آیا قفل بازار مسکن موقتی است ؟

آیا قفل بازار مسکن موقتی است ؟

بررسی های نشان داده از چگونگی بازار مسکن به لحاظ رونق،پیش‌رونق یا رکود باید براساس ارزیابی روند چند ماهه داد و ستدها انجام شود و به محض اینکه در یک ماه، حجم معاملات ماهانه کم می شود، این مسئله را نباید به نشانه حاکم شدن چگونگی رکود بر بازار مسکن تلقی کرد. 

بهروز ملکی در یک گزارش از آخرین چگونگی بازار مسکن بر اساس احصاء بانک مرکزی از حجم معاملات مسکن،اصرار داشتند که: سیر حرکتی بازار مسکن تحت تاثیر از عوامل گوناگون درون و برون  بخشی شامل :بازار پول و سرمایه، ارز و طلا، ساختار عرضه و تقاضا، درآمد نفتی دولت، بها حامل‌های انرژی، درآمد خانوار، عوامل جمعیتی، نقدینگی و تورم، تسهیلات خرید مسکن، بازار نهاده‌های فرآوری مسکن، سیاست‌های دولتی، قوانین شهرسازی واز قبیل این موارد این است که وزن تاثیرگذاری هر یک از این عوامل بر بازار مسکن فرق دارد و بدیهی است که عوامل ذکرشده اثر یکسانی بر بازار مسکن نخواهد داشت.

 در این صورت، مسیر حرکتی بازار مسکن بر اساس  نیروی یادشده انجام می‌گیرد. ملکی در همان سان به کارایی جو روانی حاکم بر بازار نیز اشاره کرد و افزودند: گاهی اتفاق می‌افتد که انتشار یک خبر تاثیری به مراتب قوی‌تری از مجموع عوامل یادشده بر بازار می‌گذارد. به‌عنوان مثال در اردیبهشت سال ۹۳ که بازار مسکن پیش به سوی رکود قطعی حرکت می‌کرد، به طور اتفاقی شمار مبایعه‌نامه‌های مسکن در تهران به بیش از ۲۲ هزار فقره رسید! درصورتیکه در ماه‌های قبل و بعد از آن رکود بر بازار حاکم بود؛ پس در این صورت نباید از این اتفاقات و تغییرات ماهانه بازار مسکن برای کلیت بازار تفسیر استقرایی کرد.

 این تحلیلگر ارشد در زمینه بازار مسکن یاد آوری کرد: اگر روند کلی حرکت بازار مسکن مثبت است که هست، نباید نوسانات جزئی و ماهانه این بازار بزرگ شود. در این مسیر امکان دارد نوسانات کمی به چشم بی آید ؛ به‌ طور مثال حجم معاملات مسکن در مرداد ماه سال جاری به شکل غیرمنتظره‌ای افزایش و مجدد در شهریور با کاهش روبرو بود. 

البته قابل توجه است که حجم ماهانه داد و ستدها شهر تهران طی هشت سال بازپسین در دامنه ۵ الی ۲۴ هزار مبایعه‌نامه بوده است؛ درحالی‌که حجم ماهانه معاملات در شهریورماه سال‌جاری با در نظرگرفتن به آمارگیری بانک مرکزی بیش از ۱۵ هزار فقره بوده که حجم قابل قبولی است. بر این پای بست، اگر به هر دلیلی این شماره در یک ماه با کاهش هم روبرو شود، نباید از آن، تفسیر به بازگشت رکود کند.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.