تغییرات در بخش بازار مسکن

تغییرات در بخش بازار مسکن

طبق گزارشات انجام شده تغییرات در بخش مسکن اینگونه بوده است که در نیمه اول امسال (1369) در مقایسه با سال قبل سبب شده پس از دو سال ثبات نسبی نرخ رهن و اجاره آپارتمان در مناطق گوناگون تهران، امسال اجاره‌بهای آپارتمان‌های مسکونی با رشد بیشتری همراه بوده است.
بیشتر شدن بازار داد و ستدها مسکن سبب شده بسیاری از مالکان آپارتمان‌های مسکونی که طی سه ساله گذشته واحدهای خود را در بازار کرایه عرضه کرده بودند، هم اکنون فرصت مناسبی برای حضور در بازار فروش آپارتمان مناسب ارزیابی کنند. در این صورت ، دلسردی این گروه از موجران نسبت به بازار مسکن که سبب شده بود در چند سال پیشین به طور کلی از فروش واحدهای خویش منصرف شوند و بازار اجاره را برای کسب سود موقتی تا موعد مراجعت رونق به داد و ستدها انتخاب کنند.
آن‌گونه که واسطه‌های ملکی می‌گویند، تغییر روش موجران و تصمیم آنها به فروش موجب شد در بازار مسکن تابستان امسال آمار فایل‌های فروش با مستاجر در سنجش با سال 95 افزایش قابل چشم گیری داشته است و البته این وضعیت موجب شد تا خریداران مسکن که به قصد سرمایه‌گذاری وارد بازار می شوند،راحت‌تر می توانند  خانه دار شوند.در این صورت، حضور مستاجر در واحدهای فروشی تا چند ماه بعد که موعد قرارداد آنها برسد، دست‌کم در تابستان امسال از نظر بیشتر متقاضیان خرید یک امتیاز منفی  نشد بلکه به تامین نقدینگی آنها برای خرید کمک کرد.
سرعت گرفتن تغییر فاز بازار مسکن از پیش‌رونق به رونق که رشد معاملات مسکن در ۶ ماهه گذشته نسبت به مدت مثل پارسال موید آن است، هر دو سمت داد و ستدها و تقاضای خرید و فروش نهفته را متقاعد کرده که الان موعد مناسب حضور در بازار فرا دریافتی می باشد. در نتیجه این چگونگی آمارهای واحدهای استیجاری در بازار مسکن به‌ویژه در دو سه ماه پسین کم بوده و این واحدها در بازار فروش عرضه شده‌اند، برآیند اینکه کاهش آپارتمان‌های اجاری، نرخ رهن و کرایه آپارتمان‌های مسکونی نیز سال جاری بعد از دو سال استقامت نسبی با قدری افزایش روبه‌رو شده است. این افزایش به‌طور میانگین ۱۰تا۱۵ درصدی در بازار کرایه برای مستاجران کاملا محسوس بوده است و شاید همین تغییرات سبب شده در طول یک‌ماه بازپسین با مراجعه به مشاوران املاک خویش را به‌عنوان متقاضی خرید معرفی کنند و در لیست انتظار بنگاه‌های املاک برای جست‌وجوی فایل متناسب با بودجه خود قرار بگیرند. به این ترتیب انتظار می‌رود در آینده ، شاهد کم شدن تقاضا در بازار املاک استیجاری و در مقابل افزایش تقاضای خرید باشیم که با توجه به حضور فروشنده‌ها در بازار، این وضعیت به رونق بازار کمک خواهد کرد.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.