خروج دوساله بازار مسکن از بحران

خروج دوساله بازار مسکن از بحران

فرشید پورحاجت با اشاره به پیشنهادات وزارت راه و شهرسازی به دولت برای افزایش زمان بازپرداخت و کاهش سود تسهیلات خرید مسکن اظهار داشتند:‌ از گذشته معتقد بودیم باید تسهیل‌گیری در حوزه پرداخت تسهیلات مسکن توسط دولت اجرایی شود. باید متناسب با شرایط اقتصادی ملت و کشور تسهیلات پرداخت شود، این در حالی خواهد بود که در چند ساله این دوره  وضعیت تسهیلات به گونه‌ای بوده که با شرایط اقتصادی ملت تناسبی نداشته است .

وی با ذکر این‌که یکی از مهم‌ترین دلایل در رکود بازار مسکن طی دو سال اخیر همین کاهش توان خرید ملت بود که باید تقویت می‌شد و مورد قبول اکثریت مردم قرار می گرفت ، افزودند: در تمام کشورهای گسترش یافته دولت‌ها کمبود نقدینگی ملت را از محل پرداخت تسهیلات تامین می‌کنند. این در حالی است که اقساط بالا و زمان بازپرداخت ناچیز سبب شده تا عملا مردم نتوانند به تسهیلات  نزدیک  شوند.

وی با یادآوری این‌که طی دو سال آینده وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به تعقیب افزایش میزان تسهیلات مسکن بوده‌اند که این می‌تواند برای بازار مسکن خوب باشد، با تاثیر بر این موضوع گفتند:‌معتقدیم مکانییسم جدید برای مدت کم ودیعه گذاری و افزایش موعد پرداخت باید دو سال قبل سپریدن انجام می‌شد نه در این موقعیت .

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه دادند:‌ دو سال است که مسکن به شرایط بحرانی دریافتی و در این شرایط باید بسته‌های مالی، مالیاتی و انگیزیشی برای مردم در نظر گرفته می‌شد. واقعیت آن است که با صندوق بعد انداز دوران رونق را به عقب انداختیم.

جناب پورحاجت ذکر کردند: به عنوان یک محرک بازار مسکن به نظرم برای حوزه مسکن که  نزدیک  27 درصد اقتصاد مملکت با آن ارتباط دارد، بانک مسکن  به تنهایی پاسخگوی نیازها نبوده است. باید بانک‌های سایر نیز وارد پرداخت تسهیلات می‌شدند.عملا بانک مسکن  در دو سال اخیر علی رغم تلاش‌های بسیار نتوانسته احتیاج بازار مسکن را تامین کند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در گفتگو با تصمیمات با پافشاری بر این موضوع گفتند:‌ باید در این تقسیم چشم وهمچشمی پذیری را پیش آید الی در پایان ملت از این چگونگی بهره ببرند. آیا نمی‌شد یک رقیب برای بانک مسکن دیده می‌شد. آیا نمی‌شد یک بانک دیگر را برای این تقسیم در عقیده می‌گرفتیم که خدمات مربوط به مسکن را تامین می‌کرد. انشاءالله که شرایطی فراهم شود تا بانک‌های دیبگر از این قبیل وارد این گستره شوند و به تبع آن مردم به راحتی از طریق پس انداز و تسهیلات بانکی خانه‌دار شوند.