تاثیر کاهش نرخ سود بانکی به بازار مسکن

تاثیر کاهش نرخ سود بانکی به بازار مسکن

معاملات ملک در آبان ماه امسال به لحاظ «رشد ماهانه»، متفاوت از مهرماه، رقم خورده است؛ به‌طوری که بعد از کاهش ۱۰ درصدی حجم داد و ستدها خرید مسکن در اولین ماه پاییز 96 نسبت به شهریورماه سال جاری، حجم فروش در دومین ماه پاییز با رشد مثبت (۶ درصدی) نسبت به مهر روبرو شد. کاهش ماهانه داد و ستدها مهرماه ، میزان فروش آپارتمان در تهران را به کمتر از ۱۳ هزار واحد در ماه رسانده بود؛ ولی با احیای این بازار در اواسط پاییز، فروش ماهانه یک واحد مسکونی در پایتخت هم اکنون به ۱۳ هزار و ۷۵۵ واخد رسیده است.

بررسی‌  های به عمل آمده پیشروی پاییزی داد و ستدها مسکن نشاندهنده حجم خرید و فروش آپارتمان در دو ماه اول پاییز امسال96، ۲۷ درصد نسبت به مدت همانند سال ۹۵ افزایش پیدا کرده است که این اتفاق باعث شده عملکرد ۸ ماهه بازار مسکن ۹۶ با رشد ۷ درصدی نسبت به ۸ ماه اول سال گذشته روبه‌رو شود. بازار داد و ستدها مسکن در نیم نخست امسال در حد ۳ درصد به لحاظ حجم فروش، بزرگ‌تر شده بود. به این ترتیب مشخص می‌شود، دامنه تغییر نقطه‌ای بازار داد و ستدها مسکن در پاییز، به مراتب بیشتر از تابستان سال جاری خواهد بود .

نتایج بررسی های انجام شده در ارتباط با عامل اصلی احیای پاییزی معاملات مسکن به‌خصوص در ماه آبان حاکی است: پاییز امسال طبق «پیش‌بینی» کارشناسان، یک گروه جدید به جمع خریداران بازار مسکن اضافه شد که آغاز حرکت این گروه، «بازار پول» و انگیزه حرکت، «بازگشت نرخ سود سپرده‌های بانکی به سطح مصوب ۱۵ درصد» بوده است.