اخبار جدید مالیات مسکن

اخبار جدید مالیات مسکن

طبق گفته یکی از کارشناسان مسکن سیستم مالیات در دسته مسکن نیازمند اصلاحات و بازنگری جدی است.
عباس شوکتی  اظهار داشت: در چند سال اخیر این روزها موضوع دریافت مالیات از خانه‌های خالی سازندگان مطرح شد که تا امروز اجرایی نشده است و با ترس به چگونگی امروز بازار مسکن را با دشواری ها زیادی مواجه می‌کند. علاوه بر اینکه املاکی ها باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند، انواع سایر مالیات ها مانند مالیات بر ارزش افزوده از صنف مشاوران املاک گرفته می شود که با شرایط مالی آنها همخوانی ندارد.
وی با بیان این موضوع نباید به زمین مالیات گیرد، گفت: نهادهای متفاوت مشابه سازمان ملی زمین و مسکن از زمین های ذخیره شهری برای افزایش سرانه ها و کنترل بازار مسکن برخوردارند، ولی در این صورت کمتر استفاده می‌کنند و از طرفی میل به ثبت املاک شان در سامانه‌هایی مثل املاک و مستغلات ندارند.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به فضای مجازی خرید و فروش املاک گفت: صنف مشاوران املاک نزدیک 55 ساله سابقه دارد و با وجود نرم افزار های موجود در بازار دچار بیکاری گسترده‌ای شده است. معتقدم کار و جنبش این سامانه‌های مجازی باید زیر نظر اتحادیه مشاوران املاک باشد و از طرفی کاربران آنها مشاوران املاک باشند نه خریداران و فروشندگان. این تغییر باعث پویایی بیشتر مشاوران املاک و آسانی معاملات خواهد شد.
وی ادامه داد: بدبختانه شوربختانه امروز شاهد مشاوران املاک بدون پروانه در بازار مسکن هستیم که بدون ثبت کد رهگیری در معاملات دشواری ها پرشمار ای برای ملت و هم صنفی های خویش به وجود آورده اند. قطعا برخورد با این املاکی‌ها در نهادینه شدن کد رهگیری مهم ترین اقدام خواهد بود.
شوکتی با اشاره به اینکه در کشور ما بیمه آتش سوزی به طرز نادرستی اجرا می‌شود، عنوان کردند: بر خلاف کشورهای توسعه یافته که شرکت‌های بیمه‌ای بر فرایند ساخت فراگرفتن دارند و از بیمه ساختمان‌های غیر استاندارد بازدارندگی می‌کنند، در مملکت ما بیمه‌ها بدون آگاهی از کیفیت ساختمان این بیمه نامه را با ارزان ترین بها صادر کرده و زمانی که حادثه آتش سوزی در ساختمان روی می دهد از پرداخت هزینه‌ها دوری می‌کنند. پس بیمه اتش سوزی به شکل فعلی باید برداشته شود .

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.