آیا قیمت مسکن افزایش می یابد؟

آیا قیمت مسکن افزایش می یابد؟

مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگویی با خبرنگاران اظهار داشتند: قیمت مسکن در سه ماهه آخرسال مقدار کمی از میانگین نرخ تورم عبور می‌کند، اما جهش قابل توجهی نخواهد داشت. شمار معاملات از بعد از ماه صفر96 افزایش داشته است و این روند تا اواخر سال 96،ادامه خواهد داشت .

وی با اشاره بر روند افزایشی نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار مسکن بیان کردند: روند افزایش نرخ دلار بر مسکن اثرگذار می باشد ولی با افزایش شدید قیمت مسکن با تاثیرپذیری از این امر زمان زیادی می برد؛ در طول 4دهه سال های 1368 ، 1386 و 1391 گواه جهش نرخ مسکن بودیم که در سال ۱۳۹۱ نرخ دلار بیش از سه مساوی بالا رفت و مسکن نیز دچار افزایش شدید بها شد.

رئیس اتحادیه املاک ادامه دادند: هم اکنون نیز با افزایش نرخ دلار بها مسکن از شاخص تورم عبور کرده اما هنوز جهش پیدا نکرده است و امید است با راهکار دولتمردان، گواه افزایش شدید نرخ مسکن مثل پیش نباشیم زیراکه توان مردم به اندازه ای نیست که با جهش بها قدرت خرید را داشته باشند.

وی افزود: با توجه بر این موضوع دلار از کران ۴۲۰۰ تومان عبور کرده بود ولی به پایین تر از مبلغ فوق رسیده است و مسئولین اعلام کردند نرخ دلار را کاهش خواهند داد و این روند افزایش دوره ای می باشد؛ بیان این موضوع از صعود قیمت مسکن بازداری می کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این موضوع که عرضه مسکن از تقاضا کمتر می باشد ولی شکیبیدن اختناق درخواست وجود ندارد، گفت: بها مسکن به تقاضا و تورم برگزیدن دارد. تسهیلات کنونی دولت در مقوله مسکن ناکافی است و باید بسنده-بسندگی لازم را داشته باشد و با افزایش تسهیلات توان خرید ملت نیز بیشتر خواهد شد و متقاضی خرید افزایش پیدا می کند.

جناب خسروی ادامه داد: با پروا به شاخص تورم نمی‌توان انتظار داشت که تورم مسکن نیز در همین اندازه باقی بماند و افزایش قیمت دور از انتظار نیست ولی جهشی نخواهد بود.

دیــدگــاه خود را بنویسید

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق بنویسید.