طرح اسنپ برای املاک

طرح اسنپ برای املاک

تصمیم دولت برای تغییردادن  بازار مسکن گرفته شده بود و بستگی دارد تا 3 سال آینده برنامه‌ریزی مالی برای تامین یک میلیون و 300 هزار واحد مسکن را اجرایی کنند.

برنامه ریزی های بانک مسکن برای تامین هزینه های مالی اینبار قطعا متکی به بانک ها نیست  و قرار است از محل گنجایش منابع مالی این نهاد ۳۳۰ هزار فقره تسهیلات ساخت، ۳۸۶ هزار فقره تسهیلات خرید و تامین مالی ساخت ۵۰ هزار واحد از محل موسسات پس ‌انداز و تسهیلات مسکن پرداخت کند. 

در این صورت  ۵۰ هزار واحد از محل لیزینگ ساخته شده است و با استفاده از گنجایش بازار سرمایه نیز تامین مالی ۵۳ هزار واحد مسکونی انجام می شود. با در نظر گرفتن دولت و استفاده از ظرفیت سرمایه سازی در بازار همانند بورس کالا، لیزینگ و منابع ترکیبی نظام املاک و مستغلاتی نظیر اسنپ راه اندازی کند تا به فرآوری سالانه یک میلیون واحد مسکن پاسخ دهند.

سید محسن فاضلیان، دیروز با اعلام این موضوع گفتند: برای کم شدن هزینه‌های معاملات ملکی به فکر هستیم با به کارگیری ظرفیت‌های موجود، سامانه معاملات املاک و مستغلات را به‌عنوان اسنپ ملکی راه‌اندازی کنیم تا معاملات خرید وفروش مسکن از طریق این نظام با به کارگیری ظرفیت‌های بازار سرمایه انجام شود.

  فاضلیان با ارائه این طرح توضیح دادند: یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های بازار مالی و سرمایه برای تحریک عرضه و تقاضا در بازار مسکن، عرضه نقدی و سلف مسکن به‌صورت پایلوت در بورس کالامی باشد؛ این صورتی است که در فکریم نوعی اسنپ داد و ستدها ملکی بعدها راه‌اندازی کنیم که این اقدام منجر به کم شدن هزینه‌های نقل و انتقال در بازار مسکن، املاک و مستغلات خواهد شد.

ایشان از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نخستین صندوق املاک و مستغلات اعلام کرد و گفت: در تلاشیم این اقدام را نیز از یک پروژه اقتصادی آغاز کنیم و از این روش نیز به‌عنوان یکی از روش‌های این دوره تامین مالی در بازار مسکن استفاده کنند.

فاضلیان با ذکر اینکه از سوی دیگر در حال مشورت برای کسب پروانه انتشار فاز دوم اوراق رهن ثانویه هستیم، گفت: به محض کسب پروانه از جانب بانک مرکزی، فاز دوم انتشار اوراق رهن ثانویه به ارزش هزار میلیارد تومان اجرایی خواهد شد.

وی اصرار کرد: گسترش بازار رهن و به‌خصوص بازار رهن ثانویه نقش زیاد مهمی در تامین مالی بخش مسکن و تزریق منابع مالی پسین به بازار مسکن خواهد داشت. در تلاش هستیم در آینده  نزدیک  زمینه انتشار انواع گوناگونی از اوراق رهن ثانویه را فراهم کنیم. 

 فاضلیان افزود: با توجه به اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان به نوعی آیینه تمام نمای همکاری واقعی در گستره مسکن و ساختمان می باشند می‌توان با توسعه این صندوق‌ها از این دست موزه مالی نوین برای تامین مالی ساخت‌‌وسازهای مسکن استفاده کرد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.