پرداخت تسهیلات به انبوه سازان مسکن

پرداخت تسهیلات به انبوه سازان مسکن

 طبق گفته فرشید پورحاجت که اظهار داشتند: در نیمه اول امسال با در نظر گرفتن به استقرار دولت جدید و شرایط نقل و انتقالات، دگرگونی در بازار مسکن بیشتر صورت گرفت و مراجعه کنندگان به مشاورین املاک برای خرید مسکن نسبت به تابستان سال گذشته افزایش داشته است.
 
ایشان با بیان این موضوع تابستان موعد جا‌به‌جایی مردم در دسته مسکن است، افزودند: تابستان امسال شرایط مقداری متفاوت بود و امسال در بازار اجاره‌داری سال خوبی را سپری نکردیم.
 
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن مملکت با اشاره به این‌که افزایش بها اجاره مسکن فشاری را روی دوش مستاجران گذاشته است، تصریح کردند: به دلیل کمبود واحد اجاره‌ای مناسب برای ملت شاهد رشد بها اجاره مسکن در کل کشور بودیم و این مساله سبب شد تا شاهد بازار اجاره‌داری مناسبی در تابستان امسال  نباشیم.
پورحاجت باعنوان این مساله گفت: در دامنه خرید و فروش مسکن، نیم نخست سال جاری با توجه به کاهش ریسک معاملات مسکن در بازار و برنامه‌ریزی دولت برای حمایت از این دسته گواه آن بودیم تا ملت بیشتر از قبل در بازار خرید و فروش مسکن ورود کنند و داد و ستدها بیشتری را رقم بزنند.
 
وی ادامه داد: امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد تا مردم بتوانند مسکن مورد نیز خویش را خریداری کنند.
 
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن کشور اظهار کردند: هم اکنون در حوزه تولید مسکن گواه وجود مشکلاتی هستیم و علی رغم آنکه بخش خصوصی تلاش کرده لغایت وارد بازار مسکن شود و مخاطرات تولید را پذیرفته است ولی بدبختانه شوربختانه منابع مالی خوبی را برای تولید مسکن فراهم نشده است.
پورحاجت گفت: از سال پیش تا به حال تسهیلات مناسبی برای گستره تولید مسکن در نظر گرفته نشده است. سیستم فرآوری مسکن گزین کردن کاملی به تسهیلات بانک مسکن دارد اما با توجه به تغییر روش این بانک در پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان، پیشه زیاد دشوار شده است.
وی باعنوان این موضوغ گفت: افزایش هزینه‌ها برای حوزه تولید خوب نیست و باید پرداخت تسهیلات برای حوزه فرآوری تسهیل شود و نگاه بانک مسکن به دست اندرکاران فرآوری مسکن باید متفاوت باشد.
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن مملکت یادآوری کردند: نرخ سود تسهیلاتی که برای دامنه ساخت مسکن توسط تقسیم فرآوری هزینه می‌شود، بالای 22 تا 23 درصد است که این مقدار بالاتر از مصوبات شورای پول و اعتبار است.
پورحاجت ذکر کردند: فقط کانالی که بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات در گستره ساخت مسکن در نظر گرفته است، در قالب اوراق حق تقدم مسکن است که هزینه این اوراق نیز نسبتا بالاست.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.