یک را پشت سر گذاشته است  ، معاملات مسکن در کشور از متوسط ماهانه ۱۱۴ هزار واحد در سالهای قبل  ۸۹، ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به متوسط ماهانه  ۳۷ هزار واحد در چهار ماهه اول سال ۹۶ سرنگون شده است.

 در این صورت اقتصاد فاز یک را پشت سر گذاشته است، در وضعیت این روزها قیمت یک خانه کلنگی به بهای ۱۸ میلیارد تومان در شمال میدان تجریش تنها به قیمت ۹ میلیارد تومان مشتری نقدی دارد به عبارت دیگر بها منزل های کلنگی لوکس ۵۰ درصد پایین تر ازحد معقول آمده است.

 اقتصاد مسکن فاز دو را نیز پشت سر گذاشته است ، در شهرستانها قیمت واحد های مسکونی ” متوسط قیمت”  ۳۰ درصد نسبت به پیک قیمت در اسفند ۹۱ کاهش داشته است اما این پدیده در تهران نخواهد بود.

 ولی اقتصاد ایران درباره واحدهای مسکونی ” میان بها ” در تهران طی  ۱۸ ماه آینده وارد فاز سه میشود و قیمت این قبیل واحد ها کم میشود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.