دلیل افزایش قیمت دلار به 4هزار تومان

دلیل افزایش قیمت دلار به 4هزار تومان

طبق گفته یکی از کارشناسان اقتصادی « دلار ۳ هزار و ۹۰۰ تومان الی ۳ هزار و ۹۵۰ تومان عددی منطقی و منصفانه به نظر می رسد.»
محمد لاهوتی گفت: چهارشنبه هفته پیش، نخستین روز پاییز، بازار ارز روزی پرهیجان را آغاز کرد.روزی که قیمت ها در آن نوسان شدید داشتند. گزارش‌ها حاکی از آن است  که دلار از حتماً ۴ هزار تومان گذشته و با قیمت ۴ هزار و ۷ تومان در بازار به فروش خواهد رسید. بانک مرکزی، دلیل این اتفاق را افزایش قابل توجه درخواست در بازار آزاد اعلام کرد.

افزایش بها ارزها هنوز هم ادامه خواهد داشت ؛ در بازار ارز هر دلار آمریکا هم الان ۴۰۱۰ تومان خواهد بود. محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق تجارت و صنایع و معادن تهران در گفت و گو با خبرنگاران درباره علت افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته گفت:«نرخ دلار طی یک ماهه گذشته مبتلا نوسان بوده و به نظر می رسد در حتماً ۴ هزار تومان می باشد.بخشی از این افزایش قیمت به انگیزه افزایش تقاضای ارز در سالهای قبل میلادی می باشد. کمپانی هایی که طرف حسابشان کمپانی های بیگانه است تسویه حساب می کنند و به همین ترتیب درخواست زیادی شده است.»

وی افزود:«بخش دیگری برگرفته از لغو ارز مبادله ای برای برخی اجناس است.در نتیجه درخواست برای ارز آزاد افزایش پیدا کرده و این درخواست بر بازار تاثیر گذاشته خواهد داشت.»

لاهوتی عنوان کردند:«با توجه به تورم ۸ درصدی امسال، افزایش قیمت ارز هم اکنون به نظر منطقی می رسد. ادامه این قیمت، بستگی به سیاست های بانک مرکزی و دولت دارد که اگر این بازار مدیریت شود افزایش دیگری در این بازار اتفاق نمی افتد؛ به طور مثال بانک مرکزی با تزریق ارز نرخ می تواند بازار را مهار کند.»

این فعال اقتصادی با پافشاری بر اینکه سال آینده نیز با توجه به شرایط این دوره همین نرخ ثابت خواهد ماند، گفت:« سیاست های بانک مرکزی و بخشنامه روز گذشته بانک مرکزی که پروانه خرید و فروش ارز به بانک ها را داد دلیلی می شود تا هم کسری بودجه تامین شود و هم نرخ ارز برای صادرکننده ها متعادل تر شود.ولی اگر بانک مرکزی نتواند به تقاضاها پاسخ دهد، بازار ارز دچار هیجان خواهد شد.»